Člověk v tísni pomáhá obětem nepokojů v Myanmaru/Barmě

Publikováno: 3. 4. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni pomáhá obětem nepokojů v Myanmaru/Barmě
© Foto:

Barma/Praha, 3. 4. 2013 - Člověk v tísni začal rozdělovat pomoc obětem násilností v Myanmaru/Barmě. Před dvěma týdny v Barmě propukly násilné střety mezi buddhisty a muslimskou menšinou, které si vyžádaly asi 40 životů. Podle oficiálních  údajů OCHA (Office for the Coordination of Humanitarian Affairs) vyhnaly nepokoje  téměř 13 tisíc osob v regionu Meikhtila z jejich domovů.

Tito lidé našli útočiště v místních školách, klášterech nebo na stadionu. “Zajistit základní potřeby pro lidi bez střechny nad hlavou je v tuto chvíli naše priorita,” říká Tereza Grünvaldová, vedoucí projektů Člověka v tísni v Barmě. Organizace se rozhodla z fondu Klubu přátel uvolnit téměř 5500 USD, na pomoc lidem, kteří museli v důsledku nepokojů opustit své příbytky. “Naše pomoc poputuje potřebným uprchlíkům nehledě na náboženské vyznání a etnickou příslušnost,” dodává Grünvaldová.  

Za peníze z Klubu přátel Člověka v tísni organizace nakoupila hygienické potřeby a moskytiéry, kterých je v utečeneckých centrech nedostatek. Pomoc by se měla dostat asi ke 400 rodinám v různých centrech.

Během vypuknutí násilností, musely nevládní organizace v postižených regionech přerušit svou práci. Po týdnu se ale situace stabilizovala a nyní se vše vrací do normálních kolejí, i když zvýšená bezpečnostní opatření stále zůstávají.

Spouštěčem nepokojů se údajně stal spor muslimské obchodnice s nakupujícím buddhistickým párem ve městě Meikhtila v regionu Mandalay. Poté, co místní noviny přinesly zprávu o zabití buddhistického mnicha mužem muslimského vyznání, násilí eskalovalo. Dav vypálil nejméně pět mešit a velkou část města, přičemž většina zničených obydlí a obchodů patřila muslimům. Ti tvoří zhruba jednu třetinu ze sta tisíc obyvatel Meikhtily. Několik tisíc obyvatel, převážně žen a dětí muslimského vyznání, uprchlo. Střety se poté přesunuly i do dalších měst.

Člověk v tísni pracuje v Barmě od roku 2006. Dlouhodobě se věnuje rozvoji občanské společnosti. V reakci na škody napáchané cyklonem Nargis zahájil Člověk v tísni v zemi i humanitární programy. V současnosti se zaměřují hlavně na pomoc vnitřním uprchlíkům, podporu programů občanské společnosti a rozvoj školství.

 

Více informací poskytne:

Tereza Grünvaldová, tel.: 739 220 248, mail: tereza.grunvaldova@clovekvtisni.cz

 

Autor: Adéla Pospíchalová