Učíme o migraci: Zveřejnili jsme nový soubor materiálů k výuce o migraci

Publikováno: 14. 11. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Učíme o migraci: Zveřejnili jsme nový soubor materiálů k výuce o migraci
© Foto: archiv ČvT

Představujeme nové materiály k výuce o migraci. V metodické příručce Učíme o migraci najdete mimo jiné i 10 vypracovaných lekcí do hodin. Druhým materiálem je stejnojmenný soubor krásných 13 infografik, které podrobně vysvětlují různé dílčí aspekty tohoto obsáhlého tématu. 

Migrace představuje velmi důležitou součást dnešního světa. Hluboce ovlivňuje jak společnosti, tak i ekonomiky. Milionům lidí nabízí možnost, jak zlepšit svou životní úroveň. Čím dál více lidí zároveň opouští své domovy nedobrovolně, ať už kvůli ozbrojeným konfliktům, nebo třeba přírodním katastrofám způsobeným klimatickými změnami. Migrace je bezpochyby emocionálně nabité téma, na které se objevují různé názory: jedni u migrace vyzdvihují jen její pozitivní aspekty, druzí ji považují za existenciální nebezpečí. Cílem předkládaných materiálů je podpořit vyučující v otevírání tématu migrace ve výuce a nabídnout jim metody a tipy do výuky, stejně jako ilustrativní, na faktech založený a maximálně vyvážený přehled nejdůležitějších otázek souvisejících s migrací.

Učíme o migraci: Metodika pro vyučující

Metodická příručka Učíme o migraci: metodika pro vyučující pomáhá vyučujícím otevřít ve výuce téma migrace. Obsahuje metodické i praktické tipy, jak se žáky téma migrace komunikovat. Je určena především středoškolským vyučujícím, ale i dalším pedagogickým pracovníkům z oblasti formálního i neformálního vzdělávání.

Kapitola Proč lidé migrují? nabízí základní informace o tom, proč se někteří lidé rozhodnou přestěhovat jinam, zatímco většina ne. V kapitole Jak o migraci učit? představuje několik principů a konkrétních kroků, jak se připravit na diskusi o migraci ve třídě. Několik pečlivě vybraných a osvědčených metod, které je vhodné při výuce o migraci využívat vám nabídne kapitola Přístupy a metody ve výuce o migraci. Představíme vám mezipředmětový přístup, storytelling, filozofii pro děti a využití dokumentárního filmu ve výuce. 

„Součástí příručky je i kompetenční rámec. Jde o nástroj, který mohou vyučující využít při práci se vzdělávacími cíli svých hodin. Pomůže jim soustředit se na konkrétní kompetence, které chtějí ve výuce o migraci rozvíjet,“ říká Kateřina Sequensová, koordinátorka procesu tvorby metodiky a editorka publikace. Kapitola Jak reagovat na různé situace a otázky při výuce o migraci nabídne odpovědi na to, jak na nejčastější situace a otázky, které během výuce o migraci mohou ve třídě vzniknout.

V příručce konečně najdete také deset zpracovaných lekcí do výuky k tématu migrace, uprchlictví, ale také klimatické migrace a dalších dílčích podtémat, které můžete použít třeba hned ve vaší příští hodině!

UČÍME O MIGRACI: SADA INFOGRAFIK

V materiálu najdete i sadu 13 infografik, které mohou výborně posloužit při začleňování tématu migrace do výuky.

Seznam infografik:

1) CO JE MIGRACE? 

2) HISTORIE MIGRACE 

3) PROČ LIDÉ MIGRUJÍ? 

4) MIGRAČNÍ POLITIKA: PROČ A JAK STÁTY REGULUJÍ MIGRACI 

5) NELEGÁLNÍ PŘISTĚHOVALECTVÍ 

6) UPRCHLÍCI A AZYL 

7) EMIGRACE A DIASPORA 

8) HOSPODÁŘSKÉ DOPADY MIGRACE 

9) DOPADY MIGRACE NA SPOLEČNOST 

10) INTEGRACE A ADAPTACE 

11) ZMĚNA KLIMATU A MIGRACE 

12) MIGRACE A VEŘEJNÉ MÍNĚNÍ 

13) HUDBA A MIGRACE 

Žáci se při práci s nimi seznámí nejen se základními fakty o migraci, ale vyzkouší si také práci s tímto typem materiálu. Mohou o dílčích tématech a souvisejících otázkách diskutovat ve skupinách.

Autorkou textů je estonská expertka na migraci Mari-Liis Jakobson, autorem části o hudbě a migraci je estonský expert na historii populární hudby Risto Lehiste. Informační grafiku vytvořila výtvarnice Siiri Taimla (Joonmeedia).

Oba materiály, metodika pro vyučující i sada infografik se mohou zajímavě doplňovat.

Materiály vznikly v rámci projektu I Am European: Migration Stories and Facts for the 21st Century ve spolupráci s organizacemi Človek v ohrození, n.o., Mondo a The Center for Citizenship Education a za finanční podpory Evropské komise a Ministerstva vnitra České republiky. 

Autor: Kateřina Sequensová

Související články