Barmské novinky: Po 44 letech regionální sportovní hry opět v Barmě

Publikováno: 10. 2. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Barmské novinky: Po 44 letech regionální sportovní hry opět v Barmě
©

Barma prošla v prosinci generální zkouškou na předsednictví Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN)  pro rok 2014. V této souvislosti dostala Barma poprvé od roku 1969 možnost hostit Jihovýchodní hry, jejichž 27. ročník se konal   hlavním městě Nepjitu od 11. do 22. prosince 2013. Barmská vláda tak měla prokázat schopnost a  kapacitu uspořádát transparentní a kvalitní mezinárodní akci, po půl století brutální vojenské nadvlády.

Zkouškou barmská vláda prošla s odřenýma ušima a nevyhnula se kritice z různých stran. Slavnostní zahajovací ceremoniál byl připraven za technické podpory Číny, která na hry přispěla částkou 33 milionů USD a vyslala do Barmy přes 700 techniků, manažerů a designérů, kteří se podíleli na přípravě extravagantního ceremoniálu, který připomínal zahájení Olympijských her v Pekingu v roce 2008. Během čtyř hodin se na hlavním stadionu s kapacitou 30 000 návštěvníků vystřídali zpěváci a tanečníci, kteří předvedli jak tradiční tak moderní umění, prošlo několik průvodů a v závěru se konal pompézní ohňostroj a světelná show. Někteří komentátoři upozorňují na to, že  není jisté, co bude Čína od Barmy chtít na oplátku. V zemi, která patří k dvaceti nejchudším na světě a nejchudší v regionu, kde výdaje na zdravotnictví  činí přibližně 5 % a na armádu 12% státního rozpočtu, se kritzovalo přehnané utrácení peněz na celý sportovní ceremoniál.

Sportovní hry se dočkaly kritiky i od novinářů, kteří museli projít velmi komplikovaným procesem registrace a nakonec se na významné události ve velké míře nedostali.  Barma také namísto některých klasických disciplín jednostraně upřednostnila málo známé sporty (např. tradiční barmský sport chinlone spojující tanec a fotbalové žonglování či bojové umění wushu) hrající do karet Barmským sportovcům.  Jezdci na koních upozorňovali na nefér podmínky při závodech, kam jim nebylo dovoleno si přivézt vlastní koně. Závodníci, včetně vnučky thajského krále princezny Sirivannavari Nariratany museli nastoupit s barmskými koňmi, na jejichž tréning měli pouze tři dny. V celkovém pořadí se Barma umístila na druhém místě s 283 medailemi. Absolutní vítězství získalo Thajsko.

Zdroje:

 

Jihovýchodní hry: http://www.27seagames2013.com/

www.irrawaddy.org

 

Čtěte i další novinky z Barmy. 

Autor: Marie Havlínová, Koordinátor Barmských projektů