Pomáháme lidem, kteří přežili útoky v Rakhinském státě, i těm, kdo museli uprchnout do sousedního Bangladéše

Publikováno: 22. 3. 2018 Doba čtení: 5 minut
Uprchlický tábor v Bangladéši
© Foto: Marek Štys

Rangún, Cox’s Bazar (22. března 2018) – Násilnosti, které vypukly na severozápadě Myanmaru v srpnu loňského roku, vyústily v humanitární krizi, při které zemřely stovky lidí a přes 650 tisíc jich muselo opustit své domovy. Krize v Rakhinském státě pokračuje, ale k místním lidem se potřebná humanitární pomoc dostává jen velmi obtížně. Člověk v tísni (ČvT) již od září 2017 distribuuje, ve spolupráci s lokálními partnery, jídlo a základní potřeby nejohroženějším obyvatelům v severní části Rakhinského státu, pomáhá s obnovou škol a podporuje vnitřní uprchlíky jak v Myanmaru, tak v sousedním Bangladéši. Doposud tak ČvT pomohl více než 10 000 lidem.

Statisíce lidí přišly během násilností v Myanmaru nejen o střechu nad hlavu a celý svůj majetek, ale také možnost vrátit se v několika příštích měsících zpět domů. Rodiny, které na severozápadě země zůstaly, byly naopak často doslova uvězněny ve vesnicích bez přístupu k trhu, k lékařské péči a k dodávkám humanitární pomoci. Přes 650 tisíc příslušníků pronásledovaného rohingského etnika a dalších minoritních skupin muselo z obavy o bezpečí uprchnout. „Člověk v tísni je jedna z mála humanitárních organizací, které zde působí. Díky spolupráci s místními partnery jsme od září pomohli 1 625 rodinám, tedy více než 8 000 lidem v nouzi jak na severu Rakhinského státu, tak těm na útěku. Situace se zatím bohužel nezlepšuje a uprchlická krize stále přetrvává, budeme proto v naší pomoci i nadále pokračovat,“ popisuje Petr Drbohlav vedoucí mise ČvT v Myanmaru.

Obrovský a rychlý příval uprchlíků v Bangladéši rozpoutal humanitární krizi, statisíce lidí v uprchlických táborech, lesích a vesnicích nemají zajištěny ani základní potřeby. „Situace v Bangladéši je kritická. Uprchlické tábory jsou přeplněné a lidé na útěku nemají kam jinam jít, ani se nemají kam vrátit. Statisíce lidí, mezi kterými jsou často nemocní a staří lidé, matky a děti, jsou zcela odkázáni na pomoc zvenčí. Humanitární pracovníci se k nim ale dostávají jen těžko,“ říká Věra Exnerová, regionální ředitelka ČvT pro Asii.

Jídlo a přikrývky pro lidi, kteří přišli o všechno

ČvT, který v Myanmaru působí od roku 2012, po kritických událostech v Rakhinském státě začal poskytovat humanitární pomoc nejzranitelnějším lidem - především ženám, dětem a nemocným. Obyvatelé 15 zasažených vesnic na severu země dostali jídlo a základní hygienické potřeby. „Místní lidé byli zcela odkázáni na humanitární pomoc. Vybrané rodiny od nás dostaly jídlo, aby mohly přečkat nejtěžší období. Rozdávali jsme jim například rýži, olej, cizrnu, mléko, cukr a cibuli. Během zimních měsíců jsme navíc distribuovali teplé přikrývky a deky,“ popisuje Petr Drbohlav.

Při nepokojích byly devastovány a vypalovány celé vesnice. Na severu Rakhinského státu byla zničena i většina škol. Místní děti, které se často musejí vypořádat s traumatickými zážitky, nemají přístup ke vzdělání, které je pro ně v těchto chvílích obzvláště důležité. Ve zbořených budovách nemůže probíhat výuka, chybí učitelé i potřebné školní pomůcky. ČvT se proto ve spolupráci s místním partnerem od prosince zaměřil právě na obnovu vzdělávání. Ve dvou vesnicích ČvT rozdá více než 850 dětem školní pomůcky - aktovky, sešity a psací potřeby. Následovat bude oprava poničených budov a jejich vybavení zařízením pro výuku dětí, jako jsou lavice či školní tabule.

Podpora uprchlíků v Bangladéši

Potřebnou pomoc poskytuje ČvT také v sousedním Bangladéši. Pomáhá tam lidem na útěku, kteří byli přinuceni opustit své domovy s naprostým minimem osobních věcí, nebo jen s tím, co měli na sobě. Hygienické podmínky v přelidněných uprchlických táborech jsou alarmující a vedou k výskytu cholery, úplavice a dalších nemocí. Nejzranitelnější skupiny, zejména ženy a mladé dívky, jsou v táborech navíc vystaveny vyššímu riziku domácího a sexuálního násilí, dětských sňatků, nucené prostituce či obchodování s lidmi. 


Týmy ČvT a místní partnerské organizace se snaží lépe zapojit uprchlíky do správy táborů, aby pomoc lépe odpovídala jejich nejurgentnějším potřebám. Dále poskytují podporu těm nejzranitelnějším, zejména tedy ženám a dívkám, aby i v této složité situaci dokázaly rozhodovat o svém životě a postarat se o své bezpečí a zdraví. Učí je, jak předcházet výše popsaným rizikům, jak zasáhnout v případě ohrožení nejslabších členů a jak lépe chránit sebe a své rodiny. Díky finanční podpoře si tyto ženy a dívky mohou také zvolit jednoduchá a praktická vylepšení táborů, jako je například instalace veřejného osvětlení u provizorních toalet či oddělené umývárny, aby byly zajištěny potřebné hygienické podmínky a bezpečnější prostředí. Příval uprchlíků dopadá také na místní obyvatele, ČvT by se proto v budoucnu rád zaměřil také na spolupráci s místními komunitami a na jejich podporu.

“Situace v uprchlických táborech je zoufalá. Přístřešky jsou nalepené jeden na druhý, sanitace a svoz odpadků téměř neexistují. Celá oblast zažívá masivní odlesnění, což samozřejmě negativně ovlivňuje i okolní vesnice,“ popisuje situaci Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT, který se před týdnem z Bangladéše vrátil. Vše navíc zásadně zkomplikují nadcházející monzuny – předpokládá se, že 50-60 % konstrukcí nevydrží nápor deště a větrů, přístupové cesty v kempech budou zaplavené, nebo se promění v řeky bahna. Problémem budou i lokální sesuvy půdy, které strhnou přístřešky postavené kvůli nedostatku místa na strmých svazích. Velká část kempů bude nepřístupná. Pokud by oblast navíc zasáhl cyklón, došlo by k rozsáhlé humanitární katastrofě,dodává Marek Štys. Příprava na období dešťů je nyní jednou z hlavních priorit, zejména posilování konstrukcí jednotlivých domů, jejich lepší zastřešení a rozsáhlé veřejné práce, při kterých se v táborech vybudují stezky a lávky a pročistí se systém odvodňovacích kanálů.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Pomoc Člověka v tísni obětem násilností na severozápadě Myanmaru a v Bangladéši probíhá díky štědré podpoře členů Klubu přátel Člověka v tísni. Člověk v tísni děkuje všem za jejich podporu.

Pro více informací kontaktuje:

Marek Štys, vedoucí humanitárních programů ČvT, +420 777 053 522 marek.stys@peopleinneed.cz

Autor: Monika Ticháčková

Související články