
Etiopie: Odolnost lidí a výživa
Až 80 % procent obyvatel Etiopie žije na venkově, kde jsou odkázáni na vlastní výpěstky. Jejich zemědělská technika i metody jsou však zastaralé, navíc přírodní zdroje v Etiopii byly vyčerpány vlivem prudkého nárůstu populace. Tyto podmínky, které nejsou udržitelné, s sebou přinesly řadu problémů jako vodní a větrnou erozi, vyčerpání půdy, snižování zemědělské produkce a odplavování nejbohatší půdy.
V Etiopii se soustředíme především na udržitelnou správu přírodních zdrojů a na vzdělávání v oblasti zemědělství. Poskytujeme technickou a odbornou podporu zemědělským vzdělávacím centrům, která zavádějí efektivní zemědělské postupy. Diverzifikace plodin má farmářům přinést nové a odolné druhy, které zajistí obživu pro lidi i pro dobytek po celý rok.
Další projekty pomáhají chudým Etiopanům nalézt alternativní zdroje obživy a rozšířit možnosti jejich příjmu. Podporujeme ženská družstva, rolníky a drobné řemeslníky nejen školeními, ale také materiálně, aby nabyté znalosti mohli rovnou využít.
Probíhající pomocNEBOUkončené projekty

Zlepšení zdraví, hygieny a sanitace ve woredě Hawassa Zuriya, regionu Sidama, Etiopie
Člověk v tísni realizuje projekty zaměřené na zlepšení přístupu k pitné vodě v regionu Sidama (dříve SNNPR) již více než 15 let. Cílem právě probíhajícího projektu je zlepšení hygieny, sanitace a stravovacích návyků všech členů domácností. Projekt přispěje ke zlepšení zdravotnického systému a hygienického zázemí zdravotnických zařízení a škol, a to mimo jiné skrze posílení spolupráce mezi příslušnými institucemi a zvyšování jejich kapacit. Součástí projektu je také osvětová kampaň ke zlepšení hygienických a stravovacích návyků komunit. Záměrem veškerých aktivit v komunitách je prevence infekčních onemocnění a podvýživy, což přispěje k celkového zlepšení zdraví cílových obyvatel v oblasti Hawassa Zuriya v Etiopii.

Zavedení udržitelného systému zásobování pitnou vodou ve woredách Bura, Dale a Bona Zuriya, jižní Etiopie
Cílem právě probíhajícího projektu je zajistit univerzální a rovný přístup k nezávadné a cenově dostupné pitné vodě pro všechny obyvatele vybraných oblastí nově vyhlášeného regionu Sidama v jižní Etiopii. Kromě vybudování nových vodovodních systémů se projekt zaměří také na jejich udržitelnost, a to skrze budování kapacit operátorů, provozovatelů, manažerů a podpůrných organizací. Nedílnou součásti projektu bude také asistence v nastavení systému tarifů, který umožní přístup k cenově dostupné vodě pro všechny členy zájmových komunit, osvěta komunit v oblasti bezpečné přepravy, manipulace s vodou a jejího uchovávání, neboť jen touto cestou lze zajistit, že voda z nově vybudovaných vodovodních systémů bude pro své spotřebitele skutečně nezávadná.
Právě probíhající projekt představuje unikátní spolupráci neziskového a soukromého sektoru, kdy Člověk v tísni spolupracuje se soukromou firmou Ircon s.r.o., která je zodpovědná za odborné stavební práce, zatímco projektový tým Člověka v tísni zajišťuje práci s komunitami a vzdělávací aktivity.

Podpora vybraných městských vodárenských podniků v udržitelné správě vodovodních sítí
Člověk v tísni má rozsáhlé zkušenosti z projektů řešících přístup k pitné vodě a hygienu v Etiopii. Cílem projektu je posílit kapacity vybraných vodárenských podniků tak, aby byly schopny fungovat na tržních principech, a zajistit tak obyvatelům nepřerušenou dodávku pitné vody. Hlavními výstupy projektu jsou školení zaměstnanců TWU a materiální podpora, která posílí správu obecních vodovodních systémů.

