Jemen

Jemen

Novinky
© Foto: PIN

Jemen stále čelí jedné z největších humanitárních krizí na světě a situace se od roku 2015 neustále zhoršuje. Přestože od podpisu příměří mezi válčícími stranami v dubnu 2022 došlo ke zmírnění rozsáhlého konfliktu, k trvalému míru to zatím nevedlo. Příměří nebylo ani po dvou prodlouženích obnoveno, což vedlo k opětovným bojům.Politická situace zůstává nestabilná, a v důsledku probíhajícího konfliktu je stále vysídleno 4,5 milionu osob.

Poškozená nebo zničená již tak špatná infrastruktura spolu s nedostatkem veřejných zdrojů způsobily, že základní služby téměř nefungují, od škol, nemocnic a klinik až po vodovodní či kanalizační sítě, odpadové hospodářství nebo elektrické sítě. Výrazná devalvace jemenského riálu navíc přispěla k dalšímu zhoršení jemenské ekonomiky. Ceny základního zboží včetně potravin, pohonných hmot a zdravotní péče stále rostou. Nejvíce trpí ohrožené komunity v celé zemi, zejména osoby se zdravotním postižením, ženy a dívky, které mají omezenější mobilitu, a tím i zhoršený přístup k humanitární pomoci. Více než 21 milionů lidí potřebuje akútni humanitární pomoc, přičemž 17,7 milionu z nich vyžaduje ochranu (UNHCR).

Člověk v tísni založil svou misi v Adenu na jihu Jemenu na začátku roku 2022. Klíčovým zaměřením je zajištění základních humanitárních potřeb a obnovy obyvatelstva postiženého probíhajícím konfliktem. Člověk v tísni se zaměřuje na klíčové otázky odolnosti, konkrétně na zajištění přístupu k nezávadné pitné vodě, zlepšení hygienických podmínek a životního prostředí a podporu hygienické osvěty ve školách pro hostitelské a vysídlené obyvatelstvo v guvernorátu Lahj na jihozápadním pobřeží. Naše aktivity provádíme společně s naším partnerem z Aliance 2015, německou neziskovou organizací Welthungerhilfe.

Celý text Méně textu

Jak pomáháme

Novinky