Společně s EU jsme v Etiopii poskytli humanitární pomoc 100 000 lidí

Publikováno: 17. 3. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Společně s EU jsme v Etiopii poskytli humanitární pomoc 100 000 lidí
© Foto: People in Need

Od dubna loňského roku jsme díky končícímu projektu mohli pomoci 100 000 ohrožených lidí v jižní Etiopii. Mezi nimi byli vnitřně vysídlení lidé, ti, kteří se už mohli vrátit domů, ale i hostitelské komunity.  

Jak konkrétně naše pomoc vypadala?

  • Zaměřili jsme se hlavně na řešení obrovského nedostatku vody, samotných dodávek vody, sanitaci a hygienu. Přibližně 15 550 vnitřně vysídleným lidem a rodinám, které se domů mohly vrátit, jsme poskytli balíčky s nutnostmi, které jsou potřeba ke stavbě nouzového přístřešku. Ten si lidé mohou dočasně zřídit pomocí igelitu, provazu a dalších materiálů. Zároveň jsme jim zajistili i potřeby do kuchyně, deky na spaní a ochranu proti komárům.
  • 2900 domácnostem jsme poskytli hygienické balíčky, ve kterých bylo například mýdlo na mytí i praní, kanystry na vodu, kbelíky a lavory. Jeden takový balíček by měl rodině stačit na 3 měsíce. 

„Mezi lidmi, kterým pomáháme, jsou ohrožené ženy a děti, lidé s postižením nebo chronickou chorobou, domácnosti, ve kterých žijí ženy, děti a senioři nebo velké rodiny,” říká Mesfin Gizaw, vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni v Etiopii.
  • 1090 domácností, ve kterých žije celkem 5450 lidí, obdrželo finanční hotovost, aby si mohly koupit základní potřeby, aniž by musely rozprodávat věci, které jim ještě zbyly.
  • Aby byla zdravotnická zařízení lépe připravena na boj s COVID-19 a aby se zabránilo většímu nárůstu výskytu akutních průjmových onemocnění, pomáhali jsme řešit problém s vodou a hygienou také zde. „Největší prioritu měla výstavba umyvadel a zařízení na mytí rukou ve zdravotnických centrech,” říká Mesfin. Zařízení jsme vybavili také mýdlem, dezinfekcí a dalšími potřebami.
  • Kvůli šíření COVID-19 jsme také šířili důležité informace o správných hygienických návycích. Tyto zprávy se dostaly zhruba k 77 500 lidí. „Člověk v tísni vybral školicí pracovníky a dobrovolníky zaměřené na oblast rozvoje zdraví a proškolil je v oblasti průjmových chorob, úplavice a virových onemocnění. Tito proškolení dobrovolníci poté vedli veřejné osvětové kampaně na téma zdraví a hygiena,” vysvětluje Mesfin.
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


 

  • Opravili jsme studny a postavili nádrže na uchovávání vody. „V tomto případě jsme upřednostnili nejhustěji osídlené oblasti, oblasti, ve kterých byla studna poničená následkem nadužívání během vysídlenecké krize a pak také oblasti, kde byly nefungující mělké studny v těsné blízkosti vysídleneckých osad a oblasti s vysokými počty navrátilců,” dodává Mesfin. Oprava studní zahrnovala výměnu celého čerpadla, prohloubení a vyčištění a stavbu horních částí i oplocení. V rámci tohoto projektu bylo opraveno 10 mělkých studní a dvě vrtané, díky čemuž 14 500 lidí získalo přístup k minimálnímu množství 15 litrů vody na osobu na den. 
  • Tři nádrže na skladování vody, které jsme postavili u zdravotnických zařízení, se využijí v oblastech, kde vodovodní potrubí vodu dodává nepravidelně nebo jen v určitý čas. Nádrže se napojily na potrubí, systémy na zachytávání dešťové vody ze střechy a na systémy dodávek vody jednotlivých zdravotnických zařízení. Rozšířili jsme rozvody vodovodního potrubí vedoucího od nádrží do zdravotnických zařízení, a tak teď lidé mají spolehlivý přístup k bezpečné a čisté vodě.
  • Nedílnou součástí naší pomoci byla podpora soběstačnosti místních lidí. Snažili jsme se obyvatele zapojit do správy nově opravené vodní infrastruktury a také zabránit tomu, aby se studny poničily. Uspořádali jsme pro 12 nově zřízených nebo obnovených výborů pro vodu školení. O dlouhodobé udržitelnosti zdejší práce Člověka v tísni Mesfin říká: „Tato činnost by měla posílit komunitní správu dodávek vody, včetně podpory komunitních příspěvků, což by následně mělo vést k větší soběstačnosti komunit.”  

„V Etiopii je více než 2 miliony vysídlených lidí a prioritou EU tedy je zajistit jejich základní potřeby a zbavit ty nejohroženější vysídlené lidi v Etiopii jejich obav,“ říká Yassine Gaba, vedoucí humanitární kanceláře EU v Addis Abebě. „Máme radost ze spolupráce s takovým partnerem, jakým je Člověk v tísni. Naše společné úsilí poskytnout humanitární pomoc potřebným, především pak formou převodů finanční hotovosti, pomohlo v krátké době mnoha cílovým a ohroženým rodinám.”

Projekt financovalo Generální ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (ECHO) a Česká rozvojová agentura (ČRA). 


Autor: Člověk v tísni

Související články