POMÁHÁME RODINÁM NÁMEZDNÍCH DĚLNÍKŮ, KTEŘÍ BYLI PROPUŠTĚNI BĚHEM PANDEMIE COVID-19

Publikováno: 26. 9. 2022 Doba čtení: 4 minuty
POMÁHÁME RODINÁM NÁMEZDNÍCH DĚLNÍKŮ, KTEŘÍ BYLI PROPUŠTĚNI BĚHEM PANDEMIE COVID-19
© Foto: CDA

Pandemie nemoci COVID-19 a politická nestabilita zasáhly i obyvatele Myanmaru. Především sezónní pracovníci a jejich rodiny se stali v této těžké době více zranitelnými. Město Shwe Pyi Thar se dlouhodobě potýká s problémem vykořisťování námezdních pracovníků. Ti se potýkají s nedostatkem zdravotní péče i potravin.  

S cílem naplnit základní potřeby námezdních dělníků a jejich rodin se Člověk v tísni (ČvT) spolu s partnery z konsorcia: Helvetas Myanmar (HM), Community Development Association (CDA), Medical Action Myanmar (MAM), Solidarity Trade Union Myanmar (STUM) a Myanmar Private Asociace TVET (MPTA) se zaměřili na nejzranitelnější osoby, jako jsou rodiny žen samoživitelek, kojící a těhotné ženy a rodiny s dětmi do pěti let věku. Do pomoci byli také zahrnuti propuštěné pracovnice a pracovníci, kteří během tohoto období neměli žádný finanční příjem a možnosti nalezení nového zaměstnání byli mizivé.

Koordinátor konsorcia Ma New Nwe Htun vysvětluje rozsah projektu: „ Člověk v tísni ve spolupráci s Helvetas Myanmar a dalšími partnery vytvořili projekt zaměřený na okamžitou pomoc propuštěným námezdním dělníkům a jejich rodinám v obci Shwe Pyi Thar. Od dubna 2021 do března 2022 jsme rozdělovali mezi ohrožené finanční hotovost a potravinovou pomoc. Během implementace projektu jsme sice čelili mnoha výzvám, ale podařilo se nám podpořit 4 470 lidí, mezi které jsme rozdali 500 potravinových balíčků a celkem 262,2 milionů kyatů.“ Potravinové balíčky obsahovali nutričně hodnotné potraviny, protože obyvatelé města se potýkají se zdravotními problémy a potravinovými nedostatky, proto v každém balíčku bylo 15 kg rýže, dva litry rostlinného oleje, 1,6 kg brambor, 500 g soli, 1,6 kg cizrny, 1,6 kg cibule, tři kusy mýdla a 15 000 kyatů jako finanční pomoc.

Ko Win Htut Thein, projektový manažer ze skupiny Community Development Association (CDA), vyjádřil vděčnost společnosti ČvT a LIFT za poskytování finanční a potravinové pomoci v rámci komunit. „CDA se zaměřila na domácnosti vedené ženami v obci Shwe Pyi Thar poskytnutím hotovosti a potravinových balíčků. Ženy a starší lidé jsou během pandemie COVID-19 a nestabilní politické situaci nejzranitelnější. Pro některé z nich je těžké získat práci během socioekonomické nestability, která nastala kvůli uzavření továren.“

Ko Win Htut dodává: „ Během pandemie jsme čelili mnoha výzvám. Jedním z nich bylo získání přístupu k cílové skupině obyvatel města a to především kvůli omezením ze strany místních úřadů a ministerstva zdravotnictví. Místní úřady nás však při realizaci našich aktivit v mnoha ohledech podporovaly. Celkem CDA v této těžké době poskytla pomoc 500 zranitelným domácnostem pomocí potravinových balíčků a dalším 300 domácnostem jsme rozdali finanční hotovost."

Daw Aye Nyein, 65let, který obdržel finanční hotovost a potravinovou pomoc v rámci projektu říká. „ Děkujeme CDA a jejím podporovatelům za poskytnutí potravin a finanční pomoci. S touto podporou můžeme vyžít dva nebo tři týdny bez ohledu na naše další příjmy. Moje rodina má osm členů, z nichž většina nemá od druhé vlny pandemie COVID-19 žádné stálé zaměstnání ani příjem. Snažíme se si našetřit peníze, kdyby se přihodilo něco nečekaného.“

Propuštěné pracovnice a pracovníci, čelí různým problémům, které se dotýkají jejich rodin a ovlivňují jejich každodenní život. MPTA a STUM poskytly finanční pomoc 2 760 lidem, a to zejména propuštěným pracovníkům a jejich rodinám, na nákup základních potřeb a zaplacení nájemného. Dále byla možnost finanční podpory pro ty, kteří potřebují lékařskou péči a také na nákup léků i pro rodinné příslušníky námezdních dělníků.

Ekonomické důsledky COVID-19 a zavírání továren intenzivně zasáhly námezdní pracovníky a jejich rodiny. Medical Action Myanmar (MAM) propagovala a usnadňovala přístup ke zdravotnickým službám a dalším souvisejícím činnostem v oblasti výživy, péče o děti a správné hygienické praxe se svými Health Educators (HE) v rámci projektu ACTE. Kromě toho MAM poskytla akutní pomoc 910 těhotným a kojícím ženám a ženám s dětmi do pěti let finanční pomocí. 

Ma Win Pa Pa (*jméno je změněno), žijící v obci Shwe Pyi Thar s dalšími čtyřmi členy rodiny, říká: „Jsem matkou 11. měsíčního chlapce s deformacemi dolních končetin. MAM a její tým Health Educators nám pomohli tím, že mému synovi poskytli bezplatné zdravotní služby a převezli ho do nemocnice k další léčbě. A také jsem dostala 50 000 kyatů jako akutní finanční pomoc. Použila jsem peníze na léky pro své dítě a nákup výživný potravin, abych nakrmila svého syna. Jsem vděčná projektu ACTE a MAM za tuto podporu během pandemie COVID-19. Přála bych si, abychom v budoucnu také získali další finanční podporu. Velmi nám tento projekt pomohl.“

Projekt Aye Chan Thaw Ein sehrál důležitou roli v posílení postavení námezdních dělníků. Jeho cílem bylo snížit zranitelnost sezónních zaměstnanců a podpořit udržitelné živobytí chudých domácností finanční podporou. 

Autor: Sone AyePyae, Veronika Gabrielová, Communication officer for Myanmar

Související články