Uvolňujeme 2,5 milionu na pomoc lidem zasaženým cyklonem Mocha

Publikováno: 15. 5. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Uvolňujeme 2,5 milionu na pomoc lidem zasaženým cyklonem Mocha
© Foto: Profimedia

Organizace Člověk v tísni uvolňuje 2,5 milionu korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc lidem postiženým cyklónem Mocha v Myanmaru. Cyklón, který je nejsilnější tropickou bouří za poslední dvě desetiletí, zasáhl západní pobřeží země v neděli 14. května. Cyklon zasáhl Myanmar v době, kdy se obzvláště postižené oblasti potýkají s dopady vleklé občanské války.

“Očekává se, že cyklón bude mít devastující dopad na přilehlé oblasti, kde se nachází více než 6 milionů lidí závislých na humanitární pomoci. Situaci je třeba řešit rychle a účinně, a to jak při samotné evakuaci, tak i v poskytování humanitární pomoci,” říká Veronika Nožinová, programová koordinátorka Člověka v tísni pro Myanmar.

Člověk v tísni pomáhá lidem v Myanmaru od roku 1997. V roce 2008 se zapojil do pomoci obětem cyklonu Nargis. V současné době poskytuje humanitární a rozvojovou pomoc a zapojuje se do podpory občanské společnosti. Částka 2,5 milionu korun bude použita na rychlou pomoc lidem, kteří byli zasaženi touto přírodní katastrofou. Peníze pomohou zajistit potraviny, vodu, hygienické prostředky a provizorní přístřeší pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Extrémně silný cyklon Mocha udeřil na pobřeží mezi Bangladéšem a městysem Kyaukpyu v Myanmaru v poledne 14. května (místního času), kdy se rychlost větrů odhadovala na 250 km/h, což z něj činí jeden z nejsilnějších zaznamenaných cyklonů v zemi. V postižených oblastech byly během dne zaznamenány silné deště, přívalové bouřky a silný vítr doprovázený záplavami v nízko položených oblastech Arakanského státu, zejména v hlavním městě a jeho okolí, kde se očekává, že výška přívalové vody dosáhne 2,2 až 3 metry.  Vydatné deště navíc zvyšují riziko sesuvů půdy a zničujících záplav. V těchto oblastech navíc žijí sta tisíce vnitřních uprchlíků, které z domovů vyhnal dlouhotrvající ozbrojený konflikt.

Z oblastí okolo pobřeží bylo doposud evakuováno půl milionu lidí. Zvláštní pozornost je věnována oblasti nedaleko od bangladéšského města Cox's Bazar, kde se nachází obrovský uprchlický tábor, do kterého se stěhovali Rohingyové z Myanmaru.

Člověk v tísni se soustředí na pomoc ve státě Rakhine na severozápadě Myanmaru, který je cyklonem postižen nejvíce. Pracovníci Člověka v tísni se zapojili do příprav minulý týden, kdy se začal cyklon formovat v Bengalském zálivu a nebylo ještě jasné, s jakou silou udeří na pobřeží Myanmaru a Bangladéše. Myanmarská vláda spolu s dalšími organizacemi zahájila evakuaci několika stovek tisíc lidí z pobřežních oblastí, kde kromě silného větru hrozí i zatopení vodou kvůli přívalovým vlnám z moře. Lidé byli evakuováni do klášterů a škol a dalších budov, jejichž konstrukce vydrží nárazy větru a jsou výše položené, či mají vyšší patra a riziko zatopení je tedy menší.

Chcete pomáhat s námi?

Ve spolupráci s ostatními partnerskými organizacemi v oblasti a UN OCHA jsme připravovali materiální pomoc, zejména hygienické a desinfekční potřeby, vodu, základní potraviny, základní zdravotní pomůcky. Vzhledem k tomu, že oblast Rakhinu se potýká s velkým množstvím vnitřně vysídlených lidí, žijících v provizorních přístřeších, bylo potřeba se připravit na distribuci materiálu na opravy obydlí – platové plachty na střechy, matrace, přikrývky a další.

Náš tým den po cyklonu zjišťuje potřeby v terénu zhruba v 11 komunitách - zejména v místech, kde žijí vnitřně vysídlení lidé (uprchlíci) v jednoduchých přístřeších, která byla cyklonem srovnána se zemí. Tito lidé byli závislí na humanitární pomoci už dlouho před cyklonem kvůli občanské válce, která zesílila po převratu v únoru 2021. Cyklon tedy ještě zvýšil už tak velké humanitární potřeby.

Kontakty:  



Autor: PIN

Související články