Zachraňujeme životy dětí, které trpí podvýživou v táborech pro vnitřní uprchlíky v Myanmaru

Publikováno: 2. 5. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Zachraňujeme životy dětí, které trpí podvýživou v táborech pro vnitřní uprchlíky v Myanmaru
© Foto: PIN

Člověk v tísni pracuje na rozšíření svých životně důležitých služeb v oblasti výživy pro vysídlené osoby v Arakanském státě. Za tímto účelem pravidelně školíme komunitní dobrovolníky a zaměstnance, aby dokázali účinně rozpoznat podvýživu a předcházet jí.

May Htar Swe je téměř tříletá holčička zařazená do výživového programu Člověka v tísni díky finanční podpoře Myanmarského humanitárního fondu. Žije ve vysídlené lokalitě Tin Htein Kan se svými čtyřmi sourozenci. V lednu 2022 provedl terénní tým Člověka v tísni a naši komunitní dobrovolníci pravidelné měření obvodu horní části paže u dětí ve věku od 6 měsíců do 59 měsíců v lokalitách uprchlických táborů v obci Mrauk U. Během vyšetření byla u May Htar Swe zjištěna středně těžká akutní podvýživa.


May Htar Swe je nejmladší dítě v rodině a narodila se v nemocnici Tein Nyo Station v obci Mrauk U v Rakhinském státě. Její matka, Daw Yin Ma Oo (45 let), říká: "Prvních šest měsíců jejího života jsem ji výhradně kojila a když dosáhla věku, kdy mohla začít s příkrmy, připravovala jsem jí zdravou stravu. Neměla však chuť k jídlu a jedla málo. Od narození byla drobná. Jako matka, která žije v uprchlickém táboře, se ze všech sil snažím krmit své děti výživnou stravou, ale od doby, kdy jsme sem přišli, je vše obtížné."

Společné nutriční služby pro podvyživené děti

Ve spolupráci s Myanmar Health Assistant Association (MHAA) doporučil Člověk v tísni May Htar Swe do ambulantního terapeutického programu v místě Wet Hla, který jí poskytl doplňkovou stravu (Ready-to-Use Supplementary Food - RUSF). Tento doplněk stravy je určen ke konzumaci po dobu dvou až tří měsíců spolu s běžnou stravou.


Kromě toho Člověk v tísni a naši komunitní dobrovolníci prováděli u May Htar Swe pravidelné kontrolní návštěvy. Poskytovali její matce poradenství v oblasti výživy kojenců a malých dětí (IYCF) o bezpečných a výživných metodách vaření, přípravě jídla a charakteristikách příkrmů, jakož i o důležitých pečovatelských a hygienických postupech. Člověk v tísni rovněž poskytl finanční prostředky na dopravu a stravu pro dítě i jeho matku, aby pokryl náklady na nezbytné cestování během léčby.

Daw Yin Ma Oo je velmi vděčná: "Po 4 nebo 5 týdnech ambulantní léčby v OTP MHAA se moje dcera zlepšuje a při měření už dosahuje normálních výsledků. Děkujeme Člověku v tísni za úhradu nákladů na dopravu a dalších nákladů spojených s léčbou. Také nám poskytl výživné potraviny, jako je rostlinný olej na vaření, mýdlo na ruce, zubní kartáčky. Mám radost, že moje dcera je nyní zdravá, přibrala na váze a také se jí vrátila chuť k jídlu."

Přístupy komunitních dobrovolníků k výživovým službám

Člověk v tísni vyškolil dobrovolníky v základních pojmech týkajících se zdravého stravování, v odhalování podvýživy pomocí měření paží, v organizaci skupin na podporu matek a ve vedení komunitních osvětových seminářů. Ma Phyu Phyu Htay, dobrovolnice v oblasti výživy, říká: "Protože žiji ve stejném místě mohu pravidelně sledovat stav dětí, dokud nedosáhnou normálního stavu. Jsem opravdu šťastná a hrdá, že mohu naší komunitě pomoci."


Ko Wai Yan Aung, technický pracovník Člověka v tísni, vysvětluje současnou situaci ve výživovém programu: "Poté, co informujeme komunitu, že dobrovolník identifikoval podvyživené dítě, navštíví jeden z našich terénních pracovníků tábor Tin Htein Kan, aby případ potvrdil. Poté dítě zařadíme do výživového programu a spolupracujeme na dodávkách doplňkové stravy. Kromě toho poskytujeme postižené rodině peníze na pokrytí nákladů na návštěvy kliniky. To je v souladu s naším standardním operačním postupem pro program výživy.

Ko Wai Yan Aung dodává: "Díky práci našich dobrovolníků zorganizoval Člověk v tísni osmnáct pracovních skupin na podporu matek v devíti uprchlických táborech v obci Mrauk U. Diskusní podpůrné skupiny matek sdružují matky dětí do pěti let, těhotné ženy a kojící ženy a poskytují bezpečný prostor pro sdílení informací jako jsou příkrmy pro děti ve věku šesti měsíců, bezpečné způsoby vaření a hygienické a pečovatelské postupy."

Od ledna do března 2022 provedla organizace Člověk v tísni vyšetření u celkem 255 chlapců a 296 dívek. V dubnu 2022 jsme zorganizovali školení o významu zdravé výživy, které zorganizovali komunitní dobrovolníci a terénní tým organizace Člověka v tísni.

Autor: Sone AyePyae

Související články