Pomohli jsme více než půl milionu lidí na Ukrajině, situace v zemi se výrazně zhoršuje

Publikováno: 20. 10. 2022 Doba čtení: 8 minut
Izium, Kharkiv oblast. Emergency assistance right after de-occupation.
© Foto: Alyona Budagovska

Situace se v důsledku ruských útoků na civilisty a civilní infrastrukturu ve velkých ukrajinských městech včetně Kyjeva výrazně zhoršuje. Člověk v tísni však na Ukrajině stále pomáhá těm nejpotřebnějším. Zaměřujeme se na humanitární pomoc, dodáváme potraviny a pitnou vodu a provádíme drobné a střední opravy domů, abychom lidem pomohli přežít zimu. Zároveň se věnujeme vzdělávání a obnově škol v Sumské oblasti. Jen za poslední měsíc jsme opravili vodovodní systémy na několika místech, včetně nedávno osvobozených oblastí, kde lidé neměli po mnoho měsíců přístup k vodě, elektřině, plynu a dalším základním službám.

Od začátku invaze jsme poskytli pomoc více než 500 tisícům lidí v hodnotě přes 981 milionů korun a na místě máme více než 264 kolegů.

V Česku se stále podílíme na přímé pomoci ukrajinským uprchlíkům v deseti krajích. V září jsme podpořili 3 079 klientů a dalších 849 jsme obsloužili na ukrajinské helplince. Do našeho kurzu pro ukrajinské asistenty pedagoga se zapojilo již více než 1 300 účastníků.

Přečtěte si aktuální přehled naší pomoci na Ukrajině a v České republice za uplynulý měsíc.

Obsah

POMOC NA UKRAJINĚ
POMOC V ČESKU
POMOC V MOLDAVSKU

Pomoc na Ukrajině

Oprava oken a střech a dlouhodobé zásobování vodou

POMOC V HODNOTĚ 553,4 MILIONŮ KORUN

Na Ukrajině se rychle blíží chladné zimní měsíce, kdy teploty klesají pod nulu. Náš tým se nyní zaměřuje na lehké a střední opravy domů v Sumské, Černihivské, Charkovské, Dnipropetrovské, Kyjevské a Žytomyrské oblasti. Opravujeme okna a střechy poškozených domů, složitější opravy budou následovat v dalších týdnech. Současně jsou v Záporožské, Charkovské a Dnipropetrovské oblasti a v nově osvobozených oblastech Doněcké oblasti distribuovány nouzové soupravy s materiálem na opravu přístřeší - plachty, dřevo a plastové fólie.

V Zakarpatské oblasti jsme zrekonstruovali tři budovy, ve kterých bude ubytováno 36 vnitřně vysídlených osob z jiných částí Ukrajiny. Opravené budovy jsou vybaveny nábytkem nebo kuchyňským zařízením. Do konce října by mělo být zrekonstruováno dalších 5 objektů pro 207 osob. Celkem bude do konce roku připraveno 14 objektů pro 528 osob.

„V několika vesnicích, kde byl silně poškozen vodovodní systém a nebyl několik měsíců funkční, vymýšlíme dlouhodobé řešení. Do nově osvobozené Balakliji, Derhači nebo v Ešaru a Alchivské oblasti jsme dodali čerpadla a potřebné vybavení, které bylo nainstalováno a zajistilo chod centralizovaného vodovodního systému,” říká Sergej Sajenko, regionální ředitel pro východní Ukrajinu.

Kromě toho pokračujeme v dodávkách balené vody do Balaklije, Izjumu v Charkovské oblasti a Svjatohirsku nebo Lymanu v Doněcké oblasti. Lidé v těchto oblastech byli podpořeni také potravinovými a hygienickými balíčky.

„Neteče tu voda, nefunguje topení ani elektřina a lidé jsou na pokraji vyhladovění. Nemáme léky a pořád jsme v šoku,” říká Viktorie z Izjumu. Její město bylo osvobozeno 11. září a Člověk v tísni tam okamžitě pomohl těm nejpotřebnějším - pitnou vodou. „Během okupace tu zůstalo 22 000 lidí, u nás v domě 89, mezi nimi senioři, děti, diabetici. Neměli jsme léky, neměli jsme co jíst, jídlo jsme si ohřívali nad svíčkami. Pili jsme dešťovou vodu,” dodává. Na otázku, co by teď nejvíce potřebovala, odpovídá, že plachty a pomoc před zimou. A samozřejmě vodu.¨

Za poslední měsíc se nám podařilo pomáhat mnohem víc. Na východě země jsme dodali potraviny více než 13 800 obyvatelům Dnipropetrovské, Charkovské a Doněcké oblasti. Potravinovou pomoc dostalo také 9 100 lidí v Záporožské a Mykolajivské oblasti. Místním chyběly I základní hygienické potřeby, které se zde nedají koupit, a dostalo je více než 18 000 lidí.

