Projekt SOS Ukrajina ČR získal cenu EDUína

Publikováno: 13. 12. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Projekt SOS Ukrajina ČR získal cenu EDUína
© Foto: Zuzana Ramajzlová, vedoucí programu SOS Ukrajina v ČR a Tomáš Habart, vedoucí vzdělávacího programu Varianty (foto: Alice Hrubá)

Cenu Informačního centra o vzdělávání EDUína 2022 za komplexní přístup k integraci Ukrajinců získal náš projekt SOS Ukrajina pro Česko. A to konkrétně za flexibilní a efektivní pomoc, spolupráci napříč neziskovým i státním sektorem a celorepublikový zásah. Velký dík patří všem, kteří nám umožňují pomáhat ukrajinským dětem a jejich rodinám.

„Před dopady války k nám uprchli zejména děti s matkami nebo staršími příbuznými. Právě dětem, které ztratily svůj domov, je potřeba pomoci, aby neztratily ještě i svoji budoucnost. Tedy pomoci jim s jejich vzděláním. Jsme rádi, že jsme oceněni právě za pomoc komplexní, protože tou je také podpora jejich rodičů a dalších, kteří jim zajišťují důstojné podmínky k životu,“ shrnuje Zuzana Ramajzlová, vedoucí projektu SOS Ukrajina v ČR.

„Udělení ceny EDUína si moc vážíme. Dík patří všem kolegům, kteří se na aktivitách SOS Ukrajina jakkoliv podíleli, mnohdy i nad rámec své běžné agendy. Děkujeme zároveň i všem dárcům – jednotlivcům, firmám a institucím – i partnerům, se kterými spolupracujeme při pomoci ukrajinským dětem a dospělým v různých oblastech,“ říká vedoucí vzdělávacího programu Varianty Tomáš Habart. 

„Jsme velmi rádi, že se ve velmi krátkém čase podařilo sestavit rozsáhlou a úzce provázanou síť odborné podpory, která zahrnuje oblasti vzdělávání, sociální práce, psychosociální podporu a řadu dalších,“ 
doplňuje.

EDUína

EDUína si při svém vzniku vytkla jako cíl hledat inovace v českém vzdělávání. V posledních letech ale vnímáme, že nedostatek inovativních projektů už není tím nejpalčivějším, co české školství trápí,” vysvětluje manažerka ceny Hana Matoušů. Nově proto letos udílí cenu za přínos českému vzdělávání. Oceněné projekty, počiny nebo aktivity vybírá tým EDUinu. Zohledňuje přitom aktuální situaci a zaměřuje se na problematické oblasti českého školství. „Pro rok 2022 jsme zvolili tyto oblasti – integraci ukrajinských žáků do českých škol a péči o duševní zdraví dětí,” dodává Hana Matoušů.

Kromě nás letos cenu EDUína získala organizace Locika a organizátoři nultých ročníků pro ukrajinské žáky devátých tříd. Do Auly slávy tento rok vstoupila dlouholetá ředitelka základní školy Hana Vellánová.

SOS Ukrajina

Součástí aktivit projektu SOS Ukrajina je celá řada aktivit. Člověk v tísni v rámci něj organizuje adaptační skupiny pro předškolní děti, doučuje prezenčně i online (v září byla otevřena virtuální pobočka Člověka v tísni, která zprostředkovává online doučování i další podporu ukrajinským dětem v českých školách) a dlouhodobě hledá možnosti podpory pro ukrajinské mladistvé starší patnácti let. Sociální pracovníci Člověka v tísni na různých místech republiky také pomáhají rodičům ukrajinských dětí s komunikací a spoluprací se školami i s tím, aby se dobře orientovali v českém vzdělávacím systému.

Součástí projektu SOS Ukrajina ČR je i online kurz „Nauč mě to", který je určen ukrajinským asistentům a asistentkám pedagoga, jenž od září působí v českých školách. Mohou si procvičit slovní zásobu důležitou pro pedagogickou práci a také se připravit na situace, které mohou nastat během jejich práce ve škole.

„Do online kurzu pro ukrajinské asistenty pedagoga, který jsme připravovali a který zajišťujeme, se přihlásilo už 1636 ukrajinských asistentů a asistentek pedagoga,“ přibližuje mediální koordinátor Variant Václav Zeman. „S některými účastníky a účastnicemi online kurzů se dál scházíme na fokusních skupinách a zjišťujeme jejich aktuální potřeby, jakou další podporu by potřebovali. Proběhla takto už tři setkání skupiny.“

O komplexnosti naší podpory ukrajinských uprchlíků v Česku, ale i v zahraničí si můžete přečíst každý měsíc v novém článku na hlavním webu organizace - clovekvtisni.cz. Aktuálně tady. 

Autor: Eliška Ratiborská

Související články