COVID-19 v Bosně a Hercegovině: Jaké příběhy se skrývají pod čísly?

Publikováno: 8. 9. 2020 Doba čtení: 3 minuty
COVID-19 v Bosně a Hercegovině: Jaké příběhy se skrývají pod čísly?
© Foto: People in Need

Od vypuknutí pandemie COVID-19 v Bosně a Hercegovině poskytuje Člověk v tísni spolu se svou partnerskou organizací SUMERO nezbytnou humanitární pomoc těm nejohroženějším lidem a organizacím v zemi. Každý z nich má svůj příběh.

Za každým číslem se skrývá příběh a právě příběhy jsou pro humanitární a rozvojovou práci nesmírně důležité. Náš program v Bosně a Hercegovině je toho příkladem.

Od doby, kdy v zemi vypukla pandemie COVID-19, snažíme se s Klubem přátel Člověka v tísni poskytnout digitální řešení a pomoc na dálku lidem s postižením. Zdravotníkům pak distribuujeme osobní ochranné prostředky. Až doposud jsme pomohli 20 místním komunitám na více než 50 distribučních místech, podpořili jsme 125 lidí a 50 zaměstnanců komunitních rezidenčních zařízení a naše pomoc se dostala i devíti místním organizacím. 

Za těmito čísly se skrývají příběhy strádání, obětování se a vytrvalosti.

Toto je příběh Salka. Během karantény, ve které se země ocitla kvůli COVID-19, neměl Salko téměř žádný přístup k službám, na které on a další lidé s postižením spoléhají. Salko musel oslavit své narozeniny sám. Místní nevládní organizace, kde se Salko obyčejně účastní různých dílen a sportovních akcí, své aktivity zrušila a možnost návštěvy zdravotnických zařízení a psychologů byla téměř nulová. Salkovi přátelé ho nemohli přijít navštívit a jeho největším přáním bylo „vidět kamarády na obrazovce.’’ S pomocí Člověka v tísni a Salkových asistentů, kteří mu poskytují zdravotní péči, se nyní může setkávat s přáteli online.

"Každý něco myje a dezinfikuje"

Selmin příběh má také šťastný konec. Před dvěma lety se přestěhovala ze sirotčince v Tuzle do chráněného komunitního bydlení v Sarajevu. Když v zemi propukla pandemie COVID-19, přihlásila se jako dobrovolnice a vedle přípravy a distribuce hygienických balíčků ještě pomáhala uklízet prostory centra SUMERO. „Jsem si jistá, že si dokážu najít práci, když se naučím správně čistit a uklízet vnitřní prostory,” řekla nám v březnu. „Jen se podívejte kolem, každý něco myje a dezinfikuje. Prosím, počítejte se mnou.”

Po několika málo měsících se Selma stala nepostradatelnou členkou uklízecího týmu a na začátku srpna získala svou první placenou práci u sociálně odpovědné firmy.

I příběhy, které začínají smutně, mohou končit pozitivně. Nedžadův příběh spojený s dobou koronaviru je toho příkladem. V dubnu 2020, kdy se téměř celý svět nacházel v izolaci, se z Nedžada stal bezdomovec. Přijel do Sarajeva z Chorvatska jen na pár dní. Důvodem byl pohřeb kamaráda. 

Hranice se však mezitím zavřely a on se nemohl vrátit domů. Prakticky veškeré jeho osobní věci zůstaly v Chorvatsku, kde pracuje jako sezónní dělník na stavbě. Zařízení v rámci systému sociální péče v Sarajevu mu nemohla nabídnout přechodné ubytování, protože vše bylo uzavřeno. Nedžadovi se podařilo získat nouzové ubytování v podpůrném centru SUMERO a on se brzy stal právoplatným členem zdejšího týmu. Dnes se věnuje projektovým aktivitám a údržbě.

Krize způsobená pandemií COVID-19 nadále postihuje lidi v Bosně a Hercegovině a my proto naši pomoc dále rozšiřujeme. Vždy budeme také myslet na to, že za každým malým i větším úspěchem je osobní příběh, který stojí za to vyprávět.

Autor: Sanja Lepic

Související články