Z doučovatelů „ajťáci“ aneb jak se snažíme, aby zapůjčená technika mohla dětem co nejlépe sloužit

Publikováno: 22. 7. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Z doučovatelů „ajťáci“ aneb jak se snažíme, aby zapůjčená technika mohla dětem co nejlépe sloužit
© pin

Kde dětem během pandemie škola nebo třeba obec nemohla zajistit zapůjčení notebooků a internetového připojení, tam jsem se to snažili zařídit my. V Libereckém kraji se jednalo o více než třicet počítačů, jejichž zapůjčení přineslo benefity nejen v podobě snižování vzdělávacích rozdílů mezi dětmi ze znevýhodněného prostředí a jejich vrstevníky, ale také ve formě zvýšených IT kompetencí dětí i rodičů. Aby mohla dětem technika co nejdéle sloužit, proměnili se na chvíli doučovatelé během prázdnin v IT techniky.

V době distanční výuky bylo třeba zapůjčit do některých domácností techniku, aby se děti mohly připojovat k výuce, a zároveň tak probíhalo doučování s našimi pracovníky a dobrovolníky. Notebooky, a někdy i internetové připojení, jsme zapůjčovali tam, kde takovou službu nemohla zajistit škola nebo například obec. Ze stovek notebooků po Česku byly v Libereckém kraji takto zapůjčeny více než tři desítky.

Notebooky přinesly benefity nejen v distanční výuce

Přestože se děti před prázdninami mohly vrátit do škol, notebooky jim dobře posloužily při rotační výuce i po ní. Kromě možnosti účasti na online výuce totiž přinesla zapůjčená technika v rodinách benefit v podobě zvýšených IT kompetencí dětí i rodičů a snížení sociální propasti mezi dětmi ze znevýhodněného prostředí a jejich vrstevníky.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Aby technika nadále dobře a pokud možno co nejdéle sloužila, bylo třeba se o ni důkladně postarat, a tak se na začátku prázdnin z kanceláře vzdělávacích služeb, kde normálně probíhá doučování, setkávání s dobrovolníky a přípravy na výuku, stal sklad techniky a z doučovatelů údržbáři a s lehkou nadsázkou „ajťáci“.

K reparátům je technika potřeba dříve

O prázdninách probíhá doučování především venku, formou volnočasových vzdělávacích aktivit a děti se chystají i na pobytové a příměstské tábory, kde si hravou formou své vědomosti upevní a získají nové. Technika se rychle vrací jen tam, kde je třeba se připravit na reparát, nebo pokračuje doučování s online dobrovolníkem, který může být z daleka. Ostatní notebooky na jejichž návrat do rodin není takový spěch, poputují sloužit svému účelu zhruba v září tam, kde to bude nejvíce potřeba, ať už to budou původní rodiny nebo nové potřebnější domácnosti.

Aktuální články o COVID-19

Další
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Hana Dostálová

Související články