Pro mnoho lidí jsou kolektivní centra stále jediným bezpečným místem, kde si mohou odpočinout, ohřát se a děti se mohou učit nebo si třeba jen hrát. V celkem deseti kolektivních centrech ve Lvovské oblasti podporujeme také vývařovny, víc než 500 lidí si tak dá dvakrát denně teplé jídlo. Do kolektivních center také pravidelně dodáváme hygienické potřeby.

Nezapomínáme ani na samotné vzdělávání dětí. Chystáme se opravit školy v Sumské oblasti a poskytnout učitelům psychologickou podporu, jak pro děti, tak pro ně samotné. Školy opravíme a se vzdělávání pomůžeme I ve Lvovské a Ivanofrankivské oblasti.

Psychologická podpora ve školách nebo kolektivních centrech

POMOC V HODNOTĚ 2,5 MILIONU KORUN

Osm měsíců války způsobilo trauma milionům Ukrajinců. Proto i nadále poskytujeme dětem i dospělým psychosociální podporu prostřednictvím helplinky a mobilních týmů psychologů. Individuální i skupinové poradenství jsme poskytovali lidem v kolektivních centrech, školách nebo v místní správě, a to jak zaměstnancům, tak návštěvníkům.

Psychosociální linka funguje celostátně, týmy Člověka v tísni pravidelně navštěvují lidi ve Lvovské, Vinnycké, Kropivnické, Dnipropetrovské nebo Záporožské oblasti. V mnoha centrech jsme také vybudovali a vybavili prostory pro děti, kde se učí a tráví volný čas.

Nákupy podle vlastních potřeb

POMOC V HODNOTĚ 330,7 MILIONU KORUN

Jen během prvních tří zářijových týdnů jsme společně s partnery zaregistrovali 1 184 potřebných, kterým jsme rozdali hotovost v Dnipropetrovské oblasti, a dalších 1 264 osob ve Lvovské oblasti. Nejzranitelnější rodiny dostávají každý měsíc po dobu čtvrt roku ekvivalent 1700 korun v hřivnách, aby mohly nakupovat podle svých potřeb.

PŘISPĚJTE DO SBÍRKY NA UKRAJINU:

Pomoc v Česku

POMOC V HODNOTĚ 78,9 MILIONŮ KORUN

Do přímé pomoci ukrajinským uprchlíkům jsme stále zapojeni v deseti krajích Česka. V září jsme podpořili 3 079 klientů, dalších 849 jsme obsloužili na ukrajinské helplince. Do našeho kurzu pro ukrajinské asistenty pedagogů se zapojilo již více než 1 300 účastníků. Z peněz sbírky SOS Ukrajina dál pomáháme také ve spolupráci s partnerskými organizacemi napříč republikou.

„Pomohli jsme jim najít stabilnější domov než jen pokoj na ubytovně, aby se po prožitém traumatu mohli opět svobodněji nadechnout.“

Naše pomoc válečným uprchlíkům zahrnuje spolupráci se školami, obcemi, podporu komunitních aktivit, adaptace, vzdělávání, sociální práci a poradenství, humanitární pomoc, pilotní projekt sociálního bydlení, analýzy a zpětnou vazbu z terénu nezbytnou pro rozhodování v krizovém řízení. Pokračujeme ve spolupráci s Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty, scházíme se rovněž s vedením Národního asistenčního centra pomoci Ukrajincům.

Zaměřujeme se na nejzranitelnější – lidi se zdravotními nebo psychickými problémy či jinými specifickými potřebami. Například Olenu, matku čtyřletého a čtrnáctiletého syna. Aby rodinu zajistila, má dvě zaměstnání a plánuje začít podnikat. „Pomohli jsme jim najít stabilnější domov než jen pokoj na ubytovně, aby se po prožitém traumatu mohli opět svobodněji nadechnout,“ popisuje Svatava Havelková Svobodová, koordinátorka terénních pracovníků středočeské pobočky.

Poskytujeme pracovní poradenství a chráníme uprchlíky

Situaci v hromadných ubytovnách, kde je stále umístěna velká část nově příchozích Ukrajinců, sledujeme na mnoha místech. Aktuálně pomáháme v Olomouckém kraji dvaceti lidem včetně dětí. Zatímco si už zvykly v místní školce nebo škole a rodiče získali zaměstnáni, hrozí jim vystěhování. Pokračujeme také v podpoře projektu modulární výstavby sociálního bydlení ve městě Pečky, který by měl majoritně sloužit pro ubytování Ukrajinců. Do 29. října běží čas na zaslání návrhů.

Zájemcům o zaměstnání poskytujeme pracovní poradenství, zároveň se snažíme uprchlíky chránit před zneužitím. Natalia byla zaměstnána přes agenturu, která jí poskytla i ubytování. Po šesti týdnech přišla o obojí. Nejen, že potřebovala novou střechu nad hlavou, ale s naší podporou byla nucená řešit i to, že jí zaměstnavatel nevyplatil mzdu. Podobnou zkušenost měly také sestry Olga s Tatianou. Úklidová firma ženám dlužila za tři odpracované měsíce. „Ve špatném psychickém stavu se obrátily na policii a naši ústeckou pobočku. Nabídli jsme jim psychologickou podporu, také právní, pomoc s vyřízením humanitární dávky a materiální pomoc. Nyní jim pomáháme hledat nové zaměstnání a překonat pocit zneužití a zklamání,” vysvětluje koordinátorka terénních pracovníků ústecké pobočky Helena Mourečková.

