Řízené čtení a výroba hraček - webináře ke knize Největší přání
Publikováno: 18. 5. 2020 Doba čtení: 2 minutyNabízíme záznamy tří webinářů ke knize Největší přání, které proběhly během nouzového uzavření škol v dubnu. Tématem online setkání byla metoda řízeného čtení a jedna z výukových lekcí "Výroba hraček" zaměřená na obsah knihy.
První dva webináře se věnovaly metodě řízeného čtení, kdy děti během čtení hledají odpovědi na podnětné otázky nebo plní drobné úkoly. Mají tak příležitost vyjadřovat své názory, zkušenosti, rozvíjet představivost a kritické myšlení.
Lekce zaměřená na řízené čtení celé knížky je rozdělená na 2 části, kterými účastníky provedla lektorka a metodička Variant Petra Skalická.
Podívejte se na záznam webináře Řízené čtení I.:
Zde najdete záznam webináře Řízené čtení II.:
V následujícím webináři vás knížka Největší přání nás zavede k tématu výroby hraček. Ukážeme si, jak lze dětem přiblížit pásovou výrobu hraček a společně s nimi se zamýšlet nad podmínkami, za jakých hračky v továrnách vznikají. Lekce dává také prostor k diskuzi, co mohou dělat spotřebitelé pro podporu lidských práv a péči o životní prostředí.
Kniha a metodika Největší přání získala první místo v ceně odborné poroty v ceně za inovace ve vzdělávání EDUína 2019. Odborná porota ve svém zdůvodnění uvedla, že cenu udělila především: „Za to, jak autoři pomáhají malým dětem porozumět velkým problémům a velkým učitelům porozumět světu malých dětí.“
Kniha Největší přání vznikla ze spolupráce vzdělávacího programu Varianty, spisovatelky Ester Staré a ilustrátorky Daniely Olejníkové. Prostřednictvím putování plyšového koníka z Asie do Evropy se v ní děti seznamují s otázkami současnosti, jako je jinakost, výroba hraček, námořní doprava, konzum, migrace či přátelství. K tématům byly vytvořeny lekce pro výuku na 1. st. základní školy, které lze využít v různých předmětech a zároveň pomáhají dětem rozvíjet čtenářskou a kritickou gramotnost.
- Webinář ke knize Největší na téma Rozmanitost ve světě můžete zhlédnout ZDE.
KNIHU NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ SI VE FORMÁTU PDF MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.
METODIKU PRO PRÁCI S TŘÍDNÍM KOLEKTIVEM ZDE.