Povodně v Myanmaru zasáhly 1100000 lidí. Člověk v tísni uvolnil milion korun na nákup jídla, vody nebo hygienických pomůcek

Publikováno: 12. 8. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Povodně v Myanmaru zasáhly 1100000 lidí. Člověk v tísni uvolnil milion korun na nákup jídla, vody nebo hygienických pomůcek
© Foto: People in Need

Praha, Rangún (12. srpna 2015) – Myanmar zasáhly ničivé povodně, které sužují 1 100 000 lidí v téměř všech oblastech země. Více než 240 000 rodin muselo opustit své domovy a více než 15 000 domů je zcela zničených. Povodně si vyžádaly přes 100 lidských životů a zničily úrodu rýže na rozlehlém území. Nejhorší povodně za poslední desítky let způsobil cyklón Komen doprovázený silnými větry a prudkými dešti, jenž ještě zhoršil tradiční monzunové záplavy. Člověk v tísni uvolnil na okamžitou pomoc obětem povodní 1 000 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni, na místě má koordinátorku a v postižených oblastech pomáhá prostřednictvím partnerských nevládních organizací.

Povodně postihly 12 ze 14 myanmarských států a v zasažených oblastech žije podle místních úřadů 17 000 000 lidí. „Lidé teď nejvíce potřebují vodu, jídlo, pomoc při obnově přístřeší, zdravotnickou pomoc, ale také psychosociální podporu pro nejzranitelnější skupiny, jako jsou ženy nebo děti,“ říká vedoucí myanmarské mise Člověka v tísni Tereza Grünvaldová. Do mnoha oblastí se přitom záchranářům dosud nepodařilo dostat. „Už se začínají objevovat zprávy, že v odříznutých oblastech prudce rostou ceny jídla, což situaci vyplavených lidí ještě zhoršuje,“ přibližuje Tereza Grünvaldová.

Tři místní nevládní organizace budou distribuovat jídlo a vodu

Člověk v tísni proto prostřednictvím grantů podpoří tři místní neziskové organizace, které pracují v oblastech nejvíce postižených povodněmi. „Organizace využijí finanční prostředky především na distribuce základních potravin, pitné vody a hygienických pomůcek nejzranitelnějším lidem,“ vysvětluje koordinátorka humanitární pomoci v Myanmaru Monika Kolomazníková. Cílem podle ní také bude zabránit šíření infekcí, které jsou při povodních velkým problémem.

Člověk v tísni chce místním neziskovým organizacím a občanským skupinám také předat zkušenosti, které během let získal při pomoci po povodních v České republice. „Pro lidi zasažené povodní bude velmi těžké se z katastrofy vzpamatovat. S obnovou půdy, zdrojů obživy a domů bude muset pomoct nejen myanmarská vláda, ale také mezinárodní komunita,“ potvrzuje U Mg Thein Phay z organizace Rakhita, která působí v nejvíce postiženém Rakhajnském státu.

15 000 zničených domů i ztráta zdrojů obživy

V současnosti je velkým problémem nedostatek vody, protože mnoho zdrojů pitné vody bylo kontaminováno. Více než 435 000 lidí také podle OSN akutně potřebuje jídlo. Z dlouhodobého hlediska je ale daleko větším problémem téměř půl milionu hektarů zničené obdělané půdy. „Pro mnoho lidí povodně představují především ztrátu zdrojů obživy, protože přišli o celou úrodu,“ říká Tereza Grünvaldová.

Velkým problémem je i 15 000 zcela zničených obydlí. „Lidé povodně přečkávají v klášterech, školách nebo evakuačních centrech, a když voda opadne, vydávají se rychle zpátky do svých domů. Bohužel často najdou jen trosky a všechny své věci pohřbené v bahně,“ popisuje situaci Tereza Grünvaldová. K tomu všemu muselo kvůli povodním zavřít 1200 škol, takže tisíce dětí nemají přístup ke vzdělání.

Povodně přitom ještě zdaleka nejsou u konce. „Předpověď na příští dny hlásí další vytrvalé deště a silné přívalové lijáky. Povodňová vlna se navíc posouvá do nízko položených oblastí delty řeky Irrawady, kde už se lidé evakuovali na výše položená místa,“ vysvětluje Tereza Grünvaldová.

Zároveň dodává, že se reakce vlády nedá srovnat se zásahem po cyklonu Nargis, který si v roce 2008 v Myanmaru vyžádal 140 000 životů. „Tehdy vládě trvalo tři týdny, než mezinárodním humanitárním organizacím umožnila začít s pomocí, na kterou sama nestačila. I potom podléhala pomoc přísným restrikcím,“ popisuje Tereza Grünvaldová a dodává, že nyní vláda poskytuje k záchraným operacím lodě, letadla i vrtulníky. 

Člověk v tísni v Myanmaru

Člověk v tísni působí v Myanmaru od roku 1997. Od počátku se věnuje podpoře občanské společnosti. Kromě toho se nyní zabývá také ochranou dětí a podporou dialogu mezi lidmi rozdílné etnicity a náboženského vyznání. V roce 2008 Člověk v tísni společně s partnery pomáhal po cyklónu Nargis v nejvíce zasažené deltě řeky Irrawady. Doručil tehdy pomoc v objemu 25 milionů korun, z čehož polovinu věnovala česká veřejnost na konto veřejné sbírky.

Pro více informací kontaktujte:

Tereza Grünvaldová, vedoucí mise ČvT v Myanmaru, +95(0) 9 4211 48623,  Tereza.Grunvaldova@clovekvtisni.cz (časový posun + 4,5 hodiny)

Monika Kolomazníková, koordinátorka humanitární pomoci v Myanmaru, +95 (0)9 2605 62844, Monika.Kolomaznikova@clovekvtisni.cz (časový posun + 4,5 hodiny)

Michaela Kupková, koordinátorka programů ČvT v Myanmaru, 734 435 455, Michaela.Kupkova@clovekvtisni.cz

Autor: Člověk v tísni

Související články