
Angola: Vzdělávání a praktické dovednosti
Mnoho dětí na angolském venkově se dosud učí pod širým nebem. Jen menšina jich dosáhne druhého stupně a dokonce ani jejich učitelé často nemají dokončené základní vzdělání. Věnujeme se proto především obnově a zkvalitnění základního vzdělávání v Angole a zvyšování jeho kvality prostřednictvím monitorování a školení učitelů.
Probíhající pomocNEBOUkončené projekty

Postavme školu v Africe – Jeden svět na školách
Kromě vzdělávání a posílení mládeže nabízí JSNS přidanou hodnotu tím, že posiluje dovednosti učitelů, kteří je mohou využívat i ve svých běžných hodinách, a napomáhá tak kvalitě a dostupnosti vzdělávání na partnerských školách. Mimo vyučování mohou místní organizace nebo skupiny mládeže používat metodiky JSNS jako nástroj neformálního vzdělávání. Tímto se podporuje angolský vzdělávací systém a v důsledku toho usnadňuje proces výuky a učení.

Aplikace monitorující vzdělávání
Naše vzdělávací projekty v Angole se soustředí jak na formální, tak neformální vzdělávací systém a usilujeme o zlepšení přístupu k základnímu vzdělání. Věříme, že důležitý je nejen přístup ke vzdělání, ale rovněž jeho kvalita. Proto využíváme inovativn nástroj k monitorování výkonu učitelů a škol.
Stejně jako v jiných odvětvích, plánování a rozhodování ve vzdělávacím sektoru vyžaduje práci se spolehlivými daty. Praxe bohužel ukazuje, že sběr a analýza dat ve vzdělávání jsou stále výzvou. Většina shromážděných dat se zaměřuje na kvantitu (například na počty žáků, škol, učitelů či vybavení), zatímco data týkající se kvality chybí.
Vytvořili jsme proto aplikaci EMA (Education Monitoring Application) pro sběr, analýzu a vizualizaci dat spojených se vzděláváním v Angole. Mobilní aplikace vyvinutá pro supervizi učitelů pomůže především analyzovat příčiny způsobující konkrétní problémy v angolském vzdělávacím systému. Na základě této analýzy budou schopny místní vzdělávací instituce vytvořit odpovídající strategie, které zajistí lepší fungování vzdělávacího systému, zkvalitnění výukových metod na základě konkrétních zjištěných potřeb.
Informace získané díky aplikaci budou mít přínos pro více než 1 000 učitelů a přibližně 56 000 studentů v provincii Huambo. Od roku 2020 rozšiřujeme projekt do dalších provincií v Angole, a to do provincií Bié, Huila, Luanda a Kuando Kubango. Aplikace by eventuálně měla být včleněna do oficiálních národních vzdělávacích plánů a strategií.
V spolupráci s našimi programy v Etiopii, Sýrii a Myanmaru tak pracujeme na modernizaci aplikaci EMA, aby byla cenným otevřeným zdrojem pro úřady a další organizace v oblasti vzdělávání.

Zlepšování vyučovacích metod
Ve spolupráci s angolským ministerstvem a provinčním ředitelstvím školství pak Člověk v tísni vyvinul nové manuály pro vesnické učitele, které jim pomáhají s výukou jednotlivých předmětů. Učebnice poskytují návody a příklady jak uchopit danou látku a předat ji dětem tak, aby jejich nabyté dovednosti a znalosti co nejvíce odpovídaly místním potřebám a prostředí, ve kterém žijí. Speciální sborník je věnován moderním vyučovacím technikám s mnoha příklady či výukovými hrami. Organizace nadto pomohla vypracovat provinční metodiku vzdělávání učitelů, kterou uvádí v praxi díky systému spádových vzorových škol a pedagogických center. V roce 2014 pak podobnou asistenci poskytuje školskému úřadu v sousední provinicii Huambo.
Od roku 2013 podporujeme také provinční školskou inspekci. Inspektory jsme vyškolili a pomáháme jim podávat zpětnou vazbu učitelům a ředitelům škol. Spolu s nimi experti ČvT objíždějí jednotlivé školy a dělají náslechy hodin, pomáhají lépe organizovat výuku i používat lepší výukové metody. O služby je ze strany škol velký zájem.

Stavba škol a vzdělávání učitelů
Celkem 13 nových škol poskytuje vzdělání třem tisícům dětí, které sem docházejí na dopolední, odpolední a někdy i večerní výuku. Kapacita škol je totiž ve vesnických oblastech obrovsky přetížená či v okolí jiné školy ani neexistují. Školy jsou vybavené knihovnou a základními pomůckami. Učitelům, kteří jsou často ze vzdálenějších vesnic či měst, jde zde poskytnuto ubytování. U čtyř hlavních oblastních škol Člověk v tísni postavil a zařídil také pedagogická centra, která slouží především vzdělávání učitelů.
Stavby se účastnili i samotní obyvatelé vesnic jako pomocní dělníci. Ti nejzručnější si osvojili svářečské, zámečnické či pokrývačské dovednosti, které dodnes uplatňují ve vlastních malých stavebních firmách, které si díky tomu mohli založit.
Díky dálkovým kurzům si všichni učitelé ve vesnických oblastech regionu Cuemba doplňují alespoň základní vzdělání a pedagogické minimum. Všichni studují při zaměstnání, docházejí na víkendové semináře a praktikují nově nabyté znalosti během týdne ve školách. Každý z nich studuje podle vlastního tempa a potřeb. Díky prvnímu cyklu kurzu všichni dosáhnou alespoň 6. třídy základní školy, ve druhém pak 9. třídy a minimálního pedagogického vzdělání. Každý z cyklů je zakončen písemnými a praktickými zkouškami.