Dokumentaristka Tereza Reichová: „Klima je palčivé téma, být aktivní tady a teď je jediná možnost.“
Publikováno: 3. 11. 2021 Doba čtení: 3 minutyČlověk v tísni za podpory projektu 1Planet4All a EU pořádá 3. a 4. prosince studentský workshop tvorby krátkých snímků „Filmem pro klima.
Vyzpovídali jsme jednu z lektorek připravovaného workshopu, dokumentaristku a pedagožku Terezu Reichovou o tom, co studenty na workshopu čeká, ptali jsme si i na její vnímání klimatické změny.
Terezo, jste jedna z lektorek workshopu Filmem pro klima. Co pro studenty chystáte?
Workshop je dvoudenní. Na nás s mým kolegou Janem Sacherem bude ten druhý den, který bude ryze praktický. Oba dva jsme dokumentaristé a zároveň pedagogové. Jsme zvyklí pomáhat studentům zformovat téma tak, aby z něj vznikl krátký film, který bude mít dramaturgickou linii, povede k nějakému cíli.
Týmů bude více, takže se s Honzou se budeme střídat. Jeden se více bude věnovat dramaturgii, druhý formě sdělení.
Jak se studenti můžou na workshop připravit? Co si přečíst, na co se podívat, než tam půjdou?
Nejdůležitější je předem si rozmyslet, o čem chtějí točit – a proč. Klima je palčivé téma a je dobré vědět, proč zrovna oni s tímto tématem přicházejí.
Nebojte se být osobní. Dívejte se, jak se klima týká vás, co vnímáte jinak než vaši spolužáci?
Při tvorbě námětu je dobré předem rozmyslet, co budu natáčet, o čem to bude, koho nebo co chci natočit, kde a kdy to natočím. A hlavně: proč to točím. Čím konkrétnější námět studenti předem připraví, tím my jim můžeme na místě lépe pomoci.
Doporučuju se před workshopem kouknout třeba na filmy Mystreetfilms. Najdete tam plno krátkých filmů se stopáží do 10 minut, i mnoho filmů s tematikou klimatu. Před workshopem ale není až tak důležité koukat na klimatické filmy, spíš na krátké filmy – a uvědomit si jeho možnosti. Dobré na nakoukávání krátkých filmů jsou také dokumenty z FAMU.
Co vás osobně motivuje řešit téma klimatické změny?
Pro mě je to palčivé téma léta letoucí. Osobně jsem jako máma třeba spoluorganizovala demonstraci Rodiče za klima, krátce po prvních Fridays For Future. Měla jsem pocit, že jsou v tom mladí lidí sami.
Filmem i pedagogikou se snažím klima nějak řešit, jsme aktivní i lokálně, založili jsme třeba v místě mého bydliště Poberounskou akční skupinu, podporuju Klimatickou žalobu...
Jsem máma a musím věřit, že změna je možná. Vyslala jsem děti do světa a věřím, že tento svět bude pokračovat. Pracovat na tom tady a teď je jediná možnost.
Tereza Reichová je dokumentaristka, absolventka FAMU, katedry dokumentární tvorby a Literární akademie, obor Interaktivní média – Tvůrčí psaní. Soustředí se na společenská nebo aktivistická témata. Natočila mimo jiné třeba snímky Epidemie svobody (2017) či Manuál na výrobu teroristy (2010).