Ústí je mezinárodní

Publikováno: 20. 10. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Ústí je mezinárodní
© Foto: Shelley Ferguson

V roce 2016 se nám podařilo navázat příjemnou spolupráci s Fakultou sociálně ekonomickou, Univerzity J.E.P., která má v rámci Erasmu smlouvu se skotskou University of the West of Scotland. To pro nás znamená, že můžeme být znovu mezinárodní a v blízké době se k nám na dlouhodobou stáž podívají studenti právě ze skotského Paisley. Jedna z prvních vlaštovek je tamní učitelka Shelley Ferguson, která nás včera navštívila. Jak to vypadalo se dozvíte v článku.

 

Středa 19.10. nebyla pro děti v předškolním klubu tak úplně tradiční. Už od rána je naše paní učitelka Ála připravovala, že přijede speciální návštěva, co mluví anglicky. Proto když jsem společně se Shelley vstoupila ráno do třídy, děti nás bez mrknutím oka pozdravily: "Hello!" Po chvilce zvědavých pohledů a ostychu, je Shelley brzy vtažená do hry a přistane jí v ruce vrtačka na hraní. Během hraní se děti sami spontánně ptají, jak se co anglicky řekne a poctivě opakují „Sank jůů“ a „Gut bááj“.

Shelley Ferguson přednáší na University of West of Scotland pro studenty sociální práce. V Ústí nad Labem byla už podruhé a kromě návštěvy v naší organizaci ji čeká i spolupráce s UJEP v rámci programu Erasmus. Snažím se jí zasvětit do místních podmínek a pravidel ve společnosti.  Je překvapená, jak moc je naše chování odlišné, i když se zdá, že jsme si blízko. Mluvily jsme také o problematice vyloučených lokalit, které ve Skotsku mají také.

Shelley sama má zkušenosti s lidmi z těchto lokalit:  "V Glasgow je mnoho rodin, které se sem přestěhovaly z celé Evropy a dnes žijí na pokraji bídy."  Hned si vzpomenu na holčičku, co chodí  v Předlicích na doučování a nedávno se po 6 letech vrátila z UK. Mluví skvěle anglicky a se Shelley by si určitě rozuměla. K mému překvapení se i mezi kluky z klubu MIXer našel jeden, co s rodiči žil dlouho v Anglii a se Shelley si mají možnost popovídat. Navíc i ostatní se díky internetu a youtube  zapojují do rozhovoru. Po takové zkušenosti se obě shodneme, jak velkým přínosem by bylo, kdyby se nám podařilo navázat spolupráci a nějaký šikovný skotský student by se stal alespoň na čas jedním z našich dobrovolníků. Tak snad to vyjde a ústecká pobočka ČvT bude zase mezinárodní! 

Autor: Kateřina Licková, koordinátorka aktivity Starší kamarád

Související články