ZAŽÍT NĚCO JINÉHO aneb Mentoring v Tísni
Publikováno: 29. 10. 2018 Doba čtení: 3 minutySlovo „mentoring“ už jste asi možná slyšeli. Slyšeli jste ale o tom, že mentoring nabízí Člověk v tísni? A jak takový mentoring v sociálních službách vypadá?
Mentoring začala provozovat pražská pobočka v roce 2016. Vycházeli jsme ze zkušeností s prací s dětmi v rámci individuálního doučování. Děti, které se schází jednou týdně s dobrovolníkem a učí se, ale občas potřebují i něco dalšího, než oprášit znalosti matematiky. Co když hledají někoho, s kým si popovídat o tom, co se zrovna děje ve škole nebo doma, co je trápí, nebo těší? Anebo chtějí trávit čas mimo školu zajímavě, ale ještě nevědí, jak na to?
V programu mentoring se mladý člověk setkává jednou týdně se svým mentorem, tedy naším dobrovolníkem. Náplň času, který spolu stráví, tvoří dohromady. Můžou to být procházky, výlety, zajímavé aktivity (například geocaching), sportovní anebo kulturní události a podobně. Představivosti se meze nekladou, důležité ale je, aby aktivity danou dvojici zajímaly a dávaly jí smysl.
Úkolem ne vždy jednoduchým je určit si cíl setkávání. Našim mentoringovým párům se snažíme věnovat a individuálně se s nimi dostávat k tomu, co by jim mentoring mohl přinést. Každá dvojice si společně vytvoří cíl, který vychází z aktuálních potřeb menteeho, jak říkáme mladému člověku zapojenému do programu. Co to může být? Možná je zrovna těžké si vybrat povolání, osmělit se mluvit s cizími lidmi, zajímat se do hloubky o svůj koníček, nebo třeba vyšvihnout skvělou prezentaci před celou třídou. Možná je to také naučit se přemýšlet sám o sobě a zjistit, že spoustu věcí můžu vymyslet a rozhodnout já sám. A u toho je fajn vědět, že mi někdo naslouchá, podpoří mě a poradí a já na to nebudu sám.
S napětím a radostí sledujeme, jak se dvojice spolu seznamují a tvoří se mezi nimi vztah založený na důvěře a vzájemném sdílení. A to je pro nás základ našeho mentoringu. Pro naše dobrovolníky je často tato práce velká výzva. Od svých svěřenců se mnohdy dozvídají o jejich nejednoduchých životech, o rodinných problémech či velkých starostech, které prožívají. Mentoring ale nepřináší něco nového jen našim mladým klientům, jsou to právě i dobrovolníci, kdo službu hodnotí jako nový impulz a prolomení své sociální bubliny.
Stejně pozorně, jako sledujeme vývoj jednotlivých dvojic, pozorujeme i vývoj našeho mentoringového programu. Od svých počátků se dostal do většího povědomí a získává si důvěru dětí, rodičů a pěstounů, škol i například pracovišť OSPODu. A my se snažíme vzdělávat a zlepšovat, aby-stejně jako naši klienti-měl možnost naplnit svůj potenciál, který věříme, že je velký.
Pár dalších příběhů našich dvojic si můžete přečíst zde.
MALÝ MENTORINGOVÝ SLOVNÍČEK:
Mentee=náš klient, tedy mladý člověk ve věku 12-26 let
Mentor=dobrovolník, který tráví čas s klientem
Koordinátor mentoringu=pracovník Člověka v tísni, který má dvojici na starosti