V Mostaru vytváříme inkluzivní veřejné prostory dostupné i pro lidi se zdravotním postižením
Publikováno: 14. 11. 2022 Doba čtení: 3 minutyLidé s postižením spolu se svými sousedy a dobrovolníky vylepšili veřejný prostor, který slouží jednomu z domů chráněného bydlení v Mostaru. Veřejná prostranství sdružují lidi kolem společných témat a jsou místem pro dialog. Mobilizovat občany a přispívat k rozvoji veřejného, kulturního a ekonomického života je cílem našeho projektu Mostar – prostory k aktivizaci a oživení.
Aida Džumhur pracuje v kavárně zřízené asociací Our Kids v mostarské čtvrti Vrapčići. Měla štěstí – pro lidi s mentálním postižením je v Bosně a Hercegovině obtížné najít práci. Aida bydlí ve stejné budově, kde je i kavárna. Ta je zároveň součástí chráněného bydlení. Od roku 2012 poskytuje organizace Our Kids péči mladým lidem, kteří nemají podporu rodičů, jež se ocitli mimo ústavní zařízení a nemají tedy kam jít. "Poskytujeme mladým lidem bydlení a učíme je základním dovednostem, jako je vaření, úklid a hospodaření s rozpočtem. Pomáháme jim zařídit si samostatný život," říká Sunčica Kragulj, projektová manažerka Our Kids z Mostaru.
Aida a její přátelé dnes pracují na zahradě domu na půl cesty, který zřizuje organizace Our Kids. Učí se, jak zahradničit, a zároveň připravují tohle místo, aby mohlo být přístupné pro návštěvníky domu a hosty kavárny. Budova i dvůr patří městu Mostar, takže jde o veřejný prostor, kde se lidé mohou setkávat a společně trávit čas. V Mostaru není mnoho takových míst. Projekt podporovaný vládou Spojeného království si klade za cíl propojit všechny místní komunity a usiluje o to, aby se Mostar rozvíjel inkluzivně a udržitelně. Člověk v tísni, Everyday Peace Indicators a místní partnerské organizace Association Nešto Više, Youth Cultural Center Abrašević a Local Democracy Agency Mostar realizují tento projekt, který se snaží mobilizovat občany a přispět k rozvoji občanského, kulturního a hospodářského života města.
Veřejná místa spojují místní občany, i ty se zdravotním postižením
Veřejná místa v Mostaru patří všem lidem a ti by se měli podílet na jejich vylepšování, aby byla přístupná pro všechny.
"Naše organizace má mnoho rovin a snaží se situaci řešit komplexně. Zaměřujeme se na ekologii, veřejnou zeleň a permakulturu, a zároveň na práva osob se zdravotním postižením, žen a dalších zranitelných a přehlížených skupin společnosti. Všechny tyto aktivity jsme spojili v rámci projektu a jsem moc ráda, že dnes pracujeme v prostorách asociace Our Kids," vysvětluje roli organizace Nešto Više Nikola Bačić, manažerka komunikace.
"Dneska jsme tu proto, abychom pomohli s úpravou dvora kolem budovy. Vyčistili jsme přilehlé pozemky a vysadili tu rozmarýn a levanduli. Sešli se tady společně s místními občany, abychom se u práce navzájem seznámili a naučili se o naši zahradu pečovat, aby byla zelená a krásná,“ dodává Nikola.
Our Kids mají do budoucna spoustu plánů. "Budeme žádat o grant na rekonstrukci vnitřních veřejných prostor. Máme vyhlídnutou jednu velkou místnost, kterou chceme proměnit v konferenční prostor pro pořádání akcí nebo workshopů. Chceme, aby bylo možné si ji do budoucna k takovým účelům pronajmout," říká Sunčica Kragulj.
Projekt má jedinečnou vizi propojit místní občany a komunity v Mostaru prostřednictvím využití a zlepšení veřejných prostor. Zahrnuje mobilizační aktivity pro různé skupiny obyvatel, od mládeže, přes aktivisty, až po osoby se zdravotním postižením a seniory, s cílem podpořit jejich nápady, jak na revitalizaci veřejných prostor.
Občané a místní orgány budou moci využívat nově získané zkušenosti, implementační nástroje a mechanismy k řešení vytyčených priorit inkluzivním, genderově citlivým a participativním způsobem. Budou vypsány granty zaměřené na investiční příležitosti na podporu občanů a místních samospráv pro zlepšování a úpravu vnitřních i venkovních veřejných prostor, aby byly přístupné a přívětivé pro všechny.
Skupina akademiků a odborníků shromážděných organizací Everyday Peace Indicators dodává projektu ještě další rozměr – ve spolupráci s místními komunitami se snaží vyvinout přístup, který by definoval, co pro ně znamená mír, a jak se dá měřit pomocí běžných indikátorů v Mostaru.
Tento článek vznikl v rámci projektu "Mostar – prostory k aktivizaci a oživení", který je financován vládou Spojeného království. Za názory vyjádřené v tomto článku odpovídají autoři a nemusí nutně odrážet oficiální politiku vlády Spojeného království.