Dostatek potravin, šití roušek a lepší výživa dětí v Rakhinském státě i během pandemie COVID-19

Publikováno: 26. 10. 2020 Doba čtení: 5 minut
Dostatek potravin, šití roušek a lepší výživa dětí v Rakhinském státě i během pandemie COVID-19
© Foto: People in Need

Od prosince 2018 konflikt mezi myanmarskými ozbrojenými silami (známými také jako Tatmadaw) a Arakanskou armádou v myanmarském Rakhinském státě neustále sílí. Z tisíců lidí v zemi se stali vysídlenci a problémy, s nimiž se komunity potýkaly již předtím, se ještě prohloubily.

Člověk v tísni spolu s místní partnerskou organizací Phyu Sin Saydanar Action Group (PSSAG), a s finanční podporou Humanitárního fondu Myanmaru (MHF) hledají cestu, jak zlepšit kvalitu živobytí a zajistit dostatek potravin těm nejohroženějším obyvatelům části Rakhinského státu, které konflikt zasáhl. V rámci této pomoci jsme ve 20 vesnicích, která spadají pod města Buthidaung a Maungdaw, uskutečnili mnoho různých aktivit zaměřených na zahradničení, chov ryb a výrobu vařičů s nízkou spotřebou paliva. 

Dostatek potravin a zlepšení výživy v rodinách s dětmi

250 domácností, především těch, v nichž žijí těhotné a kojící ženy a také děti do dvou let, získalo zahradnické balíčky. Jejich součástí bylo osivo, nářadí a různé druhy hnojiv. Tyto domácnosti již předtím absolvovaly školení v oblasti správných zemědělských postupů. „Vedle zakládání či rozšiřování vlastních zahrad s využitím darovaných zahradnických balíčků získaly domácnosti také informace o zdravé a výživné stravě, která je důležitá obzvlášť pro děti mladších dvou let. Ty jsou totiž podvýživou ohroženy nejvíce. Všechny tyto domácnosti se účastnily ukázek vaření a školení v oblasti výživy novorozeňat a malých dětí,” říká Tereza Vavřínová, která má na starosti programy Člověka v tísni v Rakhinském státě v Myanmaru.

Ma Khin Than Kyi je 40 let a žije ve vesnici Nga Khin Dauk v oblasti města Buthidaung. Získala zahradnický balíček a účastnila se zemědělských školení a ukázek vaření, které připravila organizace PSSAG. Díky nářadí a osivu, které dostala, pěstuje nyní na svém dvorku zeleninu a její tři synové jí pomáhají.

„Na zahradě pěstuju hořkou tykev, vodní trávu, ibišek súdánský, špenát, dlouhé fazole a okru. Občas zeleninu prodávám sousedům, abych synům mohla koupit něco malého k jídlu. Kluci mi občas pomáhají v zahradě zalévat. Díky zelenině vařím dětem výživnější jídla a mám radost, že zeleninu nemusím kupovat na trhu,” říká Ma Khin Than Kyi. 

Podporujeme chov ryb, které jsou výživově hodnotné

Mnohým z těch nejohroženějších obyvatel, obzvlášť pak dětem, chybí ve stravě živočišný protein. Proto se Člověk v tísni spolu s PSSAG rozhodli podpořit chov ryb – ryby jsou totiž levným, ale bohatým zdrojem vysoce kvalitního proteinu. Člověk v tísni a PSSAG poskytli zemědělcům s nedostatečnými zdroji pro začátek potřebné věci jako je stavební materiál, mladé ryby a potravu pro ně. Farmáři si tak mohli založit vlastní rybníky pro chov ryb.

Anda Dulla, 60 letý zemědělec z vesnice Tet Min Chaung v oblasti města Buthidaung, říká: „Od Člověka v tísni a PSSAG jsem dostal plachtu a bambus. Díky tomu jsem si zřídil rybník, který je 3,6 m dlouhý a 3,6M široký. Získal jsem také startovací balíček, který obsahoval zhruba 150 mladých ryb (tilapie a kapr obecný) a také balíčky rybího krmiva.”

S podporou Člověka v tísni a PSSAG místní farmáři v devíti vesnicích v oblastech měst Buthidaung a Maundgaw postavili nebo opravili 22 rybníků a 18 plachtových rybníků. Když byly rybníky připravené, PSSAG dodal 40 farmářům 9 300 mladých ryb.

