
Moldavsko: Sociální inkluze a ochrana
Podporujeme lidi se zdravotním postižením, kteří čelí systematické institucionalizaci a diskriminaci, a jejich rodiny. Pomáháme transformovat zdejší instituce a vytvářet příležitosti k nezávislému bydlení. Podporujeme také komunitně založené participativní plánování sociálních služeb prostřednictvím veřejného dialogu.
Probíhající pomocNEBOUkončené projekty

Budování odolnosti dětí skrze získávání znalostí a sociálních dovedností
Člověk v tísni (ČvT) spustil projekt, který reflektuje potřeby ukrajinských dětí v Moldavsku. Hlavní cíl projektu se zaměřuje na vytvoření digitálního vzdělávacího centra zajišťujícího kontinuitu vzdělávání ukrajinských dětí. Tento prostor jim zároveň poskytne bezpečné a přátelské místo pro učení a umožní dětem uprchlíků i místním dětem najít útočiště. Všechny činnosti jsou úzce koordinovány poradci Člověka v tísni pro vzdělávání a ochranu a realizovány ve spolupráci s místními partnery. ČvT se tak snaží zlepšit přístup ke kvalitnímu vzdělávání a psychosociální podpoře vysídlených ukrajinských dětí v Moldavsku a přispět k jejich lepší sociální integraci zapojením dětí z hostitelské komunity.

Komunitní plánování sociálních služeb prostřednictvím veřejného dialogu
Sociální služby by měly odpovídat skutečným potřebám lidí, včetně zranitelných osob. Proto je třeba, aby se místní obyvatelé zapojili do plánování služeb na komunitní úrovni. Tento projekt podpořil místní orgány veřejné správy z okresů Cahul, Glodeni a Strășeni, aby plánovaly sociální služby společně s adresáty služeb a se zástupci občanské společnosti na základě principu veřejného inkluzivního dialogu.
Hlavní aktivity, které byly v rámci projektu realizovány, zahrnovaly např. sdílení zkušeností orgánů české veřejné správy s komunitním plánováním sociálních služeb; analýza kapacit a zdrojů pro plánování a poskytování sociálních služeb; příprava metodické příručky pro komunitní plánování a její šíření mezi úřady a poskytovateli sociálních služeb; školení pracovníků veřejné správy odpovědných za přípravu komunitních plánů; zapojení veřejnosti do procesu plánování sociálních služeb; schvalování komunitních plánů; budování kapacit místních organizací občanské společnosti v oblasti strategického plánování, monitorování a hodnocení, participativního rozpočtování a advokacie.
Projekt byl realizován v partnerství s Ministerstvem zdravotnictví, práce a sociální ochrany.
