Poslanci schválili o dva roky rychlejší oddlužení pro všechny

Publikováno: 22. 5. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Poslanci schválili o dva roky rychlejší oddlužení pro všechny
© Foto: ČvT

Novelu insolvenčního zákona, kterou jsme celou dobu podporovali, dnes schválila Poslanecká sněmovna. Cílem je proces oddlužení zefektivnit, zjednodušit a zkrátit v souladu s požadavky směrnice Evropského parlamentu. 

„Novela mimo jiné zajistí, že v případě osobního bankrotu se lidé budou moci rychleji dostat z dluhové pasti, vrátit se do legální ekonomiky a znovu se zapojit do běžného života. Lépe ochrání i zájmy věřitelů,“ říká vedoucí našeho programu Dluhové poradenství Daniel Hůle.

Co se změní

Oddlužení je jednou z možností řešení úpadku neboli dluhové pasti. Délku oddlužení novela krátí z dosavadních 5 let na 3 roky. Zároveň ale posiluje práva věřitelů tím, že dlužník musí mít adekvátní příjem a nesmí jej v průběhu snížit. 

„Zásadní změnou také je odstranění arbitrární hranice 30 % dluhu na konci oddlužení, kterou nahrazuje hranice dle možností dlužníka, což může být třeba 20 %, ale také 70% splacených dluhů. Tato změna by měla zajistit předvídatelnost celého řízení,“ vysvětluje Daniel Hůle.

Parametry oddlužení pro živnostníky i nepodnikající osoby novela sjednocuje. Zachovává přednostní postavení splácení pohledávek z výživného, např. matkám samoživitelkám.

Jaký bude postup

Na začátku procesu soud posoudí, zda je příjem dlužníka adekvátní a z tohoto příjmu určí minimální výši podílu splacených dluhů, kterou když dlužník splní, tak bude bez dalšího oddlužen. Insolvenční správce bude sledovat plnění závazku, a pokud z nějakého důvodu nebude odpovídat určenému a dlužník si to neobhájí, může proces oddlužení soud prodloužit až o 1 rok nebo úplně zrušit.

Po ukončení oddlužení lze vstoupit do dalšího už nikoliv po 10 letech, ale až po 12. Doba oddlužování se v takovém případě protáhne na 5 let. 

Autor: ČvT

Související články