Pitná voda, sanitace a hygiena – jak vypadá pomoc vysídleným lidem v Myanmaru?

Publikováno: 7. 1. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Pitná voda, sanitace a hygiena – jak vypadá pomoc vysídleným lidem v Myanmaru?
© Foto: People in Need

Dva roky trvající střety mezi Myanmarskou a Arakanskou armádou stále více znesnadňují přístup k základním potřebám desítkám tisíc vnitřně vysídlených lidí i jejich hostitelským komunitám v Rakhinském státě v Myanmaru.

Těmto lidem se snažíme pomoci, proto spolu s místními partnerskými organizacemi a s Humanitárním fondem Myanmaru (MHF), který spravuje Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí, poskytujeme lidem v táborech pro vysídlené obyvatele ve středním Rakhinském státě ochranu, výživu, přístřeší, vodu a zlepšujeme sanitaci a hygienu. Také zajišťujeme koordinaci a správu táborů.

Základní potřeby vnitřně vysídlených lidí

Navzdory problémům spojeným s COVID-19 nadále podporujeme vnitřně vysídlené lidi v 11 táborech ve městech Mrauk U a Minbya. Pro dodávky pomoci je zcela zásadní naše spolupráce s dobrovolníky z řad komunit a komunitní přístup.

„V táboře Ann Thar žijeme už tak čtyři, pět měsíců. Poté, co v blízkosti naší vesnice vypukly silné boje, museli jsme uprchnout z domova. Stěhovat se nebylo pro naši osmičlennou rodinu snadné. Veškerý majetek jsme opustili. Člověk v tísni nám však poskytl všechny nezbytné věci, včetně kuchyňského náčiní, přikrývek, mýdla, zubní pasty a zubních kartáčků. Děkujeme Člověku v tísni a dárcům za to, že se postarali o naše naléhavé potřeby a doufáme, že tato podpora ještě potrvá,” říká Mg Thein Tun Kyaw z tábora pro vysídlence Ann Thar v Minbya, kterému jsme pomohli.

V táboře pro vysídlence Ann Thar IDP žije v současné době přes 1 000 lidí. Vedoucím tábora je Ma Than Htay, která vysvětluje, že stávající situace je velmi obtížná. „Tábor nutně potřebuje více latrín a lepší systém pro sběr čisté vody. Dostali jsme dostatek vybavení pro stavbu přístřešků, ale potřebujeme více přídělů potravin. Bojím se, že kvůli pandemii COVID-19 nám brzy dojde jídlo. Virus znemožnil lidem v táborech vydělat si nějaké peníze, protože nemohou jít mimo tábor a hledat si práci. Člověk v tísni nám poskytl nesmírně užitečnou a důležitou pomoc, když nám dodal přístřešky, materiální pomoc a roztoky na mytí rukou. Pomocí reproduktorů organizace také šířila informace o COVID-19, abychom všichni věděli, jak zabránit šíření nákazy.” 

Latríny do táborů

Přístup Člověka v tísni je integrovaný a prochází napříč sektory, vysídleným obyvatelům tak Člověk v tísni poskytuje pomoc a záchranu na základě potřeb zjištěných v cílových komunitách a na základě zpětné vazby od samotných komunit. Technický pracovník Člověka v tísni Aung Naing Win říká: „Mnoho vysídleneckých táborů bojuje s omezeným životním prostorem kvůli dalšímu přílivu uprchlíků. Než spustíme jakékoli aktivity, nejdřív posoudíme a zjistíme, co komunity vysídlených lidí skutečně potřebují. Náš tým pro program WASH se zabývá především přístupem k čisté vodě a základním hygienickým zařízením jako jsou latríny, umyvadla a sprchy vyčleněné pouze pro ženy.” 

Kvůli covidovým omezením jsme řešili problém s přístupem do táborů pro vysídlené lidi. Řešením se stalo přijmout místní dodavatele, aby provedli konstrukční práce v táborech, které běžně děláme my. Facilitátoři z řad komunit, proškolení dobrovolníci a další klíčové zúčastněné strany sledovali jejich práci z bezpečné vzdálenosti.

Aung Naing Win říká, že cílem je postavit alespoň jednu latrínu pro 50 lidí v táboře. „Stavební inženýři z Člověka v tísni vytvoří návrh latríny tak, aby její použití bylo bezpečné, aby latríny měly bezbariérový přístup pro osoby s postižením, aby byly oddělené pro muže a ženy a přitom představovaly minimální riziko pro životní prostředí díky čistícím systémům. Poté s dodavateli pečlivě probereme všechny technické specifikace. V táborech také budujeme systémy pro sběr dešťové vody a vodní čerpadla, aby bylo možné dostat vodu z řek do rybníků nebo nádrží.”

Hygienické balíčky pro 8 000 lidí

Vedle budování infrastruktury WASH jsme rozdali rodinám vysídlených obyvatel v městech Mrauk U a Minbya více než 8 200 hygienických balíčků. Na základě zjišťování potřeb v táboře jsme také distribuovali materiální pomoc jako matrace na spaní, síť proti komárům, přikrývky, oblečení, kbelíky, kanystry, baterky, vařiče, kuchyňské potřeby na vaření, plastové desky, provaz a bambus na opravu přístřešků.

„Jsem velmi hrdý na to, že jsem humanitární pracovník a pomáhám lidem, kteří to v této nelehké době potřebují nejvíc. V období dešťů někdy není možné dostat se přes cestu. Jindy zas slyšíme střelbu nebo výbuchy min. Když nám však lidé vděčni za naši pomoc děkují, jsem šťastný a hrdý na to, že jsem jim mohl pomoci,“ říká Kyaw Kyaw Nyein, asistent při distribucích pomoci.

Od roku 2019 spolupracuje Člověk v tísni s místními organizacemi občanské společnosti a společně dodávají humanitární pomoc obyvatelům postižených konfliktem ve středním Rakhinském státě. Finanční podporu poskytuje Humanitarní fond Myanmaru (MHF), který je spravován Úřadem OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.

V odříznutých komunitách v Myanmaru pomáháme také díky dárcům, kteří podpořili sbírku SOS Svět. 

Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně


Autor: Aye Pyae Sone

Související články