Člověk v tísni pomůže Ukrajině. Na rychlou pomoc uvolnil milion korun, lidé mohou přispět na sbírku SOS UKRAJINA

Publikováno: 22. 2. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni pomůže Ukrajině. Na rychlou pomoc uvolnil milion korun, lidé mohou přispět na sbírku SOS UKRAJINA
© Foto: PIN

V Člověku v tísni s rostoucími obavami sledujeme situaci na Ukrajině, která se v posledních dnech dramaticky zhoršuje. Náš tým na Ukrajině je připraven významně navýšit objem pomoci a poskytnout pomoc lidem, kteří se v případě zásadní eskalace konfliktu dají na útěk. Vyzýváme všechny, kterým také není lhostejný vývoj a situace na Ukrajině a chtějí pomoci, aby přispěli na sbírku SOS UKRAJINA.

Na rychlou pomoc uvolnila organizace 1 milion korun z Klubu přátel Člověka v tísni. Všechny prostředky ze sbírky využije na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem na Ukrajině. 

AKTUÁLNÍ PŘEHLED POMOCI ČLOVĚKA V TÍSNI

Západ Ukrajiny

Do západoukrajinského Lvova jezdí kamiony Člověka v tísni s potřebnou humanitární pomocí. Vlaky jsou posílány do hlavního města Kyjeva. V oblasti poskytujeme psychologickou pomoc a podporujeme vytváření center pro uprchlíky i v menších městech. Nejen na západě země podporujeme místní neziskové organizace.

Východ Ukrajiny

Na východní Ukrajině distribuujeme vodu, potravinové balíčky i hygienické potřeby. Poskytujeme přímou finanční pomoc zvlášť zranitelným rodinám. Posíláme vlaky do Dnipra, odkud je humanitární pomoc distribuována do dalších měst. Dva naše kamiony se podařilo dopravit do obleženého města Sumy.

Česká republika

Sociální pracovníci asistují uprchlíkům téměř ve všech krajích, jsme součástí organizačních struktur a podílíme se na vzniku systémového řešení integrace příchozích Ukrajinců. Zřídili jsme telefonickou infolinku v ukrajinském jazyce. Finančně podporujeme pomáhající organizace.

Hraniční státy

V Moldavsku jsme personálně posílili již existující pobočku a ve spolupráci s místními organizacemi pomáháme zřizovat a vybavovat ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. V Rumunsku taktéž finančně podporujeme lokální organizace. Na Slovensku ve spolupráci s Človekem v ohrození pomáháme na hraničních přechodech I uvnitř země a s koordinací pomoci v ukrajinském Zakarpatí.

Přispějte do sbírky SOS Ukrajina:

Aktuální články o Ukrajině

Člověk v tísni stále pracuje na obou stranách konfliktu. Ročně poskytuje pomoc 200 tisícům lidí. „V současné situaci nadále distribuujeme vodu lidem žijícím poblíž kontaktní linie a zároveň poskytujeme lidem psychosociální pomoc. Na území, která nejsou pod kontrolou ukrajinské vlády, jsme dočasně pozastavili práci. Těsně předtím jsme lidem distribuovali poukázky, které nyní mohou používat například na nákup potravin," upřesňuje Petr Drbohlav, regionální ředitel Člověka v tísni pro Východní partnerství a Balkán.

"Vyzýváme všechny, kterým také není lhostejný vývoj a situace na Ukrajině a chtějí pomoci, aby přispěli na sbírku SOS UKRAJINA. Prostředky použijeme na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců."

"Ukrajina, země nám v mnohém blízká, skoro sousední, potřebuje naši pomoc. Uznání takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky a vyslání ruských vojenských jednotek na jejich území jen dál zvýší napětí, vyostří boje a zhorší situaci lidí, kterým pomáháme na obou stranách frontové linie," říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni. 

„Schopný a silný team Člověka v tísni působí na východě Ukrajiny dlouhodobě a pomáhá lidem, kteří jsou zasaženi ozbrojeným konfliktem . Jsme tedy přímo na místě. Vyzýváme všechny, kterým také není lhostejný vývoj a situace na Ukrajině a chtějí pomoci, aby přispěli na sbírku SOS UKRAJINA. Prostředky použijeme na humanitární pomoc obětem ozbrojeného konfliktu, lidem na útěku, uprchlíkům, na ochranu ohrožených rodin a jednotlivců,“ dodává Pánek.

Pokud bude situace vojensky eskalovat, nevyhnutelně vyvolá velkou uprchlickou vlnu. Tým ČvT na Ukrajině situaci zblízka sleduje a připravuje různé scénáře, jak uprchlíkům poskytnout co nejrychlejší humanitární pomoc.

Člověk v tísni zároveň apeluje na dodržování humanitárního práva a ochranu civilistů: Děti a učitelé ve školkách a školách, dělníci, humanitární pracovníci a obyvatelé Stanycji Luhanské, Vrubivky a dalších oblastí se nacházeli v těsné blízkosti cílových míst a byli vystaveni vážnému a bezprostřednímu riziku, přičemž některé obytné budovy a soukromé domy byly ostřelováním poškozeny.

Pomoc Člověka v tísni na Ukrajině v kostce

Humanitární pomoc poskytuje Člověk v tísni na Ukrajině od roku 2014. Za dobu svého působení pomohl Člověk v tísni 3,8 milionům lidí, kteří kvůli bojům často přišli o všechno. „Již osm let dodáváme lidem vodu, hygienické potřeby či uhlí na topení v zimním období. Naše práce se také zaměřuje na opravu poničených domů či vodovodních potrubí. Dále poskytujeme psycho-sociální podporu a konzultace těm, kteří mají strach z dalších konfliktů, z budoucnosti nebo se strachují o svůj život,“ říká Petr Drbohlav.

Na pomoc obětem konfliktu na Ukrajině vyhlásil Člověk v tísni sbírku SOS Ukrajina. Od roku 2014 do ní čeští dárci přispěli více než 17 milionů korun.

Kontakty:

Autor: Člověk v tísni

Související články