KVÍZ: Víte, co přesně znamenají termíny migrant, cizinec či uprchlík?

Publikováno: 2. 4. 2024 Doba čtení: 1 minuta
KVÍZ: Víte, co přesně znamenají termíny migrant, cizinec či uprchlík?
© Foto: Migrace v souvislostech

Dokážete vyjmenovat aspoň dvě cizinecké menšiny? Víte, jaký je rozdíl mezi legálním a nelegálním uprchlíkem? A uhodli byste, kdo jsou to ekonomičtí běženci? Pokud jste aspoň na jednu z těchto otázek odověděli ano, máme pro vás špatnou zprávu. Ani jeden z uvedených pojmů nedává smysl. Veřejné diskuze o migraci jsou bohužel podobných terminologických přešlapů plné. V našem kvízu si můžete otestovat, jak na tom jste s migračním názvoslovím vy sami.

Migrace a uprchlictví patří mezi nejdiskutovanější společenská témata dneška. O to smutnější je fakt, že mnohé argumenty, ať už s nimi přicházejí politici nebo širší veřejnost, operují s nesprávnými pojmy. Některé jsou jen mírně zavádějící, jiné, jako třeba ty uvedené výše, naproti tomu vyloženě nesmyslné a škodlivé.

Otestujte si orientaci v migrační terminologii s pomocí našeho kvízu. Pokud zjistíte, že máte v této oblasti mezery, prostudujte si některé z našich přehledových článků, například o cizincích v Česku, o mezinárodní migraci, nebo o uprchlictví, kde jsou klíčové pojmy vysvětleny podrobněji. Případně využijte některé z online zdrojů doporučených na konci článku.

Pokud jde o tak polarizující a mnohdy výbušné téma, jako je migrace, je používání správných pojmů naprosto zásadní. Na slovech záleží!


Užitečné odkazy:

  • Online kurz Labyrint migrace - Pokud byste stáli o prohloubení znalostí týkajících se fenoménu migrace, vyzkoušejte si náš online kurz Labyrint migrace. Kromě seznámení s nejdůležitějšími termíny kurz pomáhá osvětlit, proč vůbec lidé migrují či jaké má současná globální migrace rozměry a regionální specifika. Učitelům pak kurz nabízí praktické tipy, jak téma migrace bezpečně otvírat ve výuce.


Autor: Jakub Andrle, Migrace v souvislostech

Související články