Barmské novinky - VZÁJEMNÝ DIALOG SPOJUJE

Publikováno: 24. 9. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Barmské novinky - VZÁJEMNÝ DIALOG SPOJUJE
© Foto:

Na začátku července se v Mandalaji v centrální Barmě vzedmula nová vlna nábožensky motivovaného násilí, znovu se rozhořely střety mezi buddhisty a muslimskou menšinou. Během nepokojů, které trvaly několik dní, byli zabiti dva lidé. 

Násilí propuklo poté, co se přes sociální sítě rozšířily zprávy obviňující dva muslimské majitele čajovny ze znásilnění buddhistické servírky. Na základě těchto zpráv se shromáždil dav čítající více než 300 buddhistů, zaútočil na majitele podniku a zničil fasádu jejich provozovny. V průběhu následujících dní se násilí rozšířilo po Mandalaji a výtržníci útočili cihlami na muslimské obchody, vozidla a mešitu.

 

Konflikt mezi barmskými komunitami je velmi složitý a jeho kořeny prostupují celou moderní historií země. Barma je s více než 130 různými entolingvistickými skupinami jednou z nejheterogennějších zemí na světě. Etnický konflikt a celonárodní střety mezi buddhisty a menšinovými muslimy, kteří představují pouhá 4% populace, dokazují, jak malého pokroku vláda ve svých snahách zemi sjednotit dosáhla. Mnozí barmští buddhisté vyznavači islámu hluboce pohrdají a mají pocit, že je jejich pobyt v zemi nezákonný. Poslední vlna vražedného násilí mezi těmito dvěma skupinami odstartovala v roce 2012. Rozsáhlé střety mezi buddhisty a muslimskými etnikem „Rohingya“ zanechaly v Rakhinském státě (dříve Arakanském státě) desítky mrtvých. Od té doby bylo ve vzájemných střetech zabito 250 lidí a zhruba 140000 lidí bylo vyhnáno ze svých domovů.

 

Dezinformace a náboženská netolerance polarizovaly postoje jak barmských buddhistů tak muslimů. Nárůst protimuslimského cítění byl zčásti spuštěn projevy a prohlášeními ultranacionalistických buddhistů, kteří propagují negativní stereotypy a postoje.  

 

Další informace naleznete zde:

http://www.clovekvtisni.cz/en/articles/the-need-to-unite-communities-through-inter-faith-dialogue-in-myanmar

 

Přečtěte si článek v LN o radikálních mniších, kteří vyvolávají rasistické tense v Barmě:

http://www.lidovky.cz/bin-ladin-buddhismu-muslimove-do-barmy-nepatri-tvrdi-mnich-par-/zpravy-svet.aspx?c=A140703_123838_ln_zahranici_jci

Situace v Barmě zneužila nedávno Alkaida, když oznámila, že vnikla její nova odnož v Barmě. Všechny čelní muslimské organizace v zemi toto tvrzení popřely: http://www.rozhlas.cz/zpravy/asieaustralie/_zprava/alkaida-oznamila-vznik-nove-odnoze-v-indii-chce-tam-obnovit-chalifat--1392453

Zdroje:

http://www.bbc.com/news/world-asia-28140075

http://www.nationmultimedia.com/aec/Two-dead-in-Buddhist-Muslim-unrest-in-Mandalay-30237656.html

http://www.mmtimes.com/index.php/national-news/8710-dozens-of-rohingya-missing-following-boat-capsize.html

 

Čtěte i další novinky z Barmy. 

Autor: Barmský program