V regionu Tigray je přístup k vodě otázkou přežití

Publikováno: 9. 5. 2022 Doba čtení: 4 minuty
V regionu Tigray je přístup k vodě otázkou přežití
© Foto: PIN

Člověk v tísni (ČvT) v rámci Alliance 2015 pracuje v oblasti Samre a Sahrti, v jihovýchodní části regionu Tigray, na zlepšení přístupu k vodě pro místní obyvatele. Kvůli dopadům ozbrojeného konfliktu a pandemie Covid-19 trpí lidé nedostatkem základních potřeb, jako je voda nebo jídlo.

Konflikt v regionu Tigray, v nejsevernější části Etiopie, propukl v listopadu 2020 a stále trápí miliony lidí. V oblasti byla poničena infrastruktura, lidé museli opustit své domovy a kvůli vysídlení nemají možnost obživy.  Pandemie Covid-19 celou situaci ještě zhoršila. 

Kritický nedostatek vody v oblastech Samre a Sahrti

V Samre a Sahrti v jihovýchodní oblasti Tigray žije 103 000 lidí ve venkovských kebelech bez přístupu k vodě. Téměř 60 % stávajících vodních zdrojů bylo poškozeno nebo zničeno během konfliktu a jen několik studní zůstalo nepoškozených. Původní obyvatelé oblasti, vnitřní uprchlíci i lidé, kteří se po letech do oblasti vrátili, tak jsou odkázani jen na pár omezných zdrojů. 

“Musela jsem jít půl dne, abych došla pro vodu a nechat své čerstvě narozené miminko doma samotné s desetiletou dcerou. Do nedávna kvůli tomu nemohla chodit do školy. I mladší děti se musely o novorozeně postarat. Pokaždé, když jsem se po hodinách chůze vrátila domů od řeky, tak jsem našla své dvě nejmladší děti plakat hlady,” vysvětluje Azmer Gebru, matka čtyř dětí žijící asi 20 km od Samre. 

Dříve musela Azmer denně ujít 28 kilometrů, aby donesla domů vodu z řeky Bizen. Jsou to většinou ženy, kdo mají zajištění vody na starost. Musí proto denně ujít i několik kilometrů, přitom jsou vystaveny kiziku přepadení nebo násilí. Současná situace ještě více prohlubuje kulturní genderovou nerovnost, která je v místních komunitách silně zakořeněná.

“Voda je vzácná. Když jsem nemohla jít k řece, schovávala jsem ji jenom na pití. Byla doba, kdy jsem měla mouku, ale neměla jsem vodu, abych z ní udělala jídlo. Bála jsem se chodit pro vodu brzy ráno nebo pozdě večer, protože riziko znásilnění vojáky je teď větší.”

 Jak vysvětluje Azmer, každodenní cesta pro vodu byla opravdu náročná jak pro ni, tak pro celou její rodinu. Dalším problémem je, že voda z řeky je špinavá a její konzumace není bezpečná.

Region trpí také nedostatkem zdravotníckých služeb prakticky žádné zdravotní zařízení tady nefunguje. Místní obyvatele ohrožuje široké spektrum nemocí, a to i kvůli nízkému povědomí o hygieně a sanitaci. Problémem je také kontaminace vodních zdrojů. Děti v oblastech Samre a Sahri často trápí průjmy (ADW), svrab a podvýživa. 


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Důležitý je udržitelný přístup k pitné vodě 

Během pandemii Covid-19 a probíhajících konfliktů jsme se zaměřili na zlepšení přístupu k čisté vodě, obnovení stávajících nefunkčních vodních zdrojů a jejich následnou údržbu. V rámci projektu jsme sanovali 41 nefunkčních ručních pump ve dvanácti odlehlých kebelích. Díky tomu má 15 000 lidí znovu přístup k nezávadné vodě. 

Aby byla zajištěna údržba studní a vodních pump, vytvořily jednotlivé komunity správní rady, které se podílí na jejich renovaci a ochraně. Zástupci těchto skupin prošli mimo jiné také odborným školením o správné hygieně a mohou tak šířit osvětu ve svém okolí.

Projekt také podpořil šest zdravotnických zařízení pro vnitřní uprchlíky i původní obyvatele. Tím je také zajištěna prevence infekčních nemocí, včetně Covid-19.

Ve dvou z nich byly zrekonstruovány také latríny, ty teď slouží až 8 000 lidem. Dalších šest zdravotnických center jsme zásobili hygienyckými a čistícími prostředky. V regionu organizujeme také osvětovou kampaň, které se účastní šedesát sedm zdravotnických pracovníků a dobrovolníků. Tato kampaň zdůrazňuje, jak důležitá je správná hygiena. V rámci ní jsme oslovili již více než 9 400 domácností (52 800 jednotlivců).


Už žádné zdlouhavé chození pro vodu

Studna zlepšila Azmerin život, protože už nemusí trávit dlouhé hodiny cestou pro vodu a má více času na svou rodinu. 

‘‘Už nemusím chodit dlouhé hodiny pro vodu, můžu zůstat doma se svými dětmi. Moje dcera začala chodit do školy. Když je někdo nemocný, můžeme jít do zdravotnického centra, kde nám pomůžou."
 

Našim cílem je dlouhodobé řešení problémů. Věříme, že náš přístup podpoří i budoucí obnovu a rozvoj regionu. Skrze naše aktivity spolupracujeme s místními obyvateli, rozvíjíme a zlepšujeme jejich znalosti, zvyšujeme jejich kvalifikaci a podporujeme je v realizaci vlastních nápadů.  

Projekt finančně podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Concern Worldwide.
Autor: Kateřina Gabrielová, PIN

Související články