
Nepál: Sociální inkluze a ochrana
V Nepálu bojujeme proti násilí na ženách a jejich zneužívání. Program Her Turn, který realizujeme spolu s místní organizací Hamro Palo, učí dívky sebejistotě a znalostem, které jim umožní obstát a bránit svá práva. Do workshopů programu se zapojují i učitelé ze škol, kam dívky chodí. Samotná děvčata navíc mluví o nových znalostech doma ve své komunitě. V současné době se program rozšiřuje i mimo oblasti zasažené zemětřesením.
Probíhající pomocNEBOUkončené projekty

Podpora mladistvých dívek
Cílem projektu je zlepšit kvalitu života dívek tím, že je vybaví základními životními dovednostmi. Kromě gramotnosti dále pečují o své zdraví a také zdraví svých rodin, zvyšují odolnost vůči násilí a schopnost vyjednávat o důležitých rozhodnutích v životě.

Popora mladých matek a adolescentů na venkově

Podpora a osvěta mladých dívek a chlapců

Ochrana žen a dětí
Ochrana žen a dětí bývá často přehlížena i přesto, že je to nepostradatelná součást pomoci obětem katastrof. ČvT se již od začátku svého působení v Nepálu zaměřuje na ochranu žen a dětí před domácím a sexuálním násilím, dětskými sňatky či obchodováním s lidmi. V táborech, kam často přesídlily celé místní komunity, je zvýšené riziko konfliktů, napadání žen či obchodu s lidmi.
ČvT se snaží zajistit bezpečí ve třinácti táborech v Gorce, v šesti táborech v Sindhupalchoku a ve dvou táborech v Bhaktapuru, kde jsme vyškolili desítky žen i mužů, jak zasáhnout v případě ohrožení nejslabších členů komunit a umožnili jsme jim realizovat v táborech a vesnicích jednoduchá praktická opatření, která zvýší jejich bezpečnost jako je například instalace veřejného osvětlení k provizorním toaletám, oddělené umývárny pro ženy a dívky, instalace zámků na toaletách apod. 279 ženám jsme darovali hygienické balíčky spolu se základními informacemi kde a jak hledat pomoc v případě násilí.
Problémy se zvýšeným rizikem násilí se neomezují jen na tábory pro vnitřně vysídlené. Během zemětřesení bylo zničeno a poškozeno mnoho školních budov. Po znovuotevření provizorních škol se řada studentů po vynucených prázdninách nevrátila zpátky do školních lavic. To vyvolalo obavy, že se zvýšil výskyt dětské práce a obchod s dětmi v oblasti. V obtížných chvílích se chudé rodiny totiž často uchylují k úsporným opatřením, jako je například využívání dětské práce jako dalšího zdroje příjmů. Tyto praktiky jsou ale vysoce rizikové a mohou mít velice špatný dopad na zdravý vývoj dětí. Proto Člověk v tísni vyškolil 130 žen i mužů ve vesnicích v oblasti Sindhupalchok, jak zasáhnout v případě ohrožení nejslabších členů komunit.

Podpora dospívajících dívek ve venkovských oblastech
Program pomáhá překonávat genderové stereotypy uvnitř komunit, zlepšuje vztahy mezi dospívajícími dívkami, chlapci, rodiči a učiteli a chrání zranitelné. Dívčí výbory se pravidelně setkávají a řeší řadu problémů, jako je například šikana, vytváření dobrého prostředí pro děti v třídách, odpovídající toalety ve školách a prevence dětských svateb. Dívky na konci workshopu dostávají malé granty na projekt, který samy navrhují a vedou.