Projekt Cesta ven

Publikováno: 14. 9. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Projekt Cesta ven
© Foto: archiv

Projekt se zaměřuje na zmírnění dopadů sociálního vyloučení v Chomutově prostřednictvím terénních programů a preventivní a resocializační služby. Cílovou skupinou jsou osoby sociálně vyloučené nebo sociálním vyloučením ohrožené, včetně osob z okolních věznic. Záměrem projektu je zlepšení životní situace obyvatel prostřednictvím služeb, které vedou k zapojení klientů do společnosti včetně trhu práce.

Název projektu CZ: Cesta ven

Registrační číslo projektu: CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_052/0007807

Skutečné datum zahájení: 1. 4. 2018

Předpokládané ukončení projektu: 31. 3. 2021

Jaký problém projekt řeší?

Okrajová část Chomutova směrem na Jirkov je tvořená sídlištní zástavbou složenou ze 4 na sebe navazujících sídlišť. Periferie je jedním z míst, kde dochází ke kumulaci problémů souvisejících s chudobou. Typická je pro sídliště vysoká míra nezaměstnanosti, nízká hodnota vzdělání, předluženost obyvatel, dále rizikové chování zejména u mladých lidí, kriminalita a snížený pocit bezpečí. Dle Vstupní analýzy ke SPSZ statutárního města Chomutova 2017 - 2020 pocit ohrožení obyvatel sídlišť stále vzrůstá a zvyšuje se i napětí mezi majoritními a romskými obyvateli. Jak je nám známo z terénních programů, již před několika lety se zde objevil trend přesunu nízkorozpočtové části obyvatel na periferní sídliště, přičemž starousedlíci se stěhují do lukrativnějších částí města, což potvrzuje také Analýza sociálně vyloučených lokalit ČR i samotný SPSZ statutárního města Chomutova. Problémy související s chudobou se však nevyhýbají ani centru města. V okolí centra se nyní nachází 9 ubytoven, kde žijí sociálně vyloučení obyvatelé, stejně i v ul. Vodní, kde hrozí rozšíření lokality o další 2 domy. Hlavními řešenými problémy jsou sociální vyloučení či ohrožení tímto vyloučením a vzrůstající sociální napětí mezi nízkorozpočtovou částí obyvatel s ostatními obyvateli Chomutova, dále rizika recidivy u obyvatel páchajících TČ a rizikové chování narušující společenské normy u mladých lidí. Projekt se podílí na řešení těchto problémů přímou prací s klienty formou kvalitních služeb.

Co je cílem projektu?

Hlavním cílem projektu je stabilizace, případně zlepšení životní situace sociálně vyloučených a sociálním vyloučením ohrožených osob v Chomutově formou přímé práce s klienty. Prostřednictvím terénních programů a preventivní a resocializační služby dojde k vyhledávání, aktivizaci, motivaci, pomoci a podpoře klientů, vše s ohledem na jejich možnosti a potřeby. Podpora a pomoc se zaměří na to, aby klienti uměli identifikovat náročnou životní situaci, s pomocí pracovníka se v ní zorientovali a našli možnosti jejího řešení a v budoucnu ji ideálně dokázali řešit vlastními silami. Minimálním cílovým stavem je zastavit zhoršování situace klienta, optimálním cílovým stavem je pak celkové zlepšení kvality života klienta, které ho bude směřovat k začlenění do společnosti včetně trhu práce.

Dále projekt směřuje k naplnění dílčích cílů jednotlivých klíčových aktivit:

  • Stabilizace, případně zlepšení nepříznivé životní situace sociálně vyloučených či sociálním vyloučením ohrožených obyvatel města Chomutova.
  • Minimalizace rizik recidivy a podpora sociálního začleňování u pachatelů trestné činnosti.
  • Prevence protiprávního jednání u mladých lidí 15 +, kteří mají problém s dodržováním společenských norem.
Autor: Martin Kovalčík, mediální koordinátor