Lepší podmínky pro život vnitřně vysídlených uprchlíků v Arakanském státě

Publikováno: 22. 4. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Lepší podmínky pro život vnitřně vysídlených uprchlíků v Arakanském státě
© Foto: PIN

Po třech letech konfliktu v Arakanském státě čelí vnitřně vysídlené osoby (IDP) mnoha problémům. V důsledku ozbrojeného konfliktu mezi Myanmarskými ozbrojenými silami (MAF) a Arakanskou armádou (AA), který probíhal od konce roku 2018 do listopadu 2020, stále žijí v provizorních přístřešcích v místech vysídlení po celém státě.

Člověk v tísni (ČvT) pokračuje v poskytování humanitární pomoci obyvatelstvu postiženému konfliktem v Arakanském státě. Prioritní je oprava a údržba provizorních přístřešků před obdobím dešťů. S finanční podporou Myanmarského humanitárního fondu (MHF) poskytl v roce 2021 Člověk v tísni (ČvT) s pomocí UNHCR sady nouzových přístřešků pro 750 domácností a 235 sad kolektivních přístřešků do 11 míst vnitřního vysídlení v městských částech Mrauk U a Kyauktaw v Arakanském státě. Tyto sady obsahují plachtu, plastový provázek, nylonové lano, vázací drát, hřebíky, bambusovou tyč a sloupek. To vše napomáhá k opravě přístřešků.

Strach z období dešťů i návratu do svých vesnic

U Bay Kyaw, vedoucí části uprchlického tábora Pya Hla v obci Mrauk U, sdílí své obavy týkající se ubytování vnitřně vysídlených uprchlíků: „Naše přístřešky jsou vyrobeny z bambusu a z plachet jako dočasné opatření. Většina našich přístřešku je poškozena. V lokalitě Pya Hla se ukrývá více než 900 lidí a mnozí z nich se potýkají s problémy. Padesát domácností potřebuje naléhavě zrekonstruovat celý přístřešek,“  řekl U Ba Kyaw. „ Před obdobím dešťů se nejméně 50 domácností vrátilo do svých vesnic v obci Pauktaw, ale většina z nich se vrátila zase zpět sem, protože v blízkosti jejich vesnice sídlí vojenské jednotky z Myanmaru. Mají strach a neodvažují se znovu do svých vesnic vrátit.“

Dále dodává: „ ČvT nám rozdal soupravy na přístřeší a další potřebné a užitečné pomůcky. Místo Pya Hla se nyní ukrývá v areálu buddhistického kláštera. Některé domy se přestěhovaly i ven mimo klášterní areál. Potřebujeme další pomoc, abychom mohli opravit své přístřešky. Mezinárodní organizace agentury OSN nám pomáhají. Poskytují materiál pro opravy přístřeší, potraviny a rozdělují i finanční podporu. Děkujeme těmto organizacím a dárcům za podporu.“

Přístřešky je nutné opravit co nejdříve

ČvT plánuje další distribuci. Jedná se o 230 nouzových přístřešků, které by se měly během roku 2022 rozdat v 9 táborech vnitřně vysídleným uprchlíkům, kteří je potřebují. Tato pomoc se uskuteční za podpory MHF. Arakanský stát je pravidelně negativně ovlivňován cyklony a záplavami, díky nimž jsou vnitřně vysídlení uprchlíci v této lokalitě nejzranitelnější. V období dešťů se většina vnitřně vysídlených osob potýká s náročnými životními podmínkami, neboť dočasné přístřešky, velmi často vybudované na začátku roku 2019, potřebují co nejdříve opravit a zrekonstruovat. Vnitřně vysídlení uprchlíci v těchto místech jsou zcela odkázáni na pomoc poskytovanou mezinárodními i vnitrostátními organizacemi.

Daw War War Naig, matka tří dětí žijící v utečeneckém táboře Wet Hla v obci Mrauk U, říká: „Náš dům je potřeba opravit před příchodem období dešťů. Již nyní se potýkáme s problémy a obživou, ceny prudce rostou a my si nemůžeme dovolit koupit dřevo a bambus na rekonstrukci domu. Proto čekáme na distribuci přístřeškových souprav od mezinárodních organizací a příslušných vládních úředníků. V loňském roce nám ČvT poskytl soupravy pro opravu přístřeší, které jsme využili. Nicméně je třeba znovu vše opravit nebo přestavět.“

Dvaašedesátiletá žena Daw Yin Nu Sein žije společně se svojí vnučkou Wet Hla v místě pro vnitřně vysídlené osoby. Svou malou chatrč, kterou zničil silný vítr a počasí, již přestavěla díky finanční půjčce: „Nemohu čekat, až přijde pomoc, protože moje malá chatrč už byla velmi poškozena. Přestože nemám peníze na obnovu domku, půjčila jsem si od ostatních s vysokým úrokem. Tato malá chatrč stála 80 000 kyatů (50 USD). Zvažovala jsem, zda si peníze půjčit, ale mnohem více jsem se bála, že přijde silný déšť a vítr a my nebudeme moci v naší chatrči zůstat,“ vysvětluje.

V roce 2022 bude ČvT řešit základní potřeby vnitřně vysídlených uprchlíků podle jejich požadavků. Společně se sadami přístřešků, které zahrnují například bambusovou tyč, rákosí, listy palmy nipa a další stavební materiál, který je tradičně využíván k výstavbě domů, a to i v uprchlických táborek v obci Mrauk U v Arakanském státě.  

Autor: Sone AyePyae

Související články