Když mě dostihnou dluhy

Publikováno: 17. 2. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Když mě dostihnou dluhy
© Foto: http://1gr.cz/fotky/idnes/12/011/cl6/ZUK403cd1_dluh1.jpg

V současném světě je slovo exekuce slýchané téměř tak často jako slovo chleba. Tak zvaně na dluh žije dnes téměř každý. Půjčujeme si na nové mobily, auta, domy, zábavu i zdraví. Dluhy se nám spíše kupí, než aby mizely. V souvislosti s tím nás pak napadají různé otázky, například: Jak se můžeme bránit proti exekuci? Mohu zabránit vzniku exekuce splátkovým kalendářem? Uspěji u soudu, když se odvolám? 

Na tyto a jim podobné dotazy odpovídal ve středu 15. 2. 2017 insolvenční poradce na semináři proti dluhům. Workshop o dluzích má na bílinské pobočce společnosti Člověk v tísni již svou historii, avšak poprvé se semináře účastnili i klienti Nízkoprahového zařízení pro mládež. Společně s lektorem debatovali o tomto zajímavém a zároveň závažném tématu celé 2 hodiny.

Workshop začíná krátkým přivítáním účastníků a vysvětlením důvodů, které nás k realizaci takových seminářů vedou. Je to hlavně rozšiřování základních informací o dluhové problematice a obecných právech i povinnostech dlužníků mezi širokou veřejnost. Dále pokračujeme teoretickým základem prostřednictvím powerpointové prezentace. V rámci tohoto bloku si odpovíme na otázky, jak se mohu stát dlužníkem, jaké dluhy mohou vzniknout ze zákona a ze smluv. Hovoříme o důležitosti podpisu a dopadu při jeho neuváženém používání. Zaměřujeme se na body, na které si musíme dát ve smlouvě pozor a jak se postupuje v dluhovém řízení, včetně možností exekuce.  

Nakonec mívají účastníci prostor na dotazy, kterých nikdy nebývá málo. Většinou se ptají na detaily v rámci exekuce, např.: Musím exekutora vpustit do domácnosti? Co mi může exekutor zabavit a co ne? Co se děje s věcmi, které si odveze? Na závěr pak většinou přijdou dotazy ohledně Insolvečního zákona a možnosti oddlužení. Na tyto otázky, již většinou nezbývá dostatek času. Proto se jim věnujeme na dalším semináři, který je vyhrazen již pouze tomuto samotnému tématu.

Zmíněný seminář byl realizován v rámci projektu Oddlužením ke spravedlnosti, který probíhá od října 2016, a prozatím se jej zúčastnilo na 7 osob starších 18 let. Protidluhových workshopů má náš insolvenční poradce Petr Mati na následující projektové období tří let naplánováno ještě několik. Předpokládáme, že se počet účastníků postupem času zvýší. Každý z nás chce přece vědět, jak lze předejít zbytečnému zadlužování se. 

Autor: Petr Mati, Insolvenční poradce, Kariérní poradce

Související články