"Těžko říct, co nastane, ale počet lidí, kteří budou potřebovat pomoct, vzroste." Člověk v tísní nadále pomáhá na Ukrajině

Publikováno: 23. 2. 2022 Doba čtení: 3 minuty
© Foto: PIN

„Na Ukrajině máme 110 zaměstnanců, kteří jsou připraveni v případě eskalace konfliktu začít pomáhat lidem postiženým novými boji nebo těm, kteří před nimi budou utíkat do ukrajinského vnitrozemí. Pomoc by se v první fázi zaměřovala na poskytnutí materiální pomoci, jako jsou potraviny, voda, oblečení, hygienické balíčky, deky a lehátka nebo psychosociální pomoc. Člověk v tísni by také pomáhal v místech vysoké koncentrace vnitřních uprchlíků,“ uvedl pro idnes.cz Petr Drbohlav, regionální ředitel Člověka v tísni pro východní partnerství a Balkán. V současné chvíli pomáhá nezisková organizace více než dvěma stům tisíc lidí v Doněcku a Luhansku.

Člověk v tísni zároveň s eskalací konfliktu vyhlásil dárcovskou výzvu k přispění do sbírky SOS Ukrajina. Od 22. 2. do dnešního dopoledne dárci darovali přes 5 milionů korun. Konto SOS Ukrajina ale existuje už do začátku konfliktu v roce 2014 a dárci do něj přispěli (až do současné eskalace) 17 milionů korun. Jak ale vypadá situace přímo na místě?

Aktuální články o Ukrajině

Aktuálně.cz: Jak vypadá pohled místních lidí i humanitárních pracovníků přímo na Ukrajině?

"Lidé opakují, že s tímto konfliktem nemají nic společného. Jediné, co chtějí, je život v důstojnosti a míru. Někteří Ukrajinci žijí v naprosté izolaci a pro vodu musí chodit na velmi dlouhé vzdálenosti. To je ve 21. století prostě nepřijatelné," popisuje pro Aktuálně.cz dílčí zkušenost z východní Ukrajiny Samir Chalhoub, vedoucí politiky pomoci a rozvoje organizace Člověk v tísni , který se před několika dny vrátil do Česka.

Komplikované je i zásobování potravinami a zbožím denní spotřeby či přístup dětí do škol. Pro žáky žijící poblíž kontaktní linie je velmi těžké pokračovat ve výuce. Na místě je nejen špatná dopravní infrastruktura, ale některé školy byly během bojů poničeny ostřelováním a potřebují opravit.

Přispějte do sbírky SOS Ukrajina:

Devět let konfliktu a téměř tři miliony lidí v nouzi

Podle odhadů Člověka v tísni jsou aktuálně na Ukrajině téměř tři miliony lidí, kteří potřebují nějakou formu humanitární pomoci. "Lidské potřeby jsou tam pokryty asi na 40 procent. To znamená, že i v případě, že by nedošlo k další eskalaci současného konfliktu, tam bude stále spousta lidí, kteří potřebují pomoct," konstatuje Petr Drbohlav, regionální ředitel Člověka v tísni pro Východní partnerství a Balkán.

Ozbrojený konflikt na východě země mezi ukrajinskou vládou podporovanou Západem a proruskými separatisty trvá už skoro devět let. Zhruba v té době vznikla takzvaná decentralizační reforma, která měla mimo jiné za úkol zmírnit dopady konfliktu na životy lidí a zaručit hospodářskou samostatnost ukrajinských regionů tím, že na ně přenese větší pravomoci.

Podle Drbohlava však zákon nefunguje tak, jak má. "Problém na východě je, že jednotlivé administrativní celky nemají kapacitu, zkušenosti ani lidi, kteří by tyto věci vykonávali. Proto většina pomoci závisí na organizacích, jako jsme my," popisuje.

Nevíme, co se stane, ale určitě bude potřeba více pomáhat

Scénářů, na které se v současném době humanitární organizace připravují, je podle Drbohlava z organizace Člověk v tísni hodně. "Těžko říct, co nastane. Co však víme určitě, je, že počet lidí, kteří budou potřebovat pomoct, vzroste a ze spousty lidí se stanou uprchlíci a běženci, které bude třeba někde přechodně ubytovat. Bude nutné poskytovat potravinovou a hygienickou pomoc a hlavně psychosociální pomoc s traumaty," vysvětluje.

Na vliv případného válečného konfliktu na psychické a fyzické zdraví Ukrajinců upozorňují ve svém stanovisku i nevládní organizace. "Lidé na obou stranách konfliktu - v oblastech kontrolovaných i nekontrolovaných ukrajinskou vládou - jsou znepokojení a vyčerpání prohlášeními úředníků a informacemi masmédií," píše se v dopise. Zdůrazňují, že by veškerá veřejná prohlášení měla směřovat ke snižování napětí, nikoliv k jeho dalšímu rozpoutávání.



Článek byl vytvořen s využitím materiálů Aktuálně.czČeské televize a idnes.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články