Tvoříme lepší životní podmínky pro děti vnitřních utečenců v Myanmaru

Publikováno: 25. 1. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Tvoříme lepší životní podmínky pro děti vnitřních utečenců v Myanmaru
© Foto: PIN

Vnitřní uprchlíci žijící v provizorních táborech jsou během krizí jako je pandemie COVID 19 nebo ozbrojený konflikt v zemi výrazně více ohroženi než zbytek populace. Zvláště ohrožené pak jsou rodiny s dětmi. Snížení příjmů nebo úplná ztráta zaměstnání ztěžuje život také v táborech pro vnitřně vysídlené osoby v myanmarském Rakhinském státě. Díky financování z Myanmarského humanitárního fondu, který spravuje Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí, poskytuje Člověk v tísni spolu s dobrovolníky z řad místní komunity potraviny a hygienické potřeby dětem a rodinám zasaženým konfliktem na 11 místech v městské části Mrauk U v Rakhinském státě.

Člověk v tísni provedl celou řadu školení pro dobrovolníky, rodiče a pečovatele, která se týkala psychosociální podpory, práv dětí, ochrany dětí, informovanosti o nemoci COVID-19, školního vzdělávání a rizika nášlapných min v místech, kde tito lidé žijí. Jedním z cílů školení bylo vytvořit příjemné a pečující prostředí pro děti v těchto složitých životních podmínkách.

Ko Nyien Chan*, žije v táboře pro vnitřně vysídlené osoby poblíž obce Mrauk U. Sama pracuje jako dobrovolník Člověka v tísni již více než dva roky. "Stejně jako já, i mnoho lidí v těchto místech potřebovalo během pandemie COVID-19 psychosociální podporu. Než jsem se zúčastnila výcviku, nebyla jsem schopna ovládat svůj hněv a stres. Většinu času jsme křičeli nebo plakali a děti z toho byly velmi vystresované. Po psychosociálním výcviku víme, jak se zbavit stresu a kontrolovat své emoce i v takto těžké době. Také školení o prevenci nemoci COVID-19 je užitečné, abychom mohli lépe chránit o děti a starší lidi v táborech," říká Ko Nyien Chan.

Distribuce knih a psychosociálních pomůcek

Na psychosociální pomoc a pro usnadnění zdravého vývoje dětí věnoval Člověk v tísni také 93 sad pomůcek a 214 knih s aktivitami. Tyto sady poskytují soubor aktivit, které mohou děti provádět se svými rodinami, aby si získaly sociální dovednosti a zlepšily svůj psychický stav.

Daw Thein Thein* je matka tří dětí, která žije v jednom z táborů pro vnitřně vysídlené osoby ve městě Mrauk U. "Zúčastnila jsem se všech školení, která v táborech dobrovolníci z řad komunity vedli,“ říká. „Dozvěděla jsem se více o tom, jak vychovávat své děti i když žijeme v uprchlickém táboře a podělila jsem se o tyto znalosti se svou rodinou a sousedy. Dobrovolníci mi také poskytli psychickou podporu. Ta pro mne byla velmi důležitá. Dostala jsem také pomůcky a knihy pro své děti. Děti si s nimi rády hrají a knihy si s radostí čtou."

Daw Thein Thein je za tuto pomoc velmi vděčná: "Člověk v tísni poskytl mnoha z nás základní věci - nylonová lana, kanystry, moskytiéry, soupravy na vaření, deky, karimatky na spaní, plachty, 200litrové soupravy na skladování vody a hygienické balíčky. Tato pomoc je pro nás, kteří žijeme v drsných podmínkách v táborech, velmi užitečná. Děkujeme Člověku v tísni a jeho dárcům za podporu a doufáme, že nás budou podporovat i v budoucnu.

Boj proti šíření nemoci COVID-19

V rámci své činnosti v obci Mrauk U Člověk v tísni distribuoval materiály, které mají pomoci zabránit šíření nemoci COVID-19, včetně látkových masek, dezinfekčních prostředků na ruce, rukavic a mýdla. Ko Nyein Chan říká, že osvěta o koronaviru je pro komunitu přínosná, stejně jako psychosociální podpora. "Účastníci byli na školeních velmi aktivní. Žádali více informací o právech dětí, stejně jako poznatky o šíření nemoci COVID-19. Všichni takovou podporu nutně potřebují.“

Den dětí v táboře pro vnitřně vysídlené osoby

Místní dobrovolníci také zorganizovali akce ke "Světovému dni dětí" na různých místech v hostitelských komunitách. V rámci těchto akcí rozdával Člověk v tísni komunitním dobrovolníkům trička ke Dni Úmluvy o právech dítěte a dětem brožury o ochraně dětí, badmintonové sety, balónky, odznaky, pastelky a papíry na kreslení. Dobrovolníci z komunity a terénní pracovníci Člověka v tísni přivedli děti ke společným hrám a dalším aktivitám, aby společně prožily den plný zábavy.

*Jména některých osob byla z důvodu jejich ochrany změněna.

Autor: Aye Pyae Sone, PIN Myanmar Communication Officer

Související články