Ve Vietnamu byl zatčen další prodemokratický bloger
Publikováno: 2. 7. 2021 Doba čtení: 3 minutyS upevněním pozice komunistické strany, kterou potvrdily výsledky květnových národních voleb, Vietnam pokračuje s tvrdým zásahem proti hlasu opozice a disentu. Měsíc od pokusu o zatčení, byl bloger Le Van Dung zatčen za „protistátní propagandu“. Pokud bude usvědčen, hrozí mu až 20letý trest odnětí svobody.
Le Van Dung, známý spíše pod přezdívkou Le Dung „Vova“, byl zatčen dne 30. června 2021, tedy měsíc poté, co na něj byl vydán zatykač. Na konci května dorazila policie na místo jeho bydliště v Hanoji s cílem ho zatknout za „protistátní propagandu“ podle článku 117 trestního zákoníku z roku 2015, nicméně Le Van Dung nebyl v tu dobu doma. Policisté přečetli zatykač jeho manželce a zabavili notebook patřící Le Van Dungovi a dva mobilní telefony jeho manželky. Dne 1. června 2021 byl v hlavních médiích po celém Vietnamu zveřejněn „mimořádný“ zatykač na jeho osobu, ve kterém byl obviněn z tvorby, uchovávání a šíření „protistátních dokumentů“.
Podle státních médií jeho obvinění nebylo prozatím zveřejněno, nicméně se s největší pravděpodobností pojí s jeho rolí administrátora a reportéra CHTV, nezávislé vysílací stanice působící na Facebooku, která zveřejňovala novinky a komentáře týkající se politických a společenských problémů ve Vietnamu, jako jsou například spory o půdu či korupce. Le Van Dung je také znám svou neúnavnou a odvážnou účastí na hledání zodpovědných viníků za porušování lidských práv, včetně nespravedlivé konfiskace půdy ve Vietnamu.
Facebooková stránka CHTV je v současné době nedostupná.
Drakonický článek 117 o "protistátní propagandě"
Zatčení Le Dung Vovy následuje sérii zatýkání založené na článku 117 trestního zákoníku z roku 2015, který se věnuje „protistátní propagandě“. Mezi ty, kteří byli v poslední době obviněni či obžalováni z tohoto vágně definovaného článku, patří také další členové CHTV, například Vu Quang Thuan a Le Trong Hung, dále také humanitární a lidskoprávní aktivistka Nguyen Thuy Hanh, laureátka ceny Homo Homini a spisovatelka Pham Doan Trang. Případ Le Dung Vovy však od předchozích odlišuje vydání „mimořádného“ zatykače. K tomuto kroku se úřední činitelé obvykle uchylují, když je osoba, na niž je zatykač vydán, hrozbou pro národní či místní bezpečnost. Toto opatření signalizuje zhoršení už tak špatného prostředí pro svobodu projevu a svobodu médií ve Vietnamu.
Index svobody tisku z roku 2021 umístil Vietnam na 175. místo ze 180. hodnocených států, tedy mezi státy s nejnižší svobodou projevu online a offline. Vzhledem k tomu, že jsou všechny noviny v zemi pod dohledem Komunistické strany Vietnamu, jediným alternativním zdrojem informací jsou nezávislí blogeři a novináři, kteří používají Facebook jako svoji hlavní platformu. Facebook však údajně spolupracuje s žádostí vietnamské vlády o mazání či omezování obsahu, který je vietnamskými zákony vnímán jako „nelegální“. Tyto zákony jsou však problematické a nejednoznačné a příhodně kriminalizují kritické novinářství jako „aktivity směřující k sesazení vlády“ (článek 109 trestního zákoníku), „protistátní propagandu“ (článek 117) nebo „zneužívání demokratických svobod pro narušování státních zájmů“ (článek 331).