Anda Dulla popisuje: „S rybníkovým chovem ryb mám dvacetiletou zkušenost. V mé staré vesnici jsem si vydělával peníze chovem ryb v klasickém velkém rybníku. Když jsem se musel odstěhovat sem, měl jsem najednou k dispozici jen malý kus půdy. Proto jsem si postavil tento plachtový bazén a zde chovám ryby. Několik mladých ryb ale uhynulo dva dny poté, co jsem je do rybníka nasadil. Inspektor z PSSAG mi řekl, že to bylo možná kvůli špinavé a příliš teplé vodě. Vyměnil jsem tedy vodu a začal rybkám dávat víc krmiva. Pak už žádné ryby neuhynuly, ale stále na ně dávám velký pozor.” 

Rychlejší vaření s menší spotřebou dřeva

Ozbrojený konflikt může výrazným způsobem ovlivnit i takové základní a každodenní činnosti jako je třeba vaření. Neustávající násilnosti v Rakhinském státě vzaly lidem možnost sbírat dříví mimo vesnice a v horách, takže ho nyní musí pořizovat za stále dražší cenu. Člověk v tísni a PSSAG se rozhodly postiženým komunitám pomoci a uspořádaly školení pro 250 lidí ve 20 vesnicích v severní části Rakhinského státu. Školení se zaměřilo na výrobu domácích vařičů s nízkou spotřebou paliva a topných briket. „Vařiče s nízkou spotřebou paliva využívají brikety vyrobené z kravského hnoje, rýžových slupek a kousků bambusu. Tyto brikety hoří déle než běžné palivové dříví. Nejen že se účastnící školení naučí, jak v domácnostech používat vařiče s nízkou spotřebou paliva, ale někteří je začali dokonce sami vyrábět a prodávat ostatním vesničanům,” říká Vavřínová.

Kaw Thiz Za, žena v domácnosti z vesnice Kan Zauk v oblasti Maungdaw, říká: „Tento vařič je velmi užitečný. Vaření nám teď zabere méně času a spotřebujeme při něm i méně palivového dříví. Když jsem dřív používala běžný vařič, uvařit rýži mi trvalo 10 až 20 minut, ale teď mi to zabere jen pět minut a já se mohu věnovat dalším domácím pracím. Ostatní ženy z vesnice si tyto vařiče s nízkou spotřebou paliva také pochvalují.” 

Pomoc přizpůsobujeme měnícím se potřebám

Tento projekt zaměřený na obživu (financovaný MHF, spravovaný Úřadem OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí a implementovaný Člověkem v tísni spolu s místní partnerskou organizací PSSAG) probíhal v Myanmaru už předtím, než začala pandemie COVID-19. Prioritou je zdraví a bezpečnost ohrožených komunit, Člověk v tísni a PSSAG proto záhy upravily program tak, aby posílil schopnost komunit zabránit přenosu a šíření COVID-19.

PSSAG distribuoval hygienické balíčky a vedl osvětu formou přednášky. Účastníci školení se zaměřením na šití a krejčovinu, které je součástí projektu, vyrobili přes 61 000 látkových roušek, které byly rozdány potřebným.

Kaw Thiz Za, žena v domácnosti z vesnice Kan Zauk v oblasti města Maungdaw, je vděčná za podporu Člověka v tísni a PSSAG: „Naše vesnice je ve srovnání s ostatními vesnicemi v této oblasti mnohem chudší. Nemůžeme si koupit základní věci jako roušky a potřeby pro mytí rukou, ale Člověk v tísni a PSSAG nám rozdaly věci, které jsme potřebovali nejvíc a za to jsme jim moc vděční.”

„Navzdory obtížím způsobeným nejrůznějšími omezeními souvisejícími s ochranou veřejného zdraví jsme díky úzké spolupráci s naším místním partnerem dokázali rychle pozměnit projektové aktivity tak, aby vyhovovaly novým podmínkám. Pomohli jsme ohroženým rodinám udržet si obživu v době, kdy se příležitosti k výdělku stávají stále vzácnějšími a přitom mnohem důležitějšími,” říká Vavřínová.

Autor: Aye Pyae Sone, Communication Officer Člověka v tísni v Myanmaru

Související články