Proč se obávat nadcházející zimy v Sýrii?

Publikováno: 11. 11. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Proč se obávat nadcházející zimy v Sýrii?
© Foto: People in Need

1. Útoky na civilisty pokračují a období relativního klidu skončilo

Narůstající násilí vůči civilistům a humanitárním pracovníkům během posledních týdnů je hluboce znepokojující. K útokům v podobě náletů, ostřelování, výbuchů a atentátů došlo zejména v provinciích Idlib a Aleppo, kde už tak byla obrovská potřeba humanitární pomoci. Právě tyto útoky na civilní obyvatelstvo jsou závažným porušením mezinárodního humanitárního práva a porušují stávající příměří, které bylo uzavřeno na začátku letošního roku. Podle Úřadu pro koordinaci humanitární činnosti (OCHA) OSN došlo 20. září k největšímu počtu zaznamenaných náletů za jediný den od uzavření příměří. Nahlášeno bylo 28 náletů.

2. Vysoké ceny

Pro Syřany je téměř nemožné koupit si i běžné potraviny. Podle údajů Světového potravinového programu se cena za běžný nákup zvýšila v průměru o 236%. Celkově je tak aktuální cena 21,8x vyšší, než průměrná cena z roku 2010, přičemž důvodem je mimo jiné extrémní devalvace syrské libry. Tento problém se ale zdaleka netýká jen potravin. Podle nedávného vyhodnocení REACH, se ceny základních věcí potřebných pro život, mezi něž patří také další zboží a služby, za posledních 6 měsíců v severní Sýrii zvýšily v průměru o 75,5%. Více se dočtete ZDE


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

3. Nejhorší vlna vysídlení od začátku války proběhla před několika měsíci

Na začátku letošního roku došlo k nejhorší vlně vysídlení během téměř deset let trvající války. Během deseti týdnů muselo téměř 700 000 lidí uprchnout před násilím. Tito lidé, kteří neměli žádný stabilní bod a neměli kam jít, přečkali loňskou zimu. Spolu s těmi, kteří byli vysídleni již dříve, budou ale muset přečkat i zimu nadcházející a budou znovu čelit humanitární katastrofě. Odhaduje se, že 6,2 milionu Syřanů bylo vnitřně vysídleno a v celé Sýrii potřebuje humanitární pomoc více než 11 milionů lidí. Více se dočtete ZDE.

4. Deště a nevlídné počasí ještě více znesnadňují život v táborech

S nadcházející zimou čeká lidi žijící v severozápadní Sýrii extrémně těžké období. Důvodem je mimo jiné také nedostatek cenově dostupného přístřeší a nutností na zimu jako je například teplé oblečení, palivo nebo přikrývky. První deště a podzimní vítr ještě vice znesnadňují už tak obtížné životní podmínky lidí v táborech a osadách. Podle nejnovějšího vyhodnocení humanitární situace REACH uvedlo 74% lidí na severozápadě Sýrie, že potřeby na zimu jsou pro ně nedostupné. Stejné zhodnocení ukázalo, že většina (52%) vnitřně vysídlených lidí žije ve stanech, zatímco dalších 46% lidí žije v nedostavěných, opuštěných nebo poničených budovách.

5. Šířící se COVID-19

Nový koronavius se nekontrolovaně šíří ve všech částech Sýrie, podle oficiálních údajů je více než 5 500 potvrzených pozitivních případů COVID-19 (včetně 278 úmrtí). Skutečný počet případů v celé zemi je však odhadován mnohem vyšší kvůli velkému podhodnocování a nedostatku testovacích kapacit. Nejohroženější jsou hustě osídlená místa jako jsou tábory či osady a oblasti, kde dochází k násilí. Více se dočtete ZDE. 


6. Odolnost a životní podmínky lidí jsou po téměř deseti letech války tristní

Většina lidí, kteří potřebují pomoc a s nimiž naši kolegové v Sýrii mluvili, sdílí podobné pocity. Po téměř deseti letech války jsou vyčerpaní, nemohou v noci spát, nemohou si zajistit jídlo a základní potřeby, přišli o vše, co měli. Jediné, co si přejí, je žít v míru a vrátit se do svých domovů. 





Autor: Omar Khattab and Nina Tramullas, People in Need

Související články