Velmi často zprostředkováváme lékařskou péči. Průběžně aktualizujeme informační servis v ukrajinštině na našem hlavním webu. Pro uprchlíky dál organizujeme nebo koordinujeme centra pomoci, podporujeme jejich integraci. Plzeňská pobočka připravila například akci zaměřenou na život cizinců, především válečných uprchlíků z Ukrajiny, během níž se lidé mohli seznámit s příběhy ukrajinských žen nebo ochutnat ukrajinské speciality.

Ve spolupráci s partnerskými subjekty jsme nově pomohli tisícům uprchlíků

Nově jsme navázali spolupráci k podpoře ukrajinských uprchlíků s Dobrovolnickým centrem v Ústí nad Labem. V rámci našeho partnerství s online Lékařskou poradnou pro uprchlíky ulekare.cz bylo od června do září vyřízeno 8 289 dotazů/konzultací, zejména z oblasti praktického lékařství, pediatrie, gynekologie a stomatologie. A ve spolupráci s Iniciativou Hlavák jsme v září podpořili 5 826 klientů – prvotní pomocí na pražském Hlavním nádraží, v krizové situaci přetíženého úřadu práce v pražských Holešovicích (nyní na Proseku) a při monitoringu situace na úřadech v dalších pražských městských částech.

Tým helplinky vyřešil již stovky komplikovanějších požadavků

V rámci naší práce na ukrajinské helplince (+420 770 600 800) řešíme nad rámec běžných dotazů i komplikovanější prosby, které vyřizuje tým back office. Hledá ubytování, konkrétní materiální pomoc, řeší dotazy vyžadující právní analýzu, nebo krizově tlumočí. Od zahájení provozu linky tým eviduje již 630 takových případů, z nichž většinu se podařilo vyřešit. Požadavkům se věnuje několik hodin, dnů i týdnů. Do řešení zapojuje i více organizací.

„Kolegyně Anna hledala zaměstnání pro nevidomého pána, který je vyučený masér. Ve spolupráci s obcí a organizací pomáhající nevidomým se během tří měsíců podařilo dojednat uplatnění v chráněné dílně, přestěhování celé rodiny kvůli tomu do jiného kraje a vyřídit veškerou potřebnou dokumentaci a další záležitosti s tím spojené,“ uvádí příklad poradkyně Alena Čorna.

Doučujeme češtinu i dodáváme školní předměty. Nabíráme dobrovolníky

Také v oblasti vzdělávání reagujeme na individuální potřeby. Sedmiletý Nikita, žák 1. třídy, má velmi vážnou zrakovou vadu. Potřeboval vyšetření na oční klinice a ve speciálně pedagogickém centru u tyflopeda. Výsledkem naší podpory je potvrzení individuálního vzdělávacího plánu a zajištění speciální léčby.

Pro ukrajinské děti dál organizujeme adaptační skupiny. Soustředíme se na podporu mladistvých 15+, na pomoc s přípravou na přijímací zkoušky nebo maturity. Studentům ve špatné socioekonomické situaci nabízíme možnost stipendijního programu. Zajišťujeme nutnou techniku pro studium online a domácí přípravu, rozdáváme darované učebnice i slovníky.

Organizujeme, zajišťujeme nebo zprostředkováváme kurzy českého jazyka. Rozjeli jsme doučování prostřednictvím virtuální pobočky, která propojuje dobrovolníky s rodinami v online prostředí. Zájemci o dobrovolničení se mohou hlásit na doucovani@clovekvtisni.cz.

Uskutečnili jsme také první setkání pravidelné fokusní skupiny ukrajinských asistentů pedagoga, většinou absolventů našeho online kurzu Nauč mě to. Zveřejnili jsme výsledky výzkumu o výuce o tématu migrace. Působení ukrajinských a dvojjazyčných asistentů pedagoga ve školách bylo i jedním z hlavních témat konference S asistenty k lepší škole.

Pomoc v Moldavsku

POMOC V HODNOTĚ 16 MILIONŮ KORUN

V Moldavsku dlouhodobě podporujeme rodiny, které poskytly útočiště lidem prchajícím před válkou. Zároveň pomáháme provozovat helplinku pomoci v ukrajinštině a ruštině. V rámci nového pilotního projektu Vzdělávání v mimořádných situacích pro děti ukrajinských uprchlíků v Moldavsku náš tým dokončuje přípravné práce, aby se děti mohly učit na dálku a připojit se na distanční výuku.

Mnoho míst v Moldavsku se přes noc proměnilo v uprchlická centra, příkladem je jedna sociální jídelna. Zejména matky s dětmi zde nacházejí krátkodobé i dlouhodobé ubytování a místní dobrovolníci připravili program aktivit, třeba kurzy vaření místních specialit. 


Autor: PIN

Související články