Evropský parlament pokládá lidská práva za základ vietnamsko-evropských vztahů - je ale možné udělat ještě víc

Publikováno: 16. 11. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Evropský parlament pokládá lidská práva za základ vietnamsko-evropských vztahů - je ale možné udělat ještě víc
© Foto: Felixphotography.de

Nově přijatá rezoluce Evropského parlamentu o Vietnamu vyzývá EU a její členské státy, aby se zavázaly k dohledu na dodržování lidských práv ve Vietnamu - a to je důležitý a pozitivní krok.

Člověk v tísni vítá přijetí Usnesení Evropského parlamentu ze dne 15. listopadu 2018 o Vietnamu, zejména o situaci politických vězňů.  Usnesení upozorňuje na některá významná porušení lidských práv, a to jak soudní, tak mimosoudní, postihující disidenty, obránce lidských práv a náboženské skupiny ve Vietnamu. Patří mezi ně neadekvátně přísné tresty pro některé aktivisty a zástupce občanské společnosti v rámci rozsáhlého trestního zákona, i mimořádně restriktivní zákon o kybernetické bezpečnosti, jenž má vstoupit v platnost v lednu 2019. 

Bohužel víme o celé řadě dalších případů, které v rezoluci nejsou explicitně zmíněny. Tran Thi Nga, známá také jako Thuy Nga, si v současnosti odbývá devítiletý trest vězení za upozorňování na environmentální tragédii z roku 2016, přestože OSN její zadržení označila za svévolné a několikrát naléhavě vyzvala k jejímu propuštění a důstojnému zacházení. Čelí nebezpečným vězeňským podmínkám a hrozbám smrti ze strany své spoluvězenkyně. Do října 2018 byli jejím rodinným příslušníkům zakázáno ji ve vězení navštívit. 

Pět prodemokratických aktivistů, konkrétně Luu Van Vinh, Nguyen Van Duc Do, Phan Trung, Tu Cong Nghia, a Nguyen Quoc Hoan, bylo 5. října 2018 odsouzeno dohromady k 57 letům vězení za “aktivity, jejichž cílem je svrhnout lidovou správu” v nespravedlivém soudním procesu, přestože pouze uplatňovali svá základní lidská práva. 

Postoj Vietnamu k mezinárodním lidskoprávním institucím a jejich zaměstnancům je zjevně nepřátelský. Řediteli globálních operací Amnesty International Minarovi Pimple a generální tajemnici Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH) Debbie Stothard byl odepřen vstup do Hanoje, kam v září 2018 oba cestovali na jednání Světového ekonomického fóra. 

Za této situace by měl Evropský parlament klást důraz na ochranu lidských práv ve Vietnamu při jednání o všech společných záležitostech a smlouvách, včetně dohody o volném obchodu mezi EU a Vietnamem (EVFTA).

Evropská komise popsala EVFTA jako "nejambicióznější dohodu o volném obchodu, která kdy byla uzavřena s rozvojovou zemí." Dohoda o volném obchodu odstraňuje více než 99% vývozních cel v obou směrech. EVFTA přichází  v době rostoucí kritiky zhoršující se lidskoprávní situace ve Vietnamu a nedostatečné spolupráce s mezinároními lidskoprávními organizacemi. Aby dohoda vstoupila v platnost, je zapotřebí schválení Evropským parlamentem. Ten by o ní měl rozhodnout do podzimu příštího roku.

Autor: PIN

Související články