V Rakhinském státě v Myanmaru nadále poskytujeme humanitární pomoc

Publikováno: 5. 8. 2020 Doba čtení: 3 minuty
V Rakhinském státě v Myanmaru nadále poskytujeme humanitární pomoc
© Foto: Člověk v tísni

Neustávající konflikt mezi myanmarskými ozbrojenými složkami a Arakanskou armádou v Rakhinském státě v Myanmaru má na svědomí vysídlení dalších více než 86 000 lidí. Kvůli konfliktu jsou pod tlakem ti, kteří musí uprchnout ze svých domovů stejně jako komunity, které příchozí lidi přijímají.

Člověk v tísni spolu se svými partnery z konsorcia poskytl od července 2019 do dubna 2020 humanitární pomoc komunitám postiženým konfliktem ve středním a severním Rakhinském státě.

Latríny, nádrže a hygienické balíčky pro tisíce vysídlených lidí

Nedostatek hygienických a sanitačních zařízení představuje velký problém v oblastech, kde se vyskytuje velké množství vnitřně vysídlených lidí. Spolu s partnery jsme protonpostavili 308 latrín a 11 studen a poskytli jsme filtry na vodu s dlouhodobou trvanlivostí. Více než 2500 lidí, kteří museli opustit svůj domov také dostali hygienické balíčky ve městech Mrauk U, Minbya, Kyauktaw, Ponnagyun, a Buthidaung. Postavili jsme také 39 nádrží na dešťovou vodu v celkem pěti městech. Jedná se o oblasti, kde je voda buď příliš daleko od osad pro tyto vnitřně vysídlené lidi nebo jí je málo. V rámci osvěty v oblasti hygieny jsme také postavili v sedmi osadách pro vysídlence ve městě Mrauk U veřejné umývárny pro ženy. Kromě hygienických balíčků jsme lidem poskytli také jinou formu pomoci jako například teplé přikrývky. 

Prevence podvýživy

Saw Eh Gaw Htoo, koordinátor humanitární pomoci Člověka v tísni vysvětluje: „V rámci naší pomoci zaměřené na výživu jsme se s našimi partnery snažili pomoci komunitám v prevenci podvýživy. Podpůrné skupiny pro matky se zaměřily na výživu a stravovací návyky u novorozeňat a malých dětí. Celkem se naše osvěta dostala k 1 003 těhotných nebo kojících žen.”

„Také jsme proškolili 51 dobrovolníků, kteří získali základní znalosti o podvýživě, díky čemuž dokáží zjistit případy podvýživy nebo jí zabránit pomocí prevence u dětí zasažených konfliktem,” říká.

Během projektu bylo provedeno vyšetření na zjištění středního obvodu svalstva paže, které odhalilo 8 případů závažné akutní podvýživy a 125 případů mírné podvýživy. Čtyři ze závažných případů podvýživy a 112 mírnějších případů bylo předáno zdravotnickým zařízením, přičemž náklady na dopravu, lůžka a jídlo byly hrazeny z projektu.

Podpora dětí

Abychom alespoň trochu zmírnili finanční potíže rodin zasažených konfliktem, rozdali jsme v rámci projektu 9 526 dětem školní uniformy. Dětem se snažíme zajistit v co největší míře i celkovou pohodu, proto jsme do škol dodali 113 balíčků s odpočinkovými aktivitami a 105 filtrů na vodu Life straw. Program také dohlédl na stavbu 37 školních latrín.

„V městech Ponnagyun, Mrauk-U, Minbya, a Kyauktaw provedli partneři Konsorcia osvětu zaměřenou na práva dětí a posílení sebedůvěry členů komunit. Cílem je ochránit děti před zneužíváním, diskriminací, násilím a zanedbáváním,” říká Saw Eh Gaw Htoo. „Abychom dětem zajistili co největší psychickou pohodu, v osadách pro vnitřní uprchlíky byla zřízena hřiště a místa pro děti, kde si mohou hrát pod dozorem vyškolených členů komunit.”

Mezi partnery projektu patřily organizace People for People, Konsorcium nizozemských nevládních organizací, Sdružení pro rozvoj komunit, Christian Aid, skupina Phyu Sin Saytanar, Komunitní péče pro humanitární pomoc a obnovu, Thazinský institut pro rozvoj komunit a Člověk v tísni.

Tuto společnou intervenci financoval Myanmar Humanitarian Fund, spravovaný Úřadem OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí a podpořily ji materiální dary od Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, Dětského fondu OSN (UNICEF) a Mezinárodní organizace pro migraci. Projekt přinesl program zaměřený na holistickou pomoc včetně nástrojů pro udržitelnou změnu chování a snížení rizik i míry zranitelnosti. Pomoc na záchranu života poskytl také program zaměřený na vodu, sanitaci a hygienu (WASH), ochranu dětí, vzdělání a výživu napříč celou oblastí.


Autor: Aye Pyae Sone

Související články