Barmské novinky z mise: Půda navrácena farmářům

Publikováno: 6. 11. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Barmské novinky z mise: Půda navrácena farmářům
© Foto:

Zemědělec U Toe Gyi* a jeho rodina hospodaří již více než tři generace na zhruba dvou hektarech půdy v barmské oblasti Makwei. Na jaře roku 2013 ovšem, krátce poté, co zasel sezam na další sezónu, mu barmské úřady celý pozemek zkonfiskovaly. On i mnozí další farmáři dohromady přišli o více než 40 hektarů a nikdy nedostali žádné odškodnění. Jejich půda byla převedena na mezinárodní společnost. U Toe Gyi a jeho rodina tak byli přinuceni ohlédnout se po jiných zdrojích příjmu, navíc si už dál nemohli dovolit posílat do školy své tři děti.     

 

 

U Toe Gyi a další farmáři požádali o pomoc místní občanskou organizaci, která v oblasti v reakci na množící se případy začala poskytovat školení o pozemkových právech. „Hodně nám pomohli. Díky nim se nám podařilo zapojit média a sdělit náš příběh ostatním. A opravdu jsme byli slyšet,“ říká U Toe Gyi.

S pomocí organizace také zemědělci připravili společnou stížnost adresovanou Pozemkovému kontrolnímu výboru barmského Parlamentu. Výbor záležitost prošetřil a nakonec uznal, že požadavky farmářů jsou oprávněné. V červenci 2013 tak zemědělci získali svou půdu zpět. Rodina U Toe Gyiho se tak může navrátit ke svému obvyklému životu a za peníze, které vydělá zemědělskou produkcí na svém poli, může opět posílat své děti do školy.   

 *Místní názvy a jména osob byla pozměněna kvůli ochraně totožnosti.

Od roku 2012, Člověk v tísni o.p.s., podpořil 30 místních občanských skupin prostřednictvím školení a finančních grantů, aby mohli realizovat své aktivity, často v odlehlých oblastech země obývaných etnickými skupinami. Jako jedna z prvních mezinárodních nevládních organizací, která se věnuje ochraně lidských práv, teď Člověk v tísni působí přímo v Barmě. Spolupracuje s rozsáhlou sítí místních skupin na podpoře procesu transformace a obhajobě lidských práv v zemi.

Projekt je financován v rámci Evropské iniciativy pro demokracii a lidská práva

 

Autor: Hana Vitnerová, Koordinátorka, Barmské projekty