Člověk v tísni pomáhal lidem na Filipínách vzpamatovat se z následků ničivého tajfunu

Publikováno: 4. 7. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni pomáhal lidem na Filipínách vzpamatovat se z následků ničivého tajfunu
© Foto: FND

Když v listopadu 2013 zasáhl Filipíny tajfun Haiyan, Člověk v tísni začal v zemi okamžitě pomáhat. Přírodní katastrofa připravila o život více než 6 tisíc lidí a miliony dalších zanechala bez střechy nad hlavou. Mezi nejvíce postižené oblasti patřil především Východní Samar a jeho jižní část, kde tajfun zničil 90 procent infrastruktury. Právě do této oblasti vyslal Člověk v tísni svůj koordinační humanitární tým.

Čeští dárci přispěli na SOS sbírku téměř 20 milionů korun

Okamžitá pomoc na Filipínách byla možná díky štědrosti českých dárců. Člověk v tísni nejprve uvolnil 500 tisíc korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni a zároveň vyhlásil veřejnou sbírku SOS Filipíny, na kterou se vybralo téměř 20 milionů korun. Veškerá pomoc za výtěžek ze sbírky SOS Filipíny se využila v období od listopadu 2013 do června 2018.

Tajfun Haiyan (místními nazývaný Yolanda) byl jednou z nejsilnějších bouří, která kdy udeřila na pevninu. Rozsah škod byl ohromný. Podle odhadů OSN přímo zasáhl 15 milionů lidí a nejničivěji dopadl na oblast Východního Samaru, která už před katastrofou patřila k nejchudším v zemi. Jeho obyvatelé byli ze dne na den odkázáni na humanitární pomoc a zoufale potřebovali jídlo, vodu, oblečení a dočasné přístřeší.

„Hned v prvních dnech po katastrofě jsme distribuovali lidem potravinovou pomoc. Zároveň jsme pracovali na odklízení trosek, zpřístupnění cest a stavbě provizorních přístřešků. Do práce se zapojili i místní obyvatelé. Díky humanitárnímu fondu Klubu přátel Člověka v tísni jsme mohli okamžitě reagovat a veřejná sbírka SOS Filipíny nám umožnila v pomoci pokračovat,“ uvádí Pavel Muroň, koordinátor filipínského týmu Člověka v tísni.


Farmáři získali nový zdroj obživy

Člověk v tísni poté pokračoval v rozvojové pomoci na Filipínách a to zejména farmářům, kteří během tajfunu utrpěli největší škody. Tajfun zničil odhadem 42 milionů kokosových palem na ostrově Samar, a připravil tak o obživu rodiny, které byly na pěstování kokosu závislé.

Sbírka SOS Filipíny umožnila najít alternativní zdroje obživy pro více než 900 farmářů z provincie Východní Samar. Naučili se, jak správně hnojit a bojovat se škůdci, ale také, jak pěstovat nové plodiny, které jim mohou vydělat mnohem více peněz. Člověk v tísni navíc pomohl v oblasti vytvořit síť místních zástupců pro farmáře v rámci programu na obnovu živobytí a podporu komunit zasažených tajfunem. Farmáři se na tyto zástupce mohou obracet pro výkup vlastních produktů, nákup semen a hnojiv. Poradí jim ale i s technickými záležitostmi a dokážou farmáře vyškolit v obchodních dovednostech. Podívejte se na video, jak práce místních zástupců vypadá.

Sbírka umožnila opravit školy

Filipínský tým Člověka v tísni se po tajfunu zaměřil také na obnovu vzdělávání. Školy byly mnohem více poničené než ostatní veřejné budovy a ve třetině vesnic byly navíc naprosto nefunkční. Jen ve Východním Samaru zničil tajfun 168 škol, které bylo třeba rychle opravit. Díky sbírce se podařilo společně s místními pracovníky školy zrekonstruovat. Děti tak mají větší bezpečí a jsou méně náchylné ke kašli a nachlazení, kterými trpěly, když se učilo ve stanech.

Sbírka SOS Filipíny sice končí, ale Člověk v tísni na Filipínách zůstává a nadále pracuje na dlouhodobé obnově regionu. Věnuje se rozvojovým programům v oblastech živobytí, rozvoje trhu, zemědělství, správy půdy a rozvoje občanské společnosti. Více o pomoci na Filipínách najdete zde.

Pokud chcete podpořit naši činnost na Filipínách, přidejte se do Klubu přátel.

Autor: FND

Související články