© Archiv Člověka v tísni

Na východě Ukrajiny pomáháme už od počátku války v roce 2014, a to nejen v humanitární oblasti, ale také při vzdělávání mladých lidí nebo ekonomickém rozvoji zemědělských oblastí. Po mohutné ruské invazi na konci února 2022 jsme masivně rozšířili náš tým a poskytujeme humanitární, finanční i psychologickou pomoc na celém ukrajinském území. Začali jsme také pomáhat uprchlíkům, kteří po desetitisících přicházeli do České republiky. Od února 2022 jsme poskytli pomoc více než 1 milionu lidí.

Detailnější informace o naší pomoci si můžete přečíst v naší brožuře o roce pomoci na Ukrajině.

Cítíme obrovský závazek od samého počátku Putinovy agrese proti Ukrajině. Samozřejmě proto, že jsme organizace, která se snaží být tam, kde je opravdu zle, a která umí pracovat ve válkách, samozřejmě proto, že šílená agrese proti sousední zemi nemůže nechat nikoho lhostejným a chladným, ale také proto, jakou pomoc jsme dostali od všech, kteří se nás rozhodli podpořit,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

Přispějte do sbírky SOS Ukrajina:

Jak vypadá naše pomoc

Stále působíme na západě i východě Ukrajiny, kde poskytujeme humanitární, finanční i psychologickou pomoc a kde nyní působí 296 členů našeho týmu. Po celé zemi pokračujeme v opravách domů, vodovodních systémů a provizorních zdrojů energie. Zároveň pomáháme provozovat help linku pomoci v ukrajinštině a ruštině. Uprchlickou vlnu pomáháme zvládnout i v Moldavsku a Gruzii - dlouhodobě zde podporujeme rodiny, které poskytly útočiště lidem prchajícím před válkou.

V Česku poskytujeme uprchlíkům pomoc s integrací, při hledání ubytování, práce, školy či zdravotní péče  Do Česka přitom přišlo od začátku války 450 tisíc uprchlíků, nejvyšší počet v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU.

Veškerá tato pomoc by nebyla možná bez masivní podpory našich dárců, kteří na základě výzvy SOS Ukrajina přispěli více než 2 miliardy korun.

Pomáháme stále dál

Naší prioritou dál zůstává zejména pomoc přímo na Ukrajině, kde jsme podpořili již přes 1 milion lidí. Nadále budeme poskytovat materiální a potravinovou pomoc, pomáhat s opravami válkou zničených obydlí, poskytovat psychologickou a další potřebnou podporu.

V České republice budeme pokračovat v pomoci nejzranitelnějším skupinám uprchlíků, včetně zachování ukrajinské help linky.


Aktuální články o Ukrajině

Kontakty:


Celý text Méně textu

Jak pomáháme

Novinky