Barmské novinky - Barma převzala předsednictví ASEANu a opět propouštěla vězně

Publikováno: 6. 11. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Barmské novinky - Barma převzala předsednictví ASEANu a opět propouštěla vězně
© Foto:

Na setkání Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) v Bruneji 10. října 2013 Barma symbolicky převzala předsednictví organizace. V průběhu ceremoniálu brunejský sultán Hassanal Bolkiah předal barmskému prezidentovi Thein Seinovi zlaté kladívko symbolizující předsednickou práci. Oficiálně začíná země předsedat od ledna 2014. Během roku by podle předpokladů měla hostit až 1 100 nejrůznějších setkání. Již v prosinci bude hlavní město hostit 27. ročník sportovních her ASEANu (Southeast Asian Games). Ty jsou přirovnávány k letním Olympijským hrám v Tokiu v roce 1964, kterými poválečné Japonsko ohlásilo návrat na světovou scénu.

 

 ASEAN funguje od roku 1967 jako ekonomické, energetické, socio-kulturní a politicko-bezpečnostní fórum dnes už deseti zemí.  Poprvé měla Barma převzít jeho předsednictví již v roce 2006, ale kvůli obavám plynoucím z možného bojkotování účasti západních zemí byla v systému rotačního předsednictví přeskočena. Barma v té době čelila ostré kritice ze strany západních zemí a byly na ni uvaleny sankce Evropské Unie a Spojených států.

Těsně před setkáním v Bruneji udělil prezident Thein Sein amnestii 56 politickým vězňům včetně členů šanských a kačjinských ozbrojených skupin. Stejně jako všechny amnestie v Barmě od roku 2012, i tato není bez podmínečná. Je podmíněna článkem 401, podle kterého se při případném znovuzatčení přidá k trestu i ten starý nedokončený.  Za poslední dva roky použil Thein Sein taktitu udělování amnestie před významnými mezinárodními setkáními mnohokrát tak, aby si zajistil lepší vyjednávací pozici a image. Přes jeho slib propustit do konce tohoto roku všechny politické vězně, jich nyní zůstává za mřížemi přes 200 a další naopak rychle přibývají. Dle Sdružení pro pomoc politickým vězňům (AAPP) jsou nyní nejčastěji zatýkáni političtí aktivisté za činnosti na podporu lidských práv dle sekce 18 nového zákona o mírovém shromažďování a mírových průvodech, k němuž AAPP vydala krátkou studii.

Zatímco někdo vidí předsednictví ASEANu Barmou, která nemá vyřešené své zásadní interní záležitosti a postrádá základní infrastrukturu jako možný problém, generální tajemník OSN, Pan Ki-Mun , s kterým se Thein Sein v Bruneji setkal, vidí barmské předsednictví ASEANu jako velkou výzvu pro socio-ekonomický rozvoj a demokratickou transformaci země. Zároveň ale vyjádřil své znepokojení nad doposud nevyřešenou otázkou etnických nepokojů: „Barma prochází významnými reformními změnami, což OSN plně podporuje, přesto ale zůstáváme znepokojeni probíhajícím společenským násilím.“

 

Studie Sdružení pro pomoc politickým vězňům (AAPP) popisující současnou taktitu barmského režimu k zatýkání politických aktivistů: http://www.burmacampaign.org.uk/index.php/news-and-reports/reports/title/peaceful-assembly-and-peaceful-procession-law

http://www.un.org/sg/offthecuff/index.asp?nid=3133

www.irrawaddy.org

 

Čtěte i další novinky z Barmy.

Autor: Marie Havlínová, Koordinátorka, Barmské projekty