Hydrogeologický průzkum ve woredách Dale, Bona Zuriya a Bensa
Širší intervence pod názvem Zlepšení kvality života obyvatel zóny Sidama cestou zajištění dostupnosti a udržitelného hospodaření s vodními zdroji (2017 – 2020) je rozdělena na několik fází. V rámci první fáze proběhl geofyzikální průzkum v určených oblastech, jehož cílem bylo vytipovat lokality pro plánované zdroje vody.
Současný projekt má za úkol zhotovení pěti vrtů o průměrné hloubce 150 – 180 metrů, které budou v budoucnu zásobovat 15 000 obyvatel venkovských oblastí v zóně Sidama. Vrtacími pracemi byly pověřeny místní firmy disponující dostatečnou odborností a technologií pro provedení prací v náročných podmínkách obtížně dostupných míst na etiopském jihu.
Odborný hydrogeologický dohled prováděných prací zajišťuje Aquatest a.s. a místní vodohospodářský úřad Sidama Zone Water, Mines and Energy Department, další z partnerů projektu.
Další navazující fází projektu bude vybudování vodovodní infrastruktury a zajištění rozvodu pitné vody pro obyvatele okresů Dale, Bona Zuriya a Bensa.

Batáty – odolná a výživově hodnotná plodina pro obyvatele SNNPR

Podpora živobytí a zlepšení výživy prostřednictvím kvalitnějších komunitních služeb

Zlepšení zdraví, hygieny a sanitace ve vybraných městech a vesnicích zóny Sidama

Water Report

Program pro zlepšení výživy v zónách Sidama a Gedeo (IPIN)
Každý rok zemřou tři miliony dětí na problémy spojené s podvýživou v prvních 1000 dnech svého života.
Mnoho dalších je postiženo celoživotním následky – fyzickým či kognitivním poškozením vývoje, jež dále vedou k větším náchylnostem k nemocem, horším výsledkům ve škole a tím pádem i nižším výdělkům v dospělosti. I když se jejich výživa později zlepší, škody napáchané během tohoto období života se z drtivé části nedají napravit. Příčinám podvýživy přitom lze snadno předejít. K dětské úmrtnosti a chudobě ve světě totiž často přispívají špatné hygienické podmínky, málo pestrá strava, nedostatečné zdravotní služby či malá pozornost politiků a donátorů.
Projekt se zaměřuje na osvětu týkající se výživu kojenců (propagace kojení), hygienických návyků (například mytí rukou), ale i větší pestrost jídelníčku díky pěstování více druhů plodin. Velkou roli v projektu hrají vyškolení dobrovolníci, kteří osvětu mezi místním obyvatelstvem provádějí.

Zajištění dostupnosti pitné vody v zóně Sidama
Do projektu je zapojena také široká veřejnost, a to díky komunitním setkáním a školením, v rámci kterých jsou obyvatelům poskytovány informace o správných hygienických návycích týkajících se zejména správné manipulace a skladování pitné vody.

Zajištění udržitelného přístupu k pitné vodě
Důraz je také kladen na správu vodního systému. Pro personál místních vodních asociací jsou tedy připravována školení, díky nimž jsou technici schopni lepšího řízení systému a jsou schopni lépe reagovat na provozní problémy systému. Jelikož největší překážkou oprav v této oblasti bývá zejména zdlouhavá či zcela nefunkční komunikace mezi správci zdrojů a úřady, které zprostředkovávají opravy, je v této oblasti zaváděn systém elektronické evidence poruch. Úředníci tak díky jednoduchému softwaru získávají informace o poruchách okamžitě prostřednictvím SMS zasílaným správci zdroje a mohou na nedostatky okamžitě reagovat.
Druhou novinkou vedle elektronického reportingu závad je oproti předchozímu podobnému projektu ve stejné oblasti také zapojení soukromého sektoru v dodávkách náhradních dílů.

