Hygiena a osvěta v Myanmaru. Na situaci kolem nemoci COVID-19 v Rakhinském státě jsme zareagovali okamžitě

Publikováno: 5. 6. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Hygiena a osvěta v Myanmaru. Na situaci kolem nemoci COVID-19 v Rakhinském státě jsme zareagovali okamžitě
© Foto: Člověk v tísni

V květnu byly ohlášeny první případy nákazy COVID-19 v Rakhinském státě, na nastalou situaci jsme zareagovali okamžitě. Spolu s humanitárním fondem Myanmaru jsme začali poskytovat základní služby vnitřně vysídleným lidem, kteří žijí v táborech, aby se mohli nemoci lépe bránit. Tyto služby jsme poskytli také hostitelským komunitám v městech Minbya a Mrauk U.

Hygienické balíčky pro více než 3 000 lidí

Během posledních týdnů jsme společně s naší místní partnerskou organizací Komunitní centrum poskytli 787 domácnostem v devíti vesnicích hygienické balíčky s mýdlem, vložkami a dalšími osobními hygienickými potřebami. Celkem se tato pomoc dostala k 3 195 lidem ve městě Minbya. Lidem jsme rozdali také plakáty a letáky zdůrazňující význam správného mytí rukou.

Člen výboru pro pomoc v souvislosti s COVID-19 v Minbya, U Khin Maung Swe, říká: „Během pandemie se nám velmi dařila spolupráce s odvětvím správy a zdravotnictví. Díky podpoře Člověka v tísni a jeho místní partnerské organizaci, kterou je Komunitní centrum, je náš výbor schopen podnikat aktivity v oblasti zvyšování povědomí a pomáhat s distribucí hygienických balíčků obyvatelům vesnic a táborů pro vnitřně vysídlené lidi.”

„Nemůžeme si dovolit koupit roušky, chráníme se podomácku ušitými“

Pro distribuci hygienických balíčků platí zvláštní a opatření kvůli bezpečnosti. U Thein Maung, ředitel Komunitního centra říká: „Kdykoli jdeme do terénu, vždycky na sobě máme osobní ochranné prostředky jako roušky a rukavice a také si během distribuce dezinfikujeme ruce. Použité potřeby poté bezpečně vyhodíme do odpadkových košů. Při distribuci hygienických balíčků vždy s příjemci dodržujeme dvoumetrovou vzdálenost.”

Maung dodává, že „obyvatelé vesnic jsou za hygienické balíčky skutečně šťastni, protože některé domácnosti se během pandemie COVID-19 staly ještě ohroženější, než byly předtím. Členové těchto rodin nemohou jít jako dřív ven a vydělávat peníze. Navíc většině z nich chybí potřebné znalosti o prevenci proti COVID-19. Proto také pořádáme přednášky, abychom pomohli zvýšit informovanost o správném mytí rukou, sociálním odstupu a používání roušek na ochranu proti COVID-19.”


Ko Aung Kyaw Win z vesnice A Twin Done Chaung v okrese Minbya, souhlasí. „Distribuce jsou opravdu užitečné, stejně jako setkání pro zvýšení informovanosti týkající se mytí rukou a nošení roušek. Nemůžeme si dovolit koupit roušky na trhu, ale když jdeme na setkání ve vesnici, chráníme se podomácku ušitými rouškami.”

Úzce spolupracujeme s pracovníky ve zdravotnických službách a dalšími vládními orgány, což je během jakékoliv krize nezbytné. 

Voda a informace jsou klíčem k boji s COVID-19

V rámci naší pomoci s bojem proti COVID-19 jsme s podporou Myanmarského humanitárního fondu, který spravuje Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí, distribuovali také ruční megafony, abychom mohli lépe šířit informace a zprávy ve vesnicích a táborech. Kvůli nespolehlivému a nestabilnímu internetu v Rakhinském státě nemá většina lidí v konfliktních oblastech přístup k přesným informacím o Covid-19. Raději se spoléhají na informace, které se k nim donesou megafonem, který používají správní úřady ve vesnicích a obcích. Mezinárodní nevládní organizace a místní skupiny občanské společnosti také používají billboardy a plakáty k šíření informací o Covid-19.

Distribuujeme také alkoholové dezinfekční gely na ruce a ve všech táborech pro vysídlené lidi v Mrauk U zřizujeme místa, kde si lidé mohou umýt ruce. Rozdali jsme také 282 000 litrů pitné vody celkem v devíti místech uvnitř táborů pro vnitřně vysídlené osoby. Díky tomu má nyní přístup k čisté vodě 1 385 domácností, což je pro prevenci šíření Covid-19 nesmírně důležité. Dodání čisté vody do této oblasti je nezbytné, zvlášť během období sucha, kdy je pitné vody nedostatek. 

Vedle programů zaměřených na oblasti vody, sanitace a hygieny poskytujeme spolu s našimi místními partnery, multisektorální humanitární pomoc. Její součástí je ochrana, zajištění přístřeší a potravin pro obyvatele Rakhinského státu zasaženého konfliktem. Do této oblasti distribuujeme také další formy pomoci jako například hygienické balíčky.

„Místní subjekty reagující na mimořádné události hrají klíčovou roli při poskytování včasné a pro místní kontext relevantní humanitární pomoci při složitějších krizích,” říká Andrius Kudaba z Člověka v tísni. „Při pandemii Covid-19 se koordinace a spolupráce s místními orgány opět ukázala být neocenitelnou pomocí při řešení budoucích a stávajících potřeb.” 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Aye Pyae Sone, Člověk v tísni

Související články