Zahradnické nářadí, dobytek a školení. Pomáháme řešit potravinovou nejistotu obyvatel Rakhinského státu

Publikováno: 27. 2. 2020 Doba čtení: 4 minuty
Zahradnické nářadí, dobytek a školení. Pomáháme řešit potravinovou nejistotu obyvatel Rakhinského státu
© Foto: Aye Pyae Sone

Od začátku roku 2019 vrcholily střety mezi Myanmarskou a Arakanskou armádou* v Rakhinském státě, kde Člověk v tísni zajišťuje humanitární pomoc na ochranu dětí a snaží se posílit potravinovou jistotu a lepší výživu těch nejzranitelnějších komunit v okolí měst Minbya a Mrauk U.

S finanční pomocí od Myanmar Humanitarian Fund spravovaného UN OCHA Myanmar, dodává Člověk v tísni zahradnické nářadí a také menší hospodářská zvířata téměř 4000 zranitelným domácnostem v městech Minbya a Mrauk U v Rakhinském státě. Jedná se o rodiny s těhotnými a kojícími ženami a/nebo dětmi mladšími dvou let.

Ma Kywat Thein je 30 letá žena, která se stará o domácnost a má sedmiměsíční holčičku. Na zahradě spokojeně spolu s manželem pečuje o zeleninu, kterou pěstují, aby měla rodina lepší a výživnější stravu. „Loni v zimě jsem dostala osivo, nářadí, organické hnojivo a dvě kuřata. Na malé zahrádce za domem sázím dlouhé fazole, dýně, okurky a další plodiny,” říká Ma Kywat Thein. „O zeleninu a ovoce z mé zahrádky se dělím se sousedy, kteří je dávají svým dětem. Děti milují hlavně dýni. Je opravdu sladká a prospěšná pro zdraví našeho miminka,” dodává.

„Jsem šťastná, že mám svou zahradu“

Člověk v tísni také vede skupiny na podporu matek, ve kterých se společně s lidmi, kteří v komunitě pečují o malé děti učí, jak správně krmit kojence a malé děti. Dále se učí vařit výživově hodnotné pokrmy z potravin, které mají ve svém okolí k dispozici. Ma Khin Khin Win z vesnice Taung Poke Kay u města Minbya je jednou z členek. „Z kuřat, která jsem dostala, jsou už slepice, které snášejí. Také jsem dostala zahradnické nářadí a semena pro malou zahrádku na dvorku, kde pěstuji různé plodiny. Všechna semena jsem zasadila tak, jak mě to naučili členové týmu Člověka v tísni. Díky nim teď máme tolik plodů, že zabezpečí celou rodinu a ještě se o ně mohu podělit s dalšími lidmi,” říká.

Člověk v tísni také rozdal menší hospodářská zvířata zranitelnějším komunitám v okolí měst Minbya a Mrauk U. Podpořili jsme téměř 2000 domácností, kde žijí těhotné nebo kojící ženy, zranitelné rodiny, kde hlavou rodiny je žena nebo se v ní nachází chronicky nemocný či postižený člověk, nebo ty nejchudší rodiny. Každá domácnost získala čtyři kuřata (budoucí nosnice) a jednoho kohouta.

Člověk v tísni a jeho partnerská organizace zůstávají s rodinami v kontaktu, aby se zabránilo případným větším ztrátám nebo uhynutí zvířat, která rodiny získaly. Během doby trvání projektu poskytuje Člověk v tísni také náhrady za zaběhnutá nebo uhynulá kuřata.

Zahradnice Ma Khin Khin Win se chce dozvědět co nejvíc o zahradnických technikách jako je příprava půdy, metody setí, produkce sazenic a biologická ochrana před škůdci. „Když se podívám na mou zahradu a na vše, co jsem vypěstovala, jsem šťastná a pyšná. I když mám dvě děti ve věku 5 a 11 let, zvládám se během každodenního shonu o zahradu starat. Děti mi navíc pomáhají rostliny zalévat,” říká Ma Khin Win.

Podpora dobrovolníků z komunit

V lednu 2020 agronom Ma Nilar Htwe, který pracuje pro Člověka v tísni, zajistil školení, které se zaměřilo na budování kapacit v oblasti vhodných postupů v zemědělství a na chov dobytka. Školení podpořil místní Úřad pro zemědělství a chov hospodářských zvířat a Veterinární úřad v městě Minbya v Rakhinském státě. Hlavním cílem školení bylo budování kapacit a podpora dobrovolníků z komunit, kteří se stali modelovými zahradníky a chovateli hospodářských zvířat a mají motivaci dál šířit techniky zahradničení, pěstování a chovu dobytka ve svých komunitách. Po skončení školení se dobrovolníci z komunit podělili o své nově nabyté znalosti a zkušenosti s dalšími lidmi z komunity, kteří také začali pěstovat zahradní plodiny a chovat dobytek.

„Jsem skutečně hrdý na to, že mohu našim příjemcům pomoci z měst Minbya a Mrauk U předat znalosti a rady, jakým způsobem provádět zemědělské činnosti a jak se správně starat o dobytek. Během školení jsem se dozvěděl i několik příběhů úspěšného pěstování, hlavně od žen, které prodejem zeleniny ze svých zahrádek získávají extra příjem pro své rodiny,” říká Ma Nilar Htwe. „Toto je pro ně dobrá příležitost. Teď mají výživné potraviny ze své zahrady a tak zajišťují potravinovou jistotu a výživovou hodnotu stravy pro své rodiny,” dodává Ma Nilar Htwe.

Ma Kywat Thein a Ma Khin Khin Win sdílejí stejné nadšení z podpory, které se jim dostalo: „Jsme šťastné, když si můžeme rozšířit znalosti a učit se o vhodných postupech při zahradničení a chovu zvířat. Také jsme vděčné za rady týkající se ochrany a bezpečí našich dětí.”

Tento projekt se snaží posílit potravinovou bezpečnost, výživu rodin a ochranu komunit, které krize zasáhla a žijí mimo vysídlenecké tábory v Rakhinském státě. Člověk v tísni má na starosti distribuci potravinové pomoci a kromě toho se u členů komunit zabývá budováním kapacit v oblasti vhodných zemědělských a chovatelských postupů. Nezapomínáme ani na zdravý způsob stravování kojenců a malých dětí. To vše zajišťujeme formou školení za podpory naší místní partnerské organizace People for People a s technickou podporou Department of Agriculture and Livestock Breeding and Veterinary Department.

* Arakanská armáda je ozbrojená etnická skupina, která prosazuje sebeurčení Rakhinského státu. Od roku 2015 je proto v ostrém střetu s Myanmarskou armádou.

Autor: Aye Pyae Sone, PIN Myanmar Communication Officer

Související články