Zvyšování odolnosti krizových oblastí prostřednictvím multisektorového přístupu
Hlavním výstupem v oblasti vody a sanitace je zlepšení přístupu k pitné vodě skrze budování vodní infrastruktury a osvětu v hygienických a sanitárních postupech v komunitách, zdravotních střediscích a školách. Všechny aktivity vedou k budování dlouhodobější odolnosti vůči krizím a environmentálním otřesům stejně tak proti průjmovým onemocněním způsobeným konzumací závadné vody.
Těžiště intervence leží v prosazování změn chování v komunitě prostřednictvím kampaní na podporu hygieny, posílení infrastruktury (výstavby a obnovy vodních zdrojů) a prostřednictvím zvyšování odborných znalostí vládních úředníků. Lepší přístup k sanitárním zařízením je zajišťován výstavbou latrín v klíčových veřejných institucích a ukázkových latrín na veřejných prostranstvích, důraz je také kladen na správné nakládání s odpadem ve zdravotnických zařízeních.

Obnova zdrojů obživy
Člověk v tísni reagoval na tuto katastrofu snahou o obnovu živností pasteveckých kmenů, které v důsledku sucha přišly o stáda. Týká se asi přibližně 430 zasažených rodin, jimž byly distribuovány převážně kozy v počtu deseti zvířat na rodinu. Zajištěna je také veterinární kontrola a vakcinace. Člověk v tísni předpokládá, že 70 % podpořených rodin tak prokazatelně získá lepší přístup k potravinám nebo zahájí udržitelný prodej reprodukovaných kusů ze základního stáda.

Podpora zemědělských živností a udržitelného nakládání s přírodními zdroji
Člověk v tísni (ČvT) zaujímá holistický přístup ke zvýšení ekologické stability postižených povodí a zároveň posiluje kapacity osob zodpovědných za jejich dlouhodobou ochranu. V rámci úzké spolupráce s místními zemědělskými úřady Člověk v tísni podporuje komunitární rozvojové pracovníky a snaží se o zapojení komunit do vývoje a implementaci plánů udržitelného řízení krajiny. Tyto praktické plány - vyvinuté s technickou specializací příslušnými odborníky – nastiňují dlouhodobé priority a závazky komunit vůči řízení místních rozvodí. Erozí nejvíc postižená místa jsou identifikována, uzavřena a chráněna komunitárním právem za účelem ochrany území proti přepásání. Díky tomu mohou tisíce vysázených stromů v klidu růst a chrání půdu před erozí.
S cílem snížit potřebu palivového dřeva, Člověk v tísni podporuje místní komunity v prodeji kamen s nízkou spotřebou energie. Projekt rozvíjí marketingové strategie na propagaci kamen a snaží se o propojení prodejců a kupujících.
Projekt podporuje domácnosti v zajištění alternativních zdrojů obživy, jako je včelařství. Chov včel je doplňující aktivitou zemědělců v rámci řízení přírodních zdrojů, neboť za účelem zvýšení výnosu medu, usilují komunity o dostatek potravin pro včely, a tím přispívají k ochraně a regeneraci vegetace.
Z projektu přímo těží 3 115 obyvatel žijících v blízkosti rehabilitačních míst, místní rozvojoví pracovníci, vládní úředníci a výrobci, prodejci i distributoři energeticky úsporných kamen na vaření. Konečné příjemce projektu pak představuje 30 814 obyvatel žijících ve 4 cílových kebelích woredy Shebedino.

Dlouhodobě udržitelná správa vodních zdrojů
Ve spolupráci s místními úřady se opravují poškozené vrty a technické odbory místní samosprávy získají vybavení pro běžné opravy čerpadel. Součástí programu je i osvětová kampaň na podporu hygienických návyků mezi obyvateli. Díky kampani se sníží riziko vzniku chorob a epidemií šířených vodou, které jsou v oblasti velmi časté.

Obnova zdrojů obživy
