Barmské novinky: Barma v roce 2013

Publikováno: 10. 2. 2014 Doba čtení: 4 minuty
Barmské novinky: Barma v roce 2013
© Foto:

Jaké byly v zemi, která se snaží shodit nálepku nedemokratického režimu, klíčové události v roce 2013 a o čem se nejvíce mluvilo? Útoky barmské armády na civilisty v Kačjinském státě, netolerance a útoky mezi buddhisty a muslimským etnikem Rohingyů v Arakanském státě, politické a právní reformy, političtí vězňové.

Nábožensky orientované násilí pokračuje

Násilí mezi buddhisty a muslimy neutichlo ani v roce 2013. Na rozdíl od předešlého roku, kdy se jednalo o nepokoje zejména v Arakanském státě a útoky byly namířeny proti etnické minoritě muslimských Rohingyů, nepokoje, které vypukly v roce 2013, se rozšířily na muslimy obecněji a zasáhly celou Barmu. V březnu propukly silné pouliční nepokoje ve městě Meittchila ve střední Barmě, které si vyžádaly více jak sedm desítek obětí. Část města dokonce lehla popelem a podle odhadů bylo zničeno přes 1400, převážně muslimských, domů a obchodů. V menším měřítku se v průběhu roku podobné incidenty odehrály i v ostatních částech Barmy a v červnu zemi otřásla série bombových útoků ve větších městech. Muslimská diskriminace v některých oblastech je natolik závažná, že vyústila v implementaci nové legislativy, která muslimským rodinám předepisuje populační politiku maximálně dvou dětí. Ke konci roku bylo evidováno přes 180 tisíc muslimů žijících ve více než 40 táborech s otřesnými životními podmínkami.

Etnické konflikty a vnitřně přesídlené osoby

Přestože již vláda uzavřela mírové dohody s 15 ozbrojenými skupinami, etnické nepokoje a vážné porušování lidských práv bylo v zemi na denním pořádku i v roce 2013. Největší násilí se od roku 2011 odehrává v Kačjinském státě, kde proti sobě stojí vláda a Armáda za nezávislost Kačjinu. V loňském roce však svitla naděje na ukončení přetrvávajících bojů, které pochopitelně nejvíce zasahují civilní obyvatelstvo. Tisíce lidí přišlo o život a více jak osmdesát tisíc Kačjinců o střechu nad hlavou. Po několika kolech jednání se vůdci Kačjinské armády s armádou dohodli na předběžné mírové dohodě, kterou zatím nazývají jako „plán redukce vzájemných bojů“, což značí, že cesta k naprostému klidu zbraní bude ještě chvíli trvat.

Podle Human Rights Watch bylo pouze ve východní Barmě ke konci roku zhruba 400 tisíc vnitřně přesídlených osob
a 130 tisíc uprchlíků v uprchlických kempech podél thajsko-barmské hranice.

Barma v roli organizátora mezinárodních událostí

V roce 2013 měla Barma možnost uspořádat několik větších mezinárodních událostí, v rámci kterých mohla světu prezentovat nejen své organizační schopnosti, ale zejména pokrok politické transformace. V červnu se Barma ujala hostitelské pozice pro Světové ekonomické fórum o východní Asii, v prosinci potom hostila Mezinárodní ženské fórum spolu s 27. ročníkem Sportovních her Jihovýchodní Asie. Na říjnovém setkání Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) prezident Thein Sein symbolicky převzal předsednictví organizace, které nabývá účinnosti od 1. ledna 2014 a které zemi zavazuje k organizaci mnoha dalších větších i menších událostí, setkání a konferencí. Barma tímto odhazuje pomyslnou ulitu a otevírá se regionu i světu.

Občanské svobody krůček po krůčku

V roce 2013 se větší svobodě těšila zejména barmská média. Po téměř půl století začaly státním médiím konkurovat soukromé deníky, na začátku roku si Barma užila první mezinárodní literární festival a spolu se zrychleným přenosem dat narůstá počet uživatelů Internetu. Mnohá omezení však v zemi stále zůstávají - díla stále podléhají cenzuře skryté pod novými zákony, jako například Tiskový a vydavatelský zákon, vydavatelé jakýchkoli publikací stále musí svá díla poskytnout ke kontrole Autorské a registrační divizi.

Barmské soudnictví stále není nezávislé. Zákony umožňují až pětileté zadržení ve vazební věznici bez jakékoliv obžaloby, soudního řízení i možnosti zásahu právního zástupce – stačí, že je zadržený osočen z ohrožení státní bezpečnost a suverenitu.

Porušování lidských práv

Přestože se Barmská vláda neustále chlubí politickými reformami a rozvojem země, porušování lidských práv je v zemi všudypřítomné. Konfiskace půdy, nucené práce, mučení a sexuální zneužívání. Zvláštní vyslanec OSN pro lidská práva v Barmě, Tomas Ojea Quintana, na říjnovém shromáždění OSN upozorňoval na zásadní přehlížení lidských práv – zejména pak na zatýkání aktivistů za politickou činnost a všudypřítomnou protimuslimskou náladu.

Přestože již v polovině roku 2012 podepsala Barma dohodu s OSN o naprostém ukončení náboru dětí a jejich služeb v armádě, z odhadovaných tisíců (ILO) dětských vojáků byly za posledních osmnáct měsíců propuštěny pouze necelé tři stovky dětí.

 

Zdroje:

www.irrawaddy.org

www.hrw.org

www.freedomhouse.org

 

Čtěte i další novinky z Barmy. 

Autor: Marie